| Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW |
25-03-10, 17:49
|
#1
|
Stage 2
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
|
miros de ulei ars in habitaclu
de cind am cumbarat bmw x5 din 2002,simt cind se incalzeste masina un miros de ulei ars.miroase ingrozitor,si nu pot sa dau seama de unde vine.Am verificat masina dar nu are scurgeri la motor ,am schimbat si filtru habitaclu de vreo 3 luni si tot miroase.Mirosul vine din motor sigur,dar cum intra in habitaclu?sau sa fie prins pe instalatie mizerie,la ac ma refer.Ce credeti ca este?cum scap de miros?
|
|
|
26-03-10, 13:15
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
la e36 era garnitura de la capacul de culbutori de obicei. la tine, habar n-am, dar tot o scurgere de ulei e. uita-te deasupra evacuarilor si vezi cam de unde ar putea sa iti curga ulei pe ele. ca mirosul cred ca vine de la ulei scurs pe galerii. sau cel putin eu de aici as incepe.
__________________
From WTF to DIY to OMG
|
|
|
26-03-10, 20:30
|
#3
|
 Stage 4
Join Date: Aug 2008
Posts: 249
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
se prelinge pe galerii probabil
|
|
|
26-03-10, 23:47
|
#4
|
Stage 2
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
am fost la mecanic am ridicato la ramba si nimic nu se vede nici o scurgere.Nu stie nici el.Ce fac cineva o idea stralucita?
|
|
|
27-03-10, 01:27
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
un alt mecanic? un service mai reusit? ma gandesc ca cu cat e service-ul mai mare, sau mai specializat pe bmw, cu atat snt mai multe sanse sa se mai fi lovit de problema asta si sa stie care e rezolvarea.
|
|
|
29-03-10, 19:42
|
#6
|
Stage 2
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
mersi o sa merg la alcineva zilele astea si vedem daca descopera ceva.Sper sa gasesc ce este ca nu pot sa stau in masina de la miros.Dar adevarul este ca nici eu nu am vazut nimic pic de scurgere,Ce sa fie?sint curios.Daca aflu va povestesc
|
|
|
31-03-10, 01:04
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
mah, iti dai seama ca tre sa aiba legatura cu evacuarea. adica eu asa cred. ca altceva pe la motor nu are temperatura necesara sa arda ulei sau cauciuc sau orice altceva, si sa scoata mirosul ala. deci zic ca tre sa fie ceva pe langa evac. si prima banuiala ar fi tot ulei. sau poate vreo izolatie d-aia de sub masina, sa se fi desprins undeva si sa atarne pe evacuare. dar nu ar baga asa rau miros in masina.
p.s. scuza coerenta, da' snt rupt de obosit in momentul asta.  )
|
|
|
01-04-10, 21:14
|
#8
|
Stage 2
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
EEEEE salut baieti am descoperit in sfirsit buba la un baiat meserias la bmw.Particular.Deci a fost scurgere de ulei de la o garnitura.Adica acolo unde se uneste piesa cu filtru de ulei motor,cu restul motorului.E acolo are o garnitura si am inteles ca cedeaza des,la bmw.Din pacate dupa ce am dat jos multe ca sa ajungem la buba,nu am gasit garnitura nicaieri dar a ramas sa o aduca saptamina viitoare.Momentan dupa ce am curatat locul de ulei cu benzina am montat vechea garnitura,cu silicon,si dupa o plimbare lunga nu mai pierde ulei.Dar pt moment ca cind vine piesa tre sa inlocuim garnitura.Deci cam ati avut dreptate.AM SCAPAT DE MIROS.MERSI MULT.
|
|
|
01-04-10, 23:50
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
ma bucur ca ai rezolvat-o!
|
|
|
02-04-10, 21:30
|
#10
|
Stage 2
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
UN PASTE FERICIT. HRISTOS A INVIAT
|
|
|
03-04-10, 16:08
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
ADEVARAT A INVIAT!
|
|
|
03-04-10, 17:54
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
nu inca...
|
|
|
03-04-10, 21:00
|
#13
|
Stage 2
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
SALUT.Iar am patito.Dupa ce am rezolvat cu garnitura pt miros la habitaclu,am montat si 2 curele noi,so 3 role noi.Dupa ce sa montat am mers cam toata ziua.Dimineata cind mam sculat si am pornit masina,se auzea un zgomot infernal in fata,ca si cum zdroncana un surup intro cutie de metal,dar numai la rece face.DUPA 5 MINUTE SE POTOLESTE.Si am fost la mecanic si nu stie ce este ca pare sa functioneze totul bine.Azi am aflat ca cureaua noua este cu 3 milimetri mai mare.Oare conteaza?Mecanicul zice ca nu conteaza.Dar a zis sa caute la gunoi la service si pe vechea curea.CE INTELEGETI CE SA FIE? Respect IKARIA
|
|
|
03-04-10, 21:10
|
#14
|
Stage 2
Join Date: Feb 2010
Posts: 66
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
Acum a ramas sa duc masina marti dimineata dar devrem pe la 6 in asa fel cind o baga la service sa fie motorul rece,si so pornim ca sa vada ce poate sa fie.Va tin la curent daca nu vam plictisit.Dar un lucru este sigur bmwuri vor piese originale,si exact probabil si milimetri.Va tin la curent ce am facut
|
|
|
05-04-10, 12:25
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: miros de ulei ars in habitaclu
teoretic 3mm nu ar trebui sa fie prob, rolele alea oricum lucreaza pe mult mai mult de atat. sa nu fie ceva pe presiunea de ulei, daca face doar la rece. filtru ala e montat bine? sa nu se fi obturat vreun canal de ulei cand a pus gasketul ala acolo. nu stiu ce sa zic, acum dau ghiceli d-alea in intuneric, dar poate iti dau vreo idee. sa ne tii la curent. bafta!
mai incearca o varianta: fulia de la vilbrochen. (asta presupunand ca e diesel masina, ca banuiesc ca e 3.0d). ma gandesc ca e d-aia elastica, ca si volanta. incearca si vezi daca mai e in mintile ei. s-ar putea sa fie aia. de fapt, 80% zic ca aia e. curelele alea noi si rolele noi probabil au pus mai mult stres pe fulie, care probabil avea deja inceput de sfarsit mai dinainte. incearca eventual cu o surubelnita sau un levier micut, daca ai acces (la 3.0d parca ai loc), si baga intre fulie si vilbrochen, vezi daca sta fixa sau are joc.
Last edited by mistreku; 05-04-10 at 12:54.
|
|
|
|
|