Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HYUNDAI > Zona tehnica Hyundai

Zona tehnica Hyundai Zona tehnica, secrete, tips&tricks Hyundai

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-08, 11:38   #31
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

Ce intelegeti voi prin expresia" tine sus"?
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 16:22   #32
Giovanni87
Hyundai Driver

Stage 1
 
Giovanni87's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

eu am gasit pe e-bay italia la 140€...acuma cine stie cat e de bun ...mecanicu mia zis ca so mai las ca si la mine a inceput primA DATA LA O PLECARE IN PANTA..am bagat prima treapta a urcat la 4000 rpm,,,am bagat a 2/a am ajuns la 4000 rpm si nimic nu se misca. am lasato si am plecat din nou fara probleme..un pic miros de ambreaj...acum am mai facut inca 7000 km sii nu se intampla nimic da am mai patit sa patineze...ma gandeam sal schimb stiu ca ma astept la vreo 400 ori 500€ da asta e...vad de la voi ca e normal..a mea are 120 mii km siu nush daca lau schimbat vreodata...si..o alta intrebare la voi..am schimbat filtru de aer dar vad cand actionez AC se simte un miros aiurea...uine e montat filtru de aer la AC ca ala sigur nui schimbat...astept rsp mersi anticipat
Giovanni87 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 16:54   #33
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

Salut, eu am vandut masina si s-a stricat la noul proprietar dar dupa ce a mai chinuit-o el vreo 2 luni. L-a costat pana in 150 euro piesele plus manopera. Cauta aici pe forum piese , sunt preturi bune.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 17:03   #34
Giovanni87
Hyundai Driver

Stage 1
 
Giovanni87's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

ms frate dar diferenta de pret sa mai pun benzina pana in romania ajung tot acolo...dar t te rog ceva ...stii unde vine filtru ala ptr aer conditionat?hai mersi
Giovanni87 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 17:45   #35
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

In ce tara esti?? Eu am luat masina in Spania si am gasit si acolo preturi pana in 150 e . Cu filtrul nu te pot ajuta ca nu stiu, dar intra pe hyundai forum poate stie cineva.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 19:11   #36
Giovanni87
Hyundai Driver

Stage 1
 
Giovanni87's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

italia...pai aici mam interesat si costa 150 kitu plus manopera ajung vreo 400...de exemplu abia am facut distributia si schimbu de ulei filtre am dat 600
Giovanni87 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 19:18   #37
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

Scump scump, eu am aici in Spania un mecanic (un baiat din moldova de peste Prut) cre lucra foarte bine si ieftin. De exemplu ambreiajul la fostl meu hyundai il schimba cu 100 e. Eu scimb uleiul si filtrul la un centu aici cu 55 euro cu ulei semi sintetic.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 20:24   #38
Giovanni87
Hyundai Driver

Stage 1
 
Giovanni87's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

da frate da in 600 mia facut distributia completa schimbul de ulei si filtre pastile frani,o garnitura la capac motor stergatoarele noi...adica na omu a bagat tare plus ca a muncit o droaie la ea ca nu mai facuse la hyundai el fiind mecanic ptr audi si vw..acuma am sa vb cu el sa vad poate face vreo oferta la ambreaj si asa tre sa fac pastilele frani ca daca ma gandesc so trag prin tara in august sa merg bine...oricum masina te rupe de bani,,,doar ce am bagat 200 pe un eleron..plus ca mi sau blocat alea de tin pastilele si ma costat 300 sa le refac da bine cu garantie ...plus ce iam luat acum cauciucuri goodyear f1 in V alti 400...masina cere bani dar daca stii so intretii si ea te ajuta cand ai nevoie...eu unu bag bani in ea da si ma bazez la drum lung sau alte treburi---acum ce ma gandeam la un cip tunning am vazut la unu 150 euro ii mareste cu 33 cai de aia de se aplica usor...oricum incet incet se face treaba)
Giovanni87 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 18:18   #39
boobialex

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

Quote:
Originally Posted by ERY View Post
Posibil si asta..poate exista un reglaj ceva ?
dak ai ambreiaj hidraulic incearca sa faci o aerisire la cilindru acolo si o sa tina mai jos dupa dar numai de moment. probabil k o sa iti duca si discul dak incepe si patineaza. cam asta e problema la hyundai eu am mai intalnit si la alti prieteni...bafta
boobialex is offline   Reply With Quote
Old 16-12-10, 23:19   #40
adryanszb

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 4
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

salut,
am si eu o problema,cand plec dupa doc imi trepideaza ,cum ar da sa moara motorul,nu se intampla mereu,sa fie de la ambreaj?
ms
adryanszb is offline   Reply With Quote
Old 16-12-10, 23:54   #41
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

Quote:
Originally Posted by adryanszb View Post
salut,
am si eu o problema,cand plec dupa doc imi trepideaza ,cum ar da sa moara motorul,nu se intampla mereu,sa fie de la ambreaj?
ms
Posibil probleme de suporti motor,ambreiaj,motor,suspensie.
Macar specifica marca,model,motor,an,kilometraj...
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 00:33   #42
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

Quote:
Originally Posted by boobialex View Post
dak ai ambreiaj hidraulic incearca sa faci o aerisire la cilindru acolo si o sa tina mai jos dupa dar numai de moment. probabil k o sa iti duca si discul dak incepe si patineaza. cam asta e problema la hyundai eu am mai intalnit si la alti prieteni...bafta
Corect, iar problema nu e numai la Hyundai, e problema generala la ambreiajele hidraulice (ca modalitate de uzura si reglaj post-uzura) si la masinile asiatice (ca durata de viata a ambreiajului).
Eu, de exemplu, am aceleasi simptome de fiecare data la o Toyota.

PS: orice masina are reglaj pentru nivelul la care tine pedala de ambreiaj (inclusiv pentru "cursa moarta"), chiar si cele cu ambreiaj hidraulic. La unele reglajul se gaseste la peretele de foc, la altele sub pedala, iar la cateva chiar in ambele locuri.

PS2: fiabilitatea motoarelor coreene se trage in mare parte chiar din durata redusa de viata a ambreiajului. Din cauza asta, daca la Golf ti se rupe o biela sau o planetara, la Hyundai schimbi ambreiajul mai devreme de 30.000 km (si tot din acelasi motiv, la Hyundai anvelopele trebuie schimbate mai rar )
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 17-12-10 at 00:36.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 08:58   #43
adryanszb

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 4
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

era vorba de un hyundai coupe ,an 2002,modelu nou,motor 1.6,140000 km
adryanszb is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 09:00   #44
adryanszb

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 4
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

problema aia apare dupa ce se incalzeste motorul,
adryanszb is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 12:12   #45
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Probleme Cu Ambreajul.....

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
PS2: fiabilitatea motoarelor coreene se trage in mare parte chiar din durata redusa de viata a ambreiajului. Din cauza asta, daca la Golf ti se rupe o biela sau o planetara, la Hyundai schimbi ambreiajul mai devreme de 30.000 km (si tot din acelasi motiv, la Hyundai anvelopele trebuie schimbate mai rar )
nu prea inteleg partea asta.cum imi prelungeste mie durata de viata a motorului daca schimb ambreiajul mai devreme de 30000 km?si ce treaba au anvelopele cu durata de viata a motorului?
__________________

Last edited by FLAME; 19-12-10 at 12:15.
FLAME is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -