Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-09, 16:00   #1
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Angry Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

Am un z3 , an fabric 2001.... 114ooo km ... motor 1.9 euro 3 (M43TUB19) ,, si am mai multe pr:

1) i-am schimbat uleiul si filtrul de ulei .. si am fost la 2 service-uri unde au incercat sa imi reseteze "oil inspectionul ... " si nu au reusit.,. au incercat si prin metoda aceea de sub capota cu pinul 7 si pinul 19 . cu o sarmulita... au incercat si de la mufa de diagnoza (de sub volan ) cu un aparat din acela mic (cat o ciocolata normala ca marime) si nici cum nu s-a resetat... ce sa fac ??

2) cand trag tare de el(5500 6000 rpm) .. si schimb din treapta 1 in treapta 2.(si din 2 in 3). chiar cand las ambreajul .. se ineaca cumva .. adik are un scurt mom in care nu mai trage ..si p urma merge normal.. (in acel moment ma si pune putin in bot ) dc ???

3) am si hardtop la el .. si am constatat ca din iarna incoace.. se inchid / deschid geamurile ft greu .... (mai ales cand il deschid primii 3,4 cm) . Dar il actionez cu usa deschisa.... merge aporape normalll.... cateodata iarna nici nu se deschidea.....
?? sa dau panourile de la usi jos??? cum se remediaza problema ?

Astept opinii si sugestii ... multumesc aniticipat
cj90rzv is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 16:45   #2
Tael
BMW Driver

Stage 3
 
Tael's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 146
Member of:
[Shine Club]
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

La a 2 problema iti pot zice sa schimbi filtru de aer,si la mine facea la fel pana l-am schimbat
Tael is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 17:01   #3
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

pe ce model ??? si la tine ..parca caumva .. se inceca motorul ... ce filtru ai pus? original sau sport?? de unde ?? la ce pret.....
cj90rzv is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 21:22   #4
Tael
BMW Driver

Stage 3
 
Tael's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 146
Member of:
[Shine Club]
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

pe e36 imi facea chestia asta si am pus filtru normal, la pret nu mai stiu exact cat a fost,dar foarte scump nu e, la mine pe la 5000rpm incepea si dadea in nas....bafta cu masina

Last edited by Tael; 01-03-09 at 21:25.
Tael is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 21:38   #5
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

Quote:
Originally Posted by Tael View Post
pe e36 imi facea chestia asta si am pus filtru normal, la pret nu mai stiu exact cat a fost,dar foarte scump nu e, la mine pe la 5000rpm incepea si dadea in nas....bafta cu masina
ms de info ... eu chiar atunci cand schimb treapta.... exact ca si cum s-ar ineca pt o sec..... ms la fel
cj90rzv is offline   Reply With Quote
Old 03-03-09, 17:44   #6
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

La prima ai putea sa cauti pe forumuri dedicate pt z3 pe dincolo, sigur se rezolva.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 03-03-09, 19:43   #7
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Post Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
La prima ai putea sa cauti pe forumuri dedicate pt z3 pe dincolo, sigur se rezolva.

NU Cunosc limba germana.... iar in limba engleza am incercat....
cj90rzv is offline   Reply With Quote
Old 03-03-09, 20:02   #8
Tod3rik

Stage 5
 
Tod3rik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,242
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

geamurile fac asha iarna ca se lipesc de chedere.. ingheata pe cheder...exista un silicon special care il dai pe cheder si ai sa vezi ca se remediaza problema
asta e problema generala la cabrio
Tod3rik is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 18:00   #9
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

Quote:
Originally Posted by Tod3rik View Post
geamurile fac asha iarna ca se lipesc de chedere.. ingheata pe cheder...exista un silicon special care il dai pe cheder si ai sa vezi ca se remediaza problema
asta e problema generala la cabrio

Sa stii ca iti dau dreptate. Pt ca de cand s-a incalzit , geamurile merg mai bine, dar tot nu merg ca si azi vara... Imi poti da mai multe detalii despre siliconul acela magic ?
cj90rzv is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 21:28   #10
Tod3rik

Stage 5
 
Tod3rik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,242
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

nu e chiar asha special siliconul .. merge si cu dala de bord... nu mai stiu cum ii zice la ala care il foloseam eu.. era facut de firma KENT asta stiu sigur...
Tod3rik is offline   Reply With Quote
Old 05-03-09, 15:05   #11
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

Quote:
Originally Posted by Tod3rik View Post
nu e chiar asha special siliconul .. merge si cu dala de bord... nu mai stiu cum ii zice la ala care il foloseam eu.. era facut de firma KENT asta stiu sigur...

poate k e o intrebare stupida... dar cum pun siliconul pe cheder?? pun cu o siringa acolo in chedereul de la geam ??? nu se murdareste ft tare geamul apoi ?
cj90rzv is offline   Reply With Quote
Old 05-03-09, 19:33   #12
ciocoiuctln

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 3
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

de ce se duce apa pe evacuare hellp
ciocoiuctln is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 15:13   #13
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Arrow Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

Quote:
Originally Posted by ciocoiuctln View Post
de ce se duce apa pe evacuare hellp

nu sunt mecani .. dar cred ca vrei sa zici .. ca gazele fac condens ... si mai picura ... si as prefera sa iti faci topicul tau ... pt intrebarile TALE
cj90rzv is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 09:10   #14
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

Quote:
Originally Posted by cj90rzv View Post
Am un z3 , an fabric 2001.... 114ooo km ... motor 1.9 euro 3 (M43TUB19) ,, si am mai multe pr:

1) i-am schimbat uleiul si filtrul de ulei .. si am fost la 2 service-uri unde au incercat sa imi reseteze "oil inspectionul ... " si nu au reusit.,. au incercat si prin metoda aceea de sub capota cu pinul 7 si pinul 19 . cu o sarmulita... au incercat si de la mufa de diagnoza (de sub volan ) cu un aparat din acela mic (cat o ciocolata normala ca marime) si nici cum nu s-a resetat... ce sa fac ??

2) cand trag tare de el(5500 6000 rpm) .. si schimb din treapta 1 in treapta 2.(si din 2 in 3). chiar cand las ambreajul .. se ineaca cumva .. adik are un scurt mom in care nu mai trage ..si p urma merge normal.. (in acel moment ma si pune putin in bot ) dc ???

3) am si hardtop la el .. si am constatat ca din iarna incoace.. se inchid / deschid geamurile ft greu .... (mai ales cand il deschid primii 3,4 cm) . Dar il actionez cu usa deschisa.... merge aporape normalll.... cateodata iarna nici nu se deschidea.....
?? sa dau panourile de la usi jos??? cum se remediaza problema ?

Astept opinii si sugestii ... multumesc aniticipat
eu am reusit sa resetez la 324d cu o sarma la pinul 7 si la masa si am reusit, dar e mufa cea mica cu 15 pini, ai zis ca ai incercat cu pinul 7 si 19 ..asigura-te ca aceea sunt pinii ..eu pusesem din greseala la pinul 2 si la masa si nu mi-a mers prima data...am confundat pinii....

Last edited by egroeg; 08-03-09 at 09:24.
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 17:24   #15
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Default Re: Mai multe probleme..... cer opinia altora :D

cine imi explica cum se da jos panoul de la usi fara sa rupi clemele ???? ca m-am enervat k nu imi merg geamurile ..... un filmulet . . indicatii . orice .. multumesc anticipat
cj90rzv is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -