Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Alte discutii Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-14, 16:34   #1
Daniel_Crow

Stock
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 1
Default Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

am si eu o intrebare ... vreau sa imi cumpar o navigatie tot audi si sa fac niste modificari in bordul masini ...as dori sa scot cd audi concert si sa il inlocuiesc cu navigatia.. nu stiu daca se poate face acest lucru ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	audi bord.jpg
Views:	391
Size:	88.2 KB
ID:	2970582  
Daniel_Crow is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 12:26   #2
cainele84

Stage 5
 
cainele84's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 424
Default Re: Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

Da, se poate face. Trebuie schimbata consola pe care se monteaza navigatia si climatronicul(cost 268 ron la reprezentanta sau cauti la dezmembrari) trebuie inlocuita (sau modificat/taiat) consola de clima pt ca se va muta in partea de jos, va mai trebuie sa tai un pic din consola centrala care vine intre scaune(taietura se va face in partea din spatele bordului si nu va afecta cu nimic partea vizuala) si iti va mai trebuii mai mult ca sigur adaptor de antena(fakra), si quadlook(mufa navigatiei) pt ca mai mult ca sigur cel de la care vei lua navigatia nu ti-o va da.
Iti pun si doua poze cu consola(cusca 2DIN) si rezultatul final(cum va trebui sa arate la final) Bafta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG1069.jpg
Views:	978
Size:	222.9 KB
ID:	2971976   Click image for larger version

Name:	20140403_092335.jpg
Views:	1143
Size:	3.51 MB
ID:	2971977  
__________________
Uita-ti intotdeauna dusmanii. Nimic nu-i enerveaza mai mult.
cainele84 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-14, 15:36   #3
denis_mititelu

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 1
Default Re: Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

salut prieteni!
am si eu o "mare" problema... masina are facut un upgrade de la un simplu cd la rns-e. totul merge perfect inafara de semnalul radio(si gps). GPS-ul nu ma intereseaza insa semnalul radio da. Fac drumuri lungi si imediat ma plictisesc dupa 2-3 redari a muzicii de pe carduri.
am facut o testare si nenea ala mi-a zis ca cica anplificatorul nu isi face treaba.

ati mai intalnit problema mea? stiti cum asi putea sa rezolv problema?

va multumesc!!!
denis_mititelu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 16:44   #4
nica.daniel.9

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 1
Default Re: Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

Salut. Vreau sa fac si eu aceeasi modificare ca si tine, sa pun rns-e. Precizez ca am deja navigatie/sistem de navigatie , numai ca e mica , in computerul de bord, intre ceasuri *nu stiu daca m-am exprimat corect* . Mai trebuie sa achizitionez ceva in afara de rama 2din ? sau trebuie refacuta instalatie ceva?
nica.daniel.9 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-15, 09:17   #5
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

am si eu o problema
de curand am luat masina si are montat o navigatie clarion,de fabrica era cu casetofonul original

partea rea este ca nu imi merg boxele spate si wooferul
am zis ca ii de la navigatie,am testat si cu un player mp3 simplu(sony...)acelas lucru face,din cate am observat la mufe se potriveste fara nici o problema,adaptari si etc dar nu sunt firele nici numeric si nici ca si "asezare" la fel
mufa euro,standard are 8 picoare (4 plus si 4 minus)de la cele 4 boxe iar mufa originala a masinii are 4 picioare
asta sa fie cauza sau unde sa incep,sa caut pentru a rezolva problema?
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 28-07-15, 16:11   #6
cainele84

Stage 5
 
cainele84's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 424
Default Re: Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
am si eu o problema
de curand am luat masina si are montat o navigatie clarion,de fabrica era cu casetofonul original

partea rea este ca nu imi merg boxele spate si wooferul
am zis ca ii de la navigatie,am testat si cu un player mp3 simplu(sony...)acelas lucru face,din cate am observat la mufe se potriveste fara nici o problema,adaptari si etc dar nu sunt firele nici numeric si nici ca si "asezare" la fel
mufa euro,standard are 8 picoare (4 plus si 4 minus)de la cele 4 boxe iar mufa originala a masinii are 4 picioare
asta sa fie cauza sau unde sa incep,sa caut pentru a rezolva problema?
Nu o sa-ti merga subwooferul si boxele spate pentru ca player-ul original nu are decat 2 iesiri pentru boxele fata, boxele spate impreuna cu subwoofer-ul sunt alimentate de un amplificator.
Uite aici o sa gasesti explicatii la toate intrebarile tale......doar ca o sa cam ai de citit

http://www.clubaudi.ro/i-c-e-car-ent...th-etc-73.html

sau aici

http://www.clubaudi.ro/i-c-e-car-ent...e-etc-115.html

Spor la citit!
cainele84 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-15, 16:53   #7
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

si acel amplificator nu pot sa-l leg nici cum la un player aftermarket...ex clarionul meu?

sau ce solutie este?ca pana la urma ceva tot trebuie sa fie ca ma gandesc ca audi nu a facut prostia asta sa fie ei cu mot daca schimb playerul lor original nu iti va mai merge decat jumate din sistem sa zic asa
soosy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 10:18   #8
cainele84

Stage 5
 
cainele84's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 424
Default Re: Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

Cand am spus ca o sa ai de citit nu am glumit....hai sa te ajut. Gasesti la postul #194 ce te intereseaza.

http://www.clubaudi.ro/i-c-e-car-ent...re-etc-20.html

Last edited by cainele84; 29-07-15 at 10:28.
cainele84 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 10:37   #9
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Audi b7 inlocuire cd audi concert cu navigatie

Quote:
Originally Posted by cainele84 View Post
Cand am spus ca o sa ai de citit nu am glumit....hai sa te ajut. Gasesti la postul #194 ce te intereseaza.

http://www.clubaudi.ro/i-c-e-car-ent...re-etc-20.html
am tot citit pe acolo si pana la urma chiar nu am inteles mare lucru,si nici nu am gasit problema mea)....

din alte surse,am vazut ceva cum ca este un cablaj adaptor,care va face semnalul de low pentru amplif...
soosy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -