Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-13, 18:49   #1
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Fierbe Apa

Am plecat azi cu masina si dupa aprox. 10-15 km a inceput sa urce acul de temperatura pe rosu. M-am oprit si cand am deschis capota apa parca "batea" in radiator. In momentul cand am deschis capacul a inceput sa curga antigelul din radiator. Nu am putut sa vad daca curgea prin radiator sau pe la furtun pentru ca era intuneric.
Ce poate sa fie?

Termostatul blocat pe inchis, radiator spart/infundat, garnitura de chiuloasa....etc ?
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 03:43   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Fierbe Apa

Cea mai mare tampenie sa desfaci radiatorul cand e incins. Zii merci ca mai ai carne pe mana... Ce te asteptai sa vezi ? La orice radiator iese apa din el cand e sub presiune . De-aia au existat locomotive pe aburi Enstein... ( un manelist Enstein asta. Canta cu Salam . De Salam ai auzit nu trebuie sa-ti mai zic de el... )

Last edited by the_rifle; 12-01-13 at 03:50.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 03:52   #3
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Fierbe Apa

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post

Termostatul blocat pe inchis, radiator spart/infundat, garnitura de chiuloasa....etc ?

Da ! Cred ca a ramas etcetera infundata...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 07:09   #4
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Fierbe Apa

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post
......
In momentul cand am deschis capacul a inceput sa curga antigelul din radiator. Nu am putut sa vad daca curgea prin radiator sau pe la furtun pentru ca era intuneric.
.....
Scrie si pe capac : DO NOT OPEN HOT

Poate pe lumina iti vei putea da seama pe unde a curs, desi sunt de parere ca trebuie schimbat termostatul .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 07:16   #5
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Fierbe Apa

termostat inchis tind sa cred si eu,cu toate ca am patit si eu exact la fel iarna trecuta cand am luat masina,mie atunci mi s-au facut cristale de gheata in antigel sau apa ce era in ea
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 08:11   #6
alecsutz03

Stage 5
 
alecsutz03's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 836
Default Re: Fierbe Apa

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Cea mai mare tampenie sa desfaci radiatorul cand e incins. Zii merci ca mai ai carne pe mana... Ce te asteptai sa vezi ? La orice radiator iese apa din el cand e sub presiune . De-aia au existat locomotive pe aburi Enstein... ( un manelist Enstein asta. Canta cu Salam . De Salam ai auzit nu trebuie sa-ti mai zic de el... )
el credea ca-i dacie...)
alecsutz03 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 08:31   #7
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Fierbe Apa

Quote:
Originally Posted by alecsutz03 View Post
el credea ca-i dacie...)
Sa vezi tu senzatie daca ii sarea in ochi,nemtii si nu numai tocmai deaia scriu pe dop sa nu deschizi cand arde,dar...ne,nu toata lumea stie engleza.Off topic,salut alex,te-ai trezit?
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 11:14   #8
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: Fierbe Apa

Frate da aveti un stil de a face misto, ati ajuns ca penalu alalalt de bmwclub unde se cred mari domni si is niste tarani care fac misto de orice cacat. Poate omu nu stia, nici voi nu ati stiut la un moment dat. Uite nici eu nu stiam ca nu e ok sa-l deschizi cand e cald, dar parca nici nu imi vine sa mai multumesc pentru informatie la halu in care o dati... Ajunge lumea sa se fereasca sa mai intrebe o chestie alta ca sar desteptii sa se dea ei mare destepti ce sunt si hai sa facem misto de astia care nu stiu ca oricum ei "e" prosti daca nu stiu si manelari care asculta salam sasesc... trist.
__________________


'93 BMW E36 2.5i Sedan -> Sold
'97 Range Rover 2.5 td -> Sold
'05 Peugeot 206 1.4 -> Sold
'00 BMW E46 1.8i Sedan -> Sold
'01 VW Golf IV 1.4 -> Family member
'97 BMW E36 2.0i Sedan -> Family member
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 11:28   #9
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Fierbe Apa

Quote:
Originally Posted by xshadyblood View Post
Frate da aveti un stil de a face misto, ati ajuns ca penalu alalalt de bmwclub unde se cred mari domni si is niste tarani care fac misto de orice cacat. Poate omu nu stia, nici voi nu ati stiut la un moment dat. Uite nici eu nu stiam ca nu e ok sa-l deschizi cand e cald, dar parca nici nu imi vine sa mai multumesc pentru informatie la halu in care o dati... Ajunge lumea sa se fereasca sa mai intrebe o chestie alta ca sar desteptii sa se dea ei mare destepti ce sunt si hai sa facem misto de astia care nu stiu ca oricum ei "e" prosti daca nu stiu si manelari care asculta salam sasesc... trist.
Nu te supara dar orice sofer stie ca nu e bine sa deschizi
capacu ala cand iti fierbe apa,daca nici atata lucru nu se stie,macar se poate citi pe buson,totusi a iesit bine,putea suna altfel postul gen '' m-am oparit la ochi ca am deschis busonu la vasu de expansiune cand imi fierbea motoru si m-am holbat acolo si acuma nu mai vad,stie cineva de ce?'' .Asta e ,asa invata omu...dupa ce se frige odata
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 11:31   #10
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: Fierbe Apa

Quote:
Originally Posted by BaiatBun View Post
Nu te supara dar orice sofer stie ca nu e bine sa deschizi
capacu ala cand iti fierbe apa,daca nici atata lucru nu se stie,macar se poate citi pe buson,totusi a iesit bine,putea suna altfel postul gen '' m-am oparit la ochi ca am deschis busonu la vasu de expansiune cand imi fierbea motoru si m-am holbat acolo si acuma nu mai vad,stie cineva de ce?'' .Asta e ,asa invata omu...dupa ce se frige odata
da, dar totusi a zis ca era intuneric, inseamna ca nu a vazut, deci se putea da un comentariu decent si fara alte comentarii inutile in care sa facem misto...
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 11:40   #11
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Fierbe Apa

Quote:
Originally Posted by xshadyblood View Post
da, dar totusi a zis ca era intuneric, inseamna ca nu a vazut, deci se putea da un comentariu decent si fara alte comentarii inutile in care sa facem misto...
Asa e,bine totusi ca nu s-a oparit,alta data va sti
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 11:42   #12
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: Fierbe Apa

Quote:
Originally Posted by BaiatBun View Post
Asa e,bine totusi ca nu s-a oparit,alta data va sti
Dap
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 15:04   #13
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Fierbe Apa

Data viitoare o sa fuga direct la Judetean sa se interneze,asta daca o sa stie sa foloseasca telefonul si cu degetele de la picioare.
Apa aia are 100 de grade si el deschide capacu,o fi vrut sa faca un ceai,drecu stie...
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 15:17   #14
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Fierbe Apa

Ha ha ha, ca pe mine ma cheama voi. Sunt sigur ca voi cand ati patit asta , imediat ati deschis capacu ca niste disperati si normal ca va arunca apa in fata. Am deschis capacul usor nu ca un disperat.
Hai sictil, numa cretini cunoscatori pe aici rupti de foame dupa revelion.
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 15:18   #15
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Fierbe Apa

Nici pe rezervor nu scrie sa nu te uiti cu bricheta inauntru. Ai grija cand ramai fara benzina sa nu te uiti cu bricheta in rezervor


Noroc ca vedeti la televizor ca trebuie sa beti zilnic apa ca altfel unii ar fi murit de sete...

Last edited by the_rifle; 12-01-13 at 15:38.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -