Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-11, 11:12   #1
kevinn

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default Problema Idrive E87 Seria 1 Nav. Business

Buna ziua,
Am si eu o problema la iDrive,dupa o anumita perioada de functionare se opreste (nu mai arata nimic pe ecran,nu mai merge muzica,nu raspunde la nici o comanda) Daca il las cateva ore sau de seara pana dimineata isi revine si merge pana se incalzeste din nou si iar se opreste. Am fost la reprezentanta la Bmw si mi-au spus ca este de vina motorasul din spatele navigatiei business da nu se poate aduce separat doar impreuna cu toata navigatia... (un pret exagerat de mare). Seara cand era liniste in masina se auzea un zgomot ca si de ventilator chiar in spatele navigatiei de unde am dedus ca poate nu e stricat acel ventilator.... Zgomotul se aude si daca masina este oprita complect (scoasa cheia din contact)
Doresc niste sfaturi in legatura cu aceasta problema. Multumesc
kevinn is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 13:02   #2
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Problema Idrive E87 Seria 1 Nav. Business

e posibil sa se auda zgomotul motorasului din spatele panoului de clima, ca e in proximitate. daca intr-adevar s-a ars motorasul de racire al navigatiei iti taie automat curentul ca intra protectia... o varianta ar mai fi sa o duci la un electronist priceput si sigur ti-o rezolva el cumva, se potrivesc motorase si de pe alte tipuri de navigatie, se gasesc daca se cauta destul.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 21:42   #3
kevinn

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default Re: Problema Idrive E87 Seria 1 Nav. Business

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
e posibil sa se auda zgomotul motorasului din spatele panoului de clima, ca e in proximitate. daca intr-adevar s-a ars motorasul de racire al navigatiei iti taie automat curentul ca intra protectia... o varianta ar mai fi sa o duci la un electronist priceput si sigur ti-o rezolva el cumva, se potrivesc motorase si de pe alte tipuri de navigatie, se gasesc daca se cauta destul.
Am sa incerc sa merg la ceva electronist sa vedem ce spune...

Inca mai astept si ceva sugestii de la colegii de pe forum,poate a mai intampinat careva aceeasi problema ca si mine.
kevinn is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 15:45   #4
Stanga_iulian

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1
Default Re: Problema Idrive E87 Seria 1 Nav. Business

Quote:
Originally Posted by kevinn View Post
Am sa incerc sa merg la ceva electronist sa vedem ce spune...

Inca mai astept si ceva sugestii de la colegii de pe forum,poate a mai intampinat careva aceeasi problema ca si mine.
Salut!
Am si eu aceeasi problema... Numai ca al meu nu se mai ridica. Poti sa imi spui si mie unde si cum ai rezolvat-o? Merci frumos!
Stanga_iulian is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 01:26   #5
magiman

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3
Default Re: Problema Idrive E87 Seria 1 Nav. Business

am avut si eu o problema la navi.din cand in cand se bloca si nu mai puteai sa faci nimic nici din idrive,am alergat cu ea pe la toti electricienii de la service si nimic pana am ajuns la cineva care mi-a scos mufa de la bluetooth din porbagaj si dupa aceea nu a mai facut nici o problema.
magiman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -