Am un E36 320i din 1992 cu 173.000 km reali (bag mana in foc

) . Masina a suferit un mic accident si a stat pe dreapta cam 9luni de zile.
-Uleiul din motor are cam 11.000 -13.000 km este un castrol 10 w40.timp de 9 luni ,masina nu a fost pornita niciodata. Eu m-am gandit sa o duc direct la un service fara sa o pornesc, ca sa-i schimb uleiu.
1. Are ceva daca o pornesc acuma dupa 9 luni cu uleiu asta ?
2. Masina nu a primit niciodata nici un aditiv de ulei. Am inteles ca exista o solutie care se pune in motor ca sa se curate .
Ce recomandati sa fac ? Vreau sa spun ca motorul ,ultima data cand l-am pornit era intr-o stare ireprosabila,si nu vreau sa fac vreo gafa acuma.