aceiasi problema am avut-o la un 316i din '95, tragea cam rau... cand dadea de o panta deja se cam uita inapoi....consum de vreo 12-13 la drum intins si vreo 15-16 in oras, iar relantiul statea tot la 1000 si asa mai rar scadea la 900...am puso pe tester si arata o problema la amestecul aer-carburant iar mecanicul a zis ca problema se trage de la debitmetru sau de la sonda lambda daca nu cumva sunt fisuri si in cordonul dintre debitmetru si injectie sau la oringurile de la injectoare.... pana la urma fisuri n-au fost... iar debitmetrul era ok.... problema a fost sonda lamba care era aproape moarta... am schimbato imediat si cu ocazia asta am sudat si esapamentul ca era catalizatorul cam desprins din suduri iar toba finala am schimbato cu una sport noua... si apoi toate problemele au disparut...