Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-11, 09:56   #1
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Cablu deschidere capota e36

Salut, recent mi-am inlocuit prinderile de pe trager in care intra cuiele de pe capota pentru inchidere, cablul a ramas cel de pe masina, am schimbat doar prinderile, am ajustat cablul din mijloc dintre ele, dar cel care vine dinauntru masinii cred ca are un pic de joc acum, vre-o 1,2 cm, cand trag de maneta se misca, dar nu trage arcurile din prinderi.daca trag cu mana (patent) de cablu se trag si arcurile din prinderi, dar de la maneta nu, se pare ca s-a lungit cu 1-2 cm.

intrebarea mea e daca se poate ajusta si asta lung, la fel cum se ajusteaza cablul mic? in prinderi am prins bine cablul, cand trag cu mana de el (chiar inainte sa ajunga in prinderi) se deschid alea.

sau se poate ajusta de la maneta din interior? trebuie scurtat cu vre-o 1 cm asa, am tinut si intins de el iar cand trag maneta se deschis alea.

cablul cand iese de sub aripa tre sa stea intins pana-n prinderi sau liber? din aripa iese liber pana intra sub trager, vre-o 10 cm.rupt nu cred ca e, cand trag de maneta se vede ca se misca (trage) dar nu indeajuns de mult incat se deschida arcurile din prnderi.

va rog care a mai facut asta sa mi dea si mie un pont, chiar vreau sa rezolv si asta ca mi sta pe creier.
mersi
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 28-07-11, 19:26   #2
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Cablu deschidere capota e36

nimeni nici o idee? am gasit destule diy-uri pe net, dar nimic despre ajustarea lungimii cablului....
maxmartinez is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -