Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-09, 23:48   #1
bubutzu22

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 48
Default consum foarte ridicat la un 316i din 93....de ce?

am un bmw 316i si am constatat cu stupoare ca tot imi creste consumul de benzina si nu stiu de ce.....ajunge si la 15% si daca merg lejer si plus de asta masina nici nu pare sa traga ca lumea cineva mi-a zis ca ar putea fii de la debitmetru....se poate?
bubutzu22 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 11:17   #2
sebilica 73

Stage 4
 
sebilica 73's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 180
Default Re: consum foarte ridicat la un 316i din 93....de ce?

pune-o pe tester
sebilica 73 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 22:43   #3
Black_AHH

Stage 2
 
Black_AHH's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 54
Smile Re: consum foarte ridicat la un 316i din 93....de ce?

aceiasi problema am avut-o la un 316i din '95, tragea cam rau... cand dadea de o panta deja se cam uita inapoi....consum de vreo 12-13 la drum intins si vreo 15-16 in oras, iar relantiul statea tot la 1000 si asa mai rar scadea la 900...am puso pe tester si arata o problema la amestecul aer-carburant iar mecanicul a zis ca problema se trage de la debitmetru sau de la sonda lambda daca nu cumva sunt fisuri si in cordonul dintre debitmetru si injectie sau la oringurile de la injectoare.... pana la urma fisuri n-au fost... iar debitmetrul era ok.... problema a fost sonda lamba care era aproape moarta... am schimbato imediat si cu ocazia asta am sudat si esapamentul ca era catalizatorul cam desprins din suduri iar toba finala am schimbato cu una sport noua... si apoi toate problemele au disparut...
Black_AHH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -