Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-19, 21:49   #1
botoshel
Daewoo Driver

Stage 3
 
botoshel's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 87
Member of:
[DAEWOO]
Default help

Sa va spun ce am patit azi,aveam niste scurgeri de ulei sub masina uleiul in motor este perfect la maxim ,am fost pe la diversi mecanici si toti si-au dat cu parerea si presupusul de unde vine uleiul,masina avea momente cand tragea si cutia schimba foarte bine pana la un moment dat cand pierdea puterea se tura pana in 3000-4000 de ture dar nu prindea viteaza mai mare de 70 - 80 km/h.azi am fost am schimbat debitmetrul si face la fel.Cand ma intorceam acasa am tras de ea cat am putut pana la un seamafor unde nu a mai vrut sa plece, se tureaza foarte rau si merge cu viteza melcului .Am parcat-o si am chemat pe cineva sa ii faca o diagnoza au iesit 2 erori -18265 si 17114.cel care a facut testul a spus ca sar putea sa nu mai fie ulei in cutie ,dar nu stie sigur daca sa stricat cutia sau daca ii pun ulei sa mearga .Am uitat sa precizez ca este un audi A6 2,5 TDI din 2000.Imi cer scuze pentru postul lung dar caut cu disperare ajutor pentru ca sunt in germania si vineri vroiam sa plec spre Romania
__________________
nu visez niciodata la bani pentru ca nu dorm
botoshel is offline   Reply With Quote
Old 01-07-19, 13:23   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: help

Masina e in Safe mode deoarece nu detecteaza corect vitezele.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 02-07-19, 10:28   #3
Victor Lazea
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Victor Lazea's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Exclamation Re: help

Primul cod face referire la faptul ca sunt inregistrare erori la ABS,iar cel de al doilea cod de eroare depistat face referire la inregistrarea unor erori la cutia de viteze si mai precis la modul de transmisie.

O solutie ar fi sa verifici uleiul de transmisie si sa il inlocuiesti,de asemea sa verifici si mufele de la sistemul ABS sa fie bine conectate. Daca problema persista trebuie mers cu ea la un service.

Bafta!
__________________
Victor Lazea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -