Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PORSCHE > Alte discutii Porsche

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-13, 13:18   #1
RazvanClaudiu

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 1
Default Cat de potrivit este un Porsche Boxster SH ca masina principala?

Salut,

Am o intrebare destul de generala. Cat de indicat este sa cumperi si sa folosesti zi de zi un Porsche Boxster?

Lasand la o parte "este masina pentru secretare" si "singurul motiv sa iti cumperi unul este ca nu iti permiti un 911", din experienta voastra (directa sau indirecta) este o masina buna pentru uzul de zi cu zi?

Am gasit cateva oferte de la 10.000 la 15.000. Evident, am gasit oferte mai bune in afara tarii insa din cate stiu, taxa de inmatriculare este destul de mare.

Intrebarile mele specifice ar fi:
* Este o masina usor de condus pe distante lungi? (ex: 300 km pe autostrada).
* Cat de mult se depreciaza valoarea sa de revanzare, sa zicem daca il cumpar cu 60.000 km si il vand cu 100.000 km, mai ales daca fumez in masina?
* La ce valoare ajunge asigurarea full Casco per an?
* Exista parti problematice? Am inteles ca, computer-ul de bord in modele 2001 - 2003 ar fi predispus la defectiuni.

Evident ca inainte de achizitionare voi duce masina la un test complet, insa in clipa aceasta vreau sa inteleg daca este o masina in care merita sa investesc. Stiu ca are o valoare practica destul de mica (garda la sol joasa, doua locuri, costuri de intretinere mari) insa vreau sa inteleg daca mai sunt si alte aspecte de luat in considerare.

Va multumesc,
Razvan

PS: Nu, nu imi permit un 911 sau alt model in doua locuri din gama actuala Porsche. Alta optiune ar fi un Porsche Cayenne (destul de scump prin comparatie), BMW Z4 sau un Mercedes SLK mai ingrijit.

Last edited by RazvanClaudiu; 31-07-13 at 13:21.
RazvanClaudiu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -