Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii > Coltul Incepatorului

Coltul Incepatorului Cititi aici despre cum sa postati, inregistrati, cum sa faceti mail, sau intrebati despre orice nu va descurcati.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-09-04, 14:24   #1
CT-03-ART

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 682
Default Infiintarea unei asociatii sportive

Am o rugaminte la cei care au deja clanuri facute (NSL,LR)shi altele.Aici in Constanta suntem un grup de oameni care dorim infiintarea unei asociatii sportive precum cele mentionate mai sus.akum noi dorim sa fie totul legal shi am cautat pe forum informatii despre asta dar nu mare lucru.rog pe cine shtie sa posteze aici tot ceea ce trebuie pt infiintarea acestei asociatii.Ce acte trebuiesc,unde trebuie mers...
Multumes anticipat.

P.S.:nu suntem singurii care nu prea shtim ce a facem mai sunt shi in craiova noiste baietzi(Alexius) nu te supara frate ca te-am mentionat.
__________________

SEX@MYPLACE.NOW.OK
CT-03-ART is offline  
Old 04-09-04, 15:36   #2
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Pe forum n-ai sa gasesti nimic. Da-i lu' Florica un mesaj privat cu cererea asta...
Gabi is offline  
Old 04-09-04, 23:59   #3
CT-03-ART

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 682
Default

la faza asta te cam insheli. ceea ce am gasit pe forum:


Ce este o asociatie?

Asociatia este acel subiect de drept privat, constituit din cel putin trei persoane, care hotarasc sa puna in comun si fara drept de restituire contributia materiala, cunostintele sau aportul lor in munca pentru realizarea unor activitati in interes general, comunitar sau, dupa caz, in interesul lor nepatrimonial.

Personalitatatea juridica a asociatiei este dobandita in momentul inscrierii in Registrul asociatiilor si fundatiilor, aflat la grefa judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala isi are aceasta sediul.
In virtutea dreptului la asociere, statuat in art. 40 din Constitutie, persoanele fizice se pot asocia fara a constitui neaparat o persoana juridica.
Actul autentic si statutul asociatiei trebuie sa imbrace forma autentica, sub sanctiunea nulitatii absolute. Autentificarea statutului nu poate fi efectuata in lipsa prezentarii unei dovezi eliberate de Ministerul Justitiei privind disponibilitatea denumirii noii asociatii. Este interzisa, sub sanctiunea refuzului eliberarii dovezii, folosirea in denumirea acestora a unor cuvinte sau sintagme caracteristice institutiilor sau autoritatilor publice, unor profesii liberale sau unor activitati care au reglementari proprii.

Elementele obligatorii cuprinse in actul constitutiv:
1. datele de identificare a asociatilor (nume/denumire si domiciliu/sediu);
2. exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
3. denumirea asociatiei;
4. sediul asociatiei;
5. durata de functionare a asociatiei (determinata sau nedeterminata);
6. patrimoniul initial al asociatiei; activul patrimonial, cu o valoare de cel putin dublul salariului minim brut pe economie
7. componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei;
8. persoana sau persoanele imputernicite sa participe la derularea procedurii de dobandire a personalitatii juridice;
9. semnaturile asociatilor.


toti membrii vor cotiza lunar.
pt inceput m-am gandit sa strangem 100 000 de persoana pt ca avem nevoie de bani pt taxele

notariale si pt jurist

IMPORTANT...trebuie bani pt capitalul social, 5 000 000 lei.

PT ASOCIATIA SPORTIVA 2 SALARII MINIM PE ECONOMIE
CT-03-ART is offline  
Old 05-09-04, 00:07   #4
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Daca-i gasit ce-ti trebuie, fa topic la Constanta.

Topic inchis!
Gabi is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -