Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-11, 20:53   #1
al3cs10

Stage 3
 
al3cs10's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 164
Default vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac!

deci am un e36 coupe 1.8 is din 93!am si eu o prbl care nu pot sa o rezolv!knd am luat masina i-am schimbat si eu niste piese(cam tot) intre care si discurile de frana noi cu tot cu placutze!si dupa cam 2-3 luni a inceput knd puneam frana sa imi bata in volan,bun...mi sa spus k s-au ovalizat k nu sunt bune!am luat alte discuri second hand dupa o pisik...dupa alte 2-3 luni le-a strambat si pe alea!la fel nu sunt discurile bune,ok!am luat acum 2 luni niste discuri zimmerman perforate de la un prieten aproape noi,el le-a avut pe un 2.5 e 46 care se dadea cu el,deci le incingea la maxim,dar nu s-au strambat!le-am pus la mine si acum a inceput iar sa imi tremure volanu de fapt cam imi trepideaza si masina!ce vroiam sa zic k nici un mecanic nu asteapta sa ii explic knd aude de trepidat volanul gata discurile:knd i-am facut itp-ul mi-a spus baiatu de acolo k am ceva nasol pe fata!eu knd am peste 60 si pun frana atunci imi trepideaza,sub 60 numai trepideaza!alta chestie knd calc frana mai tare,mai brusc nu trepideaza,doar knd o apas usor!ce sa fie.....????????????ajutati-ma sau spuneti-mi dak cunoasteti pe cineva care este specializat adik foarte tare pe frane!
al3cs10 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 20:55   #2
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Bucsaraie fata ..fara sa ai probleme la discuri...decat sa schimbi 10 duzini de discuri mai bine mergeai la un mecanic priceput
succes !

eventual geometirie roti de verificat .

Last edited by 78KLM; 23-06-11 at 20:57.
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 21:11   #3
al3cs10

Stage 3
 
al3cs10's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 164
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
Bucsaraie fata ..fara sa ai probleme la discuri...decat sa schimbi 10 duzini de discuri mai bine mergeai la un mecanic priceput
succes !

eventual geometirie roti de verificat .
la asta m-am gandit si eu frate...si acum 2zile mai mi-a zis un baiat!am fost la 10 service-uri mari si cum scoteam pe gura :knd franez imi trepideaza volanul gata numai apucam sa vb!discurile domne...ieri am fost la unii care cica sunt foarte buni in buc mi ia recomandat multa lume...k sa aud de la ei k sa ma duc la bavaria sa imi iau niste discuri originale bmw!mda....
al3cs10 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 21:17   #4
06txn

Stage 5
 
06txn's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 634
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Salut,aceeasi prooblema am avut si eu la E39 si pana nu am schimbat bratele de aluminiu de pe fata tot asa facea,trepida volanu!

Schimba bratele sau bucsele si 80% o sa fie bine!!!

Bafta!!!
06txn is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 21:39   #5
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Posibil sa fie si rotile de vina, mai precis cauciucurile.
Incearca sa le pui pe un aparat sau schimba rotile intre ele (fata cu spatele).
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 14:24   #6
ozn_yakuza
BMW Driver

Stage 5
 
ozn_yakuza's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 2,585
Member of:
[BMW]
[Street 4 Cars]
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

1 dupa cum vad eu la poza ta de la avatar ai jante de aluminiu care nu sunt originale bmw si poate nu ai inelele de centrare cele care sunt montate pe interiorul jantelor........

2 cauciucuri ovalizate...netocite corespunzator....


3 bucsile .............
__________________
Piese Bmw E30 E32 E34 E36 E39 E46
Faruri,motoare,stopuri,tobe,scaune,geamuri,volane, bandouri,proiectoare,capote,aripi,discuri de frana,jante aliaj 15,16,17,18,plastice interior-motor,praguri,bari fata spate,geamuri,oglinzi,cauciucuri,butoane,OBC-uri,difuzoare,filtre de aer,semnalizari,fete de usi,arcuri,amortizoare,carlige remorcare....
alexandruozn - idmess
0762472558 mobil 23/24h

Last edited by ozn_yakuza; 24-06-11 at 14:27.
ozn_yakuza is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 15:07   #7
bmw.7000

Stage 5
 
bmw.7000's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 2,003
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Quote:
Originally Posted by ozn_yakuza View Post
1 dupa cum vad eu la poza ta de la avatar ai jante de aluminiu care nu sunt originale bmw si poate nu ai inelele de centrare cele care sunt montate pe interiorul jantelor........

2 cauciucuri ovalizate...netocite corespunzator....


3 bucsile .............
+1

Verifica gumele+jantele
bmw.7000 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 17:46   #8
sebilica 73

Stage 4
 
sebilica 73's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 180
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Quote:
Originally Posted by al3cs10 View Post
deci am un e36 coupe 1.8 is din 93!am si eu o prbl care nu pot sa o rezolv!knd am luat masina i-am schimbat si eu niste piese(cam tot) intre care si discurile de frana noi cu tot cu placutze!si dupa cam 2-3 luni a inceput knd puneam frana sa imi bata in volan,bun...mi sa spus k s-au ovalizat k nu sunt bune!am luat alte discuri second hand dupa o pisik...dupa alte 2-3 luni le-a strambat si pe alea!la fel nu sunt discurile bune,ok!am luat acum 2 luni niste discuri zimmerman perforate de la un prieten aproape noi,el le-a avut pe un 2.5 e 46 care se dadea cu el,deci le incingea la maxim,dar nu s-au strambat!le-am pus la mine si acum a inceput iar sa imi tremure volanu de fapt cam imi trepideaza si masina!ce vroiam sa zic k nici un mecanic nu asteapta sa ii explic knd aude de trepidat volanul gata discurile:knd i-am facut itp-ul mi-a spus baiatu de acolo k am ceva nasol pe fata!eu knd am peste 60 si pun frana atunci imi trepideaza,sub 60 numai trepideaza!alta chestie knd calc frana mai tare,mai brusc nu trepideaza,doar knd o apas usor!ce sa fie.....????????????ajutati-ma sau spuneti-mi dak cunoasteti pe cineva care este specializat adik foarte tare pe frane!
sal, eu am avut o probl. asemanatoare, am schimbat placutele de frana pe stanga si am plecat la drum, avea aceleasi simptome ca la tine, dupa ce am schimbat si pe dreapta nu a mai facut, deci cand placutele ajung la un anumit grad de uzura etrierul poate sa aiba in portiunea aia un pic de calamia sau rugina si sa nu fct. bine ,e de ajuns ca un singur etrier sa aiba probleme
bafta
sebilica 73 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 18:02   #9
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Quote:
Originally Posted by 06txn View Post
Salut,aceeasi prooblema am avut si eu la E39 si pana nu am schimbat bratele de aluminiu de pe fata tot asa facea,trepida volanu!

Schimba bratele sau bucsele si 80% o sa fie bine!!!

Bafta!!!
La e39 este foarte des intālnita această problemă, eu m-am obisnuit !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 23:29   #10
al3cs10

Stage 3
 
al3cs10's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 164
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Quote:
Originally Posted by sebilica 73 View Post
sal, eu am avut o probl. asemanatoare, am schimbat placutele de frana pe stanga si am plecat la drum, avea aceleasi simptome ca la tine, dupa ce am schimbat si pe dreapta nu a mai facut, deci cand placutele ajung la un anumit grad de uzura etrierul poate sa aiba in portiunea aia un pic de calamia sau rugina si sa nu fct. bine ,e de ajuns ca un singur etrier sa aiba probleme
bafta
am placutze noi noutze!si alea vechi care le-am schimbat erau impecabile,le-am pastrat k mai merg pe masina puse!
al3cs10 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 21:26   #11
sebilica 73

Stage 4
 
sebilica 73's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 180
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Quote:
Originally Posted by al3cs10 View Post
am placutze noi noutze!si alea vechi care le-am schimbat erau impecabile,le-am pastrat k mai merg pe masina puse!
asta spuneam, cand schimbi placutele pistoanele din etrier trebuie bagate inapoi si e posibil sa fi prins rugina sau calamina in partea care este in fata care de fapt lucreaza acum cand sunt noi si din cauza asta sa iti faca acea chestie, daca vrei sa faci o verificare punele pe cele vechi inapoi si vezi ce si cum
sebilica 73 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 23:10   #12
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

mai incerca si asta :da etrieri jos si curata i culisele ungele ca de obicei ale ruginesc si verifica si cum merg pistonasele etrierilor.
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 12:28   #13
lexu86

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 406
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

salut, am avut si eu problema asta la masina mea, un e36 2.5 24v si la mine problema asta s-a rezolvat schimband basculele. erau pivotii dusi de la ambele bascule.
lexu86 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-11, 16:08   #14
just4m3

Stock
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

Quote:
Originally Posted by al3cs10 View Post
deci am un e36 coupe 1.8 is din 93!am si eu o prbl care nu pot sa o rezolv!knd am luat masina i-am schimbat si eu niste piese(cam tot) intre care si discurile de frana noi cu tot cu placutze!si dupa cam 2-3 luni a inceput knd puneam frana sa imi bata in volan,bun...mi sa spus k s-au ovalizat k nu sunt bune!am luat alte discuri second hand dupa o pisik...dupa alte 2-3 luni le-a strambat si pe alea!la fel nu sunt discurile bune,ok!am luat acum 2 luni niste discuri zimmerman perforate de la un prieten aproape noi,el le-a avut pe un 2.5 e 46 care se dadea cu el,deci le incingea la maxim,dar nu s-au strambat!le-am pus la mine si acum a inceput iar sa imi tremure volanu de fapt cam imi trepideaza si masina!ce vroiam sa zic k nici un mecanic nu asteapta sa ii explic knd aude de trepidat volanul gata discurile:knd i-am facut itp-ul mi-a spus baiatu de acolo k am ceva nasol pe fata!eu knd am peste 60 si pun frana atunci imi trepideaza,sub 60 numai trepideaza!alta chestie knd calc frana mai tare,mai brusc nu trepideaza,doar knd o apas usor!ce sa fie.....????????????ajutati-ma sau spuneti-mi dak cunoasteti pe cineva care este specializat adik foarte tare pe frane!


incearca sa schimbi rotile am avut aceiasi pr si a fost de la cauciucuri la mine
just4m3 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 01:44   #15
bix

No Speed Limit

Stage 5
 
bix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 470
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: vreau sa vad un baiat destept(mecanic sau care se pricepe) k numai stiu ce sa fac

cand discurile sunt ovalizate se simte bataei si in pedala de frana (cam ca ABS-ul) iar daca bataia (voblarea) o simti in volan ......cu sigaranta articulatia!!
bix is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -