Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-11, 22:15   #1
s0rinell

Stage 5
 
s0rinell's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,383
Default Problema temperatura motor 316i E36 M43 - HELP!!!!

Am tot cautat pe aici si nu am gasit nimic care sa ma ajute. Am achizitionat de cateva zile un 316i E36 M43 si am probleme cu temperatura motorului, mai exact urca pana se incinge de tot. I-am schimbat bimetalul cu tot cu elice, i-am dat termostatul jos, pompa de apa pare buna..

Mentionez ca furtunul din dreapta sus care iese din radiator si se duce in motor e fierbine, iar celalalt care intra in stanga jos e rece. Partea de sus a radiatorului este calda, cea de jos este rece. Dupa ce i-am dat termostatul jos (tot nu circula apa prin furtunul din stanga jos), am suflat pe furtunul din stanga jos si circuitul pare normal, adica iese antigel prin bloc, prin locul termostatului, deci circuitul pare ok. Garnitura de chiulasa nu este arsa, deoarece nu scoate fum alb si nici apa in ulei nu are.

Masina nu pierde antigel pe niciunde, pt ca este la nivel si nu a facut nici balta sub ea. Am inteles de la o cunostinta ca poate sa aiba blocul indoit sau strambat cumva, deoarece a fost "forjata" de vechiul proprietar

Cateodata merge bine ( de ex, am facut un drum de 60 km dus si 60 intors si nu mi s-a ridicat nivelul apei mai sus de mijloc niciodata\, dar, de cele mai multe ori se incinge.

Va rog mult de tot, ajutati-ma cu o parere sau un sfat, pentru ca nu reusesc sa ii dau de cap de 3 zile

Multumesc anticipat
s0rinell is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 22:35   #2
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Problema temperatura motor 316i E36 M43 - HELP!!!!

Schimba radiatorul si vezi care-i treaba.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 22:47   #3
s0rinell

Stage 5
 
s0rinell's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,383
Default Re: Problema temperatura motor 316i E36 M43 - HELP!!!!

nu e infundat radiatorul, ca atunci cand am suflat pe furtunul din stanga, a circulat apa prin el.. Ma rog, aerul si a suflat apa pe partea cealalta
s0rinell is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 08:54   #4
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Problema temperatura motor 316i E36 M43 - HELP!!!!

Quote:
Originally Posted by s0rinell View Post
Am tot cautat pe aici si nu am gasit nimic care sa ma ajute. Am achizitionat de cateva zile un 316i E36 M43 si am probleme cu temperatura motorului, mai exact urca pana se incinge de tot. I-am schimbat bimetalul cu tot cu elice, i-am dat termostatul jos, pompa de apa pare buna..

Mentionez ca furtunul din dreapta sus care iese din radiator si se duce in motor e fierbine, iar celalalt care intra in stanga jos e rece. Partea de sus a radiatorului este calda, cea de jos este rece. Dupa ce i-am dat termostatul jos (tot nu circula apa prin furtunul din stanga jos), am suflat pe furtunul din stanga jos si circuitul pare normal, adica iese antigel prin bloc, prin locul termostatului, deci circuitul pare ok. Garnitura de chiulasa nu este arsa, deoarece nu scoate fum alb si nici apa in ulei nu are.

Masina nu pierde antigel pe niciunde, pt ca este la nivel si nu a facut nici balta sub ea. Am inteles de la o cunostinta ca poate sa aiba blocul indoit sau strambat cumva, deoarece a fost "forjata" de vechiul proprietar

Cateodata merge bine ( de ex, am facut un drum de 60 km dus si 60 intors si nu mi s-a ridicat nivelul apei mai sus de mijloc niciodata\, dar, de cele mai multe ori se incinge.
Va rog mult de tot, ajutati-ma cu o parere sau un sfat, pentru ca nu reusesc sa ii dau de cap de 3 zile

Multumesc anticipat
dupa ce i-ai scos termostatul, tot nu circula apa prin furtunul din stanga? din bloc iese lichid de racire prin cotul de la termostat? ma indoiesc ca e "blocul indoit", oricata forja i-a dat fostul proprietar.caldura iti baga n masina?
daca radiatorul zici ca r fi inregula, ma gandesc la furtunul de retur, piesa 14 si 13 din link.
http://www.realoem.com/bmw/showparts...94&hg=11&fg=35
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -