Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PORSCHE > Masina mea Porsche

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-13, 18:57   #1
bmwvio

Stage 5
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 506
Member of:
[PORSCHE]
Default Porsche 924 - 1977

Salut,
incepind de saptamina asta sint posesor de Porsche 924, din 1977, motor de 1984 cmc, am inceput o actiune de revigorare, respectiv, curatenie generala, verificare directie, frine, inlocuire lichide si uleiuri, filtre, bujii.
Am o problema cu amortizoarele, nu gasesc decit pe original si sint scumpe, stiti pe cineva care reconditioneaza sau de unde pot cumpara la preturi normale?
multumesc, Viorel, 0723409772, viorel.dima@yahoo.com,
si inca o intrebare, exista intilniri cu posesorii?
toate bune!
bmwvio is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 19:04   #2
bmwvio

Stage 5
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 506
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: porsche 924, il iubesc asa cum e

Quote:
Originally Posted by bmwvio View Post
Salut,
incepind de saptamina asta sint posesor de Porsche 924, din 1977, motor de 1984 cmc, am inceput o actiune de revigorare, respectiv, curatenie generala, verificare directie, frine, inlocuire lichide si uleiuri, filtre, bujii.
Am o problema cu amortizoarele, nu gasesc decit pe original si sint scumpe, stiti pe cineva care reconditioneaza sau de unde pot cumpara la preturi normale?
multumesc, Viorel, 0723409772, viorel.dima@yahoo.com,
si inca o intrebare, exista intilniri cu posesorii?
toate bune!
aceasta este printesa mea,
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PICTUR10.JPG
Views:	163
Size:	83.5 KB
ID:	2884631   Click image for larger version

Name:	PICTUR11.JPG
Views:	107
Size:	84.2 KB
ID:	2884632   Click image for larger version

Name:	PICTUR12.JPG
Views:	67
Size:	82.9 KB
ID:	2884633  

Click image for larger version

Name:	PICTURE3.JPG
Views:	100
Size:	83.5 KB
ID:	2884634   Click image for larger version

Name:	PICTURE7.JPG
Views:	85
Size:	82.2 KB
ID:	2884635   Click image for larger version

Name:	PICTURE_.JPG
Views:	98
Size:	81.2 KB
ID:	2884636  

Click image for larger version

Name:	PICTURE9.JPG
Views:	160
Size:	81.4 KB
ID:	2884637  
bmwvio is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 21:21   #3
bmwvio

Stage 5
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 506
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: porsche 924, il iubesc asa cum e

Quote:
Originally Posted by bmwvio View Post
aceasta este printesa mea,
Am gasit elementi amortizoare la 200 lei bucata, furtune frina la 50, sonda ulei 15, distributie 120 lei Contitech, capete bara 30, uleiuri, filtre, lichide, si cel mai important, am dus scaunele la tapiter, plusul era imbatrinit.
Acum am probleme cu caseta de directie(are putin joc intre cremaliera si pinion, daca stiti cum pot reconditiona sau gasi una noua, va rog sa-mi spuneti.
O alta problema este cuiul de capota spate dreapta care lipseste si cred ca este defect si suportul, astept sugestii, multumesc.
bmwvio is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 13:05   #4
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Sa pui niste poze de detaliu cu scaunele.

De caseta m-am lovit si eu; Eu am preferat sa o reconditionez pe a mea.

Una noua originala costa in jur de 2000 lei; Una reconditionata costa rezonabil - da nu am gasit nimic diponibil.

La cuiul defect cu suport lipsa - cel mai bine de pus unul SH sau nou.
Eu pe ale mele le-am reglat (la unul am exagerat cu stransul si daca urc masina cu o roata pe ceva inalt il aud sarind - ramane prins intr-unul singur).
Motanul is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 17:47   #5
bmwvio

Stage 5
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 506
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

[QUOTE=Motanul;5607579]Sa pui niste poze de detaliu cu scaunele.

De caseta m-am lovit si eu; Eu am preferat sa o reconditionez pe a mea.

Unde ai reconditionat si cit a durat? ma gindesc ca aceasta caseta s-a montat si pe Audi 100 sau VW Golf I, pentru ca are siglele lor pe ea, asa ca mai caut, poate gasesc noua.

Scaunele sint gata saptamina viitoare, schimb doar partea plusata, refac mansonul schimbatorului, nuca, parasolarele si buzunarele de pe usi, 700 lei cu alcantara crem.
bmwvio is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 19:29   #6
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Quote:
Originally Posted by bmwvio View Post
ma gindesc ca aceasta caseta s-a montat si pe Audi 100 sau VW Golf I, pentru ca are siglele lor pe ea, asa ca mai caut, poate gasesc noua.
Nu gasesti noua, nu s-a montat pe nici un audi sau vw, are sigla aia pt ca a fost produsa in fabricile detinute de grupul VW/AUDI/PORSCHE care si pe vremea aceea colaborau foarte strans.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 21:16   #7
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Gaseste si pe autoatlanta si la porsche romania daca nu ma inseala memoria. cod: 477419061

http://www.autoatlanta.com/porsche-p...section=403-00


Nu gasesti nimic aftermarket si nici nu stiu sa se potriveasca de la alte masini; Eu nici refurbished nu am gasit (tot ce aparea pe stoc era greseala...). Cand am vrut sa comand m-am ales cu nimic...
http://www.ingaraj.ro/caseta-directi...65/2974/10299/



Pe mine m-a costat undeva la 150 euro reparatul.
Motanul is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 21:21   #8
bmwvio

Stage 5
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 506
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Nu gasesti noua, nu s-a montat pe nici un audi sau vw, are sigla aia pt ca a fost produsa in fabricile detinute de grupul VW/AUDI/PORSCHE care si pe vremea aceea colaborau foarte strans.
Unde pot repara caseta?
bmwvio is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 21:35   #9
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Vorbeste cu Silviu (Motanul)
morghen is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 07:45   #10
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Nu am scris din prima pentru ca am vazut ca nu esti din Bucuresti;

Gasesti si in ploiesti - sau undeva pe aproape de tine o firma care repara casete;

Atentie: nu orice caseta poate fi reparata! Axul trebuie sa fie curat (fara rugina) si drept. La mine era deteriorata doar una din bucsele din capete - si avea un joc extrem de mic. Cauta undeva aproape de tine (in ploiesti de exemplu).

https://www.google.ro/#q=reparat+cas...ectie+ploiesti
Motanul is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 18:14   #11
bmwvio

Stage 5
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 506
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Multumesc pentru sfaturi, eu sint din Urlati si lucrez in Mizil, PH, navetist.
O sa caut un atelier in zona, o mai amin deocamdata, am spalat caseta, am umplut-o cu vaselina, am sucit pinionul, sper ca pentru un timp sa nu mai se simta nici un joc.
O alta problema de care m-am lovit este sonda de presiune de ulei, are 2 borne, nu gasesc niciunde la un pret rezonabil.
In plus, trebuie sa slabesc bordul si sa-l curat, pentru ca este imbracat cu un vinilin ordinar si mai bine il las crapat dar original, sa vad ce gasesc acolo.
bmwvio is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 18:19   #12
bmwvio

Stage 5
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 506
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Quote:
Originally Posted by bmwvio View Post
Multumesc pentru sfaturi, eu sint din Urlati si lucrez in Mizil, PH, navetist.
O sa caut un atelier in zona, o mai amin deocamdata, am spalat caseta, am umplut-o cu vaselina, am sucit pinionul, sper ca pentru un timp sa nu mai se simta nici un joc.
O alta problema de care m-am lovit este sonda de presiune de ulei, are 2 borne, nu gasesc niciunde la un pret rezonabil.
In plus, trebuie sa slabesc bordul si sa-l curat, pentru ca este imbracat cu un vinilin ordinar si mai bine il las crapat dar original, sa vad ce gasesc acolo.
Am uitat sa intreb unde gasesc sigla de pe bot si sticherul de pe panoul spate, PORSCHE.
bmwvio is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 18:41   #13
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Quote:
Originally Posted by bmwvio View Post
Am uitat sa intreb unde gasesc sigla de pe bot si sticherul de pe panoul spate, PORSCHE.
ebay.de
morghen is offline   Reply With Quote
Old 08-11-13, 08:48   #14
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Quote:
Originally Posted by bmwvio View Post
In plus, trebuie sa slabesc bordul si sa-l curat, pentru ca este imbracat cu un vinilin ordinar si mai bine il las crapat dar original, sa vad ce gasesc acolo.
Daca e doar crapat - si nu e compromis poti sa-l lasi asa. Daca este si compromis poti sa-ti pui un capac din asta. (il si fereste de soare si arata cat de cat ok).



Asa arata pe masina mea; Trebuie precizat din capul locului ca nu este pus cum trebuie (nu are banda dublu-adeziva; nu e fixat). Nu am avut timp sa ma ocup de el. Am ganduri mari in ceea ce-l priveste (sa-l fac sa arate mult mai bine si sa nu mai faca nici zgomot).


Last edited by Motanul; 08-11-13 at 08:53.
Motanul is offline   Reply With Quote
Old 08-11-13, 18:16   #15
bmwvio

Stage 5
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 506
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Porsche 924 - 1977

Arata foarte bine, de unde si cit costa? Oricum acum sint pe drojdie cu banii si nu pot cumpara.
Bordul este doar creapat, a scatat cu bine de "tratamentul" fostului proprietar, este intreg, nu face zgomot, merge un timp si chiar este specific masinii.
Ce sa fac cu sonda de ulei, aveti vreo sursa sau o solutie? cea originala are 2 borne, iar acum nu se gasesc decit cu 1.
Noroc ca este vreme buna si merg mai mult cu motorul, altfel turbam asteptind scaunele, abia astept sa le montez saptamina viitoare si sa le prezint.
bmwvio is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -