Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-10, 17:16   #1
bmw.7000

Stage 5
 
bmw.7000's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 2,003
Default Bmw 320i E36 stat 1 An pe dreapta ! probleme

Am un E36 320i din 1992 cu 173.000 km reali (bag mana in foc ) . Masina a suferit un mic accident si a stat pe dreapta cam 9luni de zile.
-Uleiul din motor are cam 11.000 -13.000 km este un castrol 10 w40.timp de 9 luni ,masina nu a fost pornita niciodata. Eu m-am gandit sa o duc direct la un service fara sa o pornesc, ca sa-i schimb uleiu.
1. Are ceva daca o pornesc acuma dupa 9 luni cu uleiu asta ?
2. Masina nu a primit niciodata nici un aditiv de ulei. Am inteles ca exista o solutie care se pune in motor ca sa se curate .
Ce recomandati sa fac ? Vreau sa spun ca motorul ,ultima data cand l-am pornit era intr-o stare ireprosabila,si nu vreau sa fac vreo gafa acuma.
bmw.7000 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 19:26   #2
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Bmw 320i E36 stat 1 An pe dreapta ! probleme

Nu pune flush motor si nici un altfel de aditiv. Fa doar schimbul de ulei si de filtru. Proprietatile uleiului din motor nu mai asigura o lubrifiere certa, deci cel mai indicat ar fi sa mergi la un service pt. schimb ulei.
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -