Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-13, 23:01   #16
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Am rezolvat cu becurile din bord, problema era de la rulmentul dreapta fata, banda magnetica era intrerupta foarte putin care ca era vorba de cativa milimetrii, era suficient cat sa se aprinda becurile in bord de la ESP, ABS si inca doua care habar nu am ce sunt , pana si frana de mana dadea eroare cu toate ca nu are nici o legatura cu rotile din fata.

In legarura cu trancaneala am eliminat tot ce inseamna bucsa sau pivot deci ar mai fi caseta de directie sau suspensia pneumatica, personal nu cred ca e suspensia pentru ca masina se comporta prea bine pe drum plus ca nu da nici un fel de eroare in legatura cu suspensia (cred ca sunt vreo trei sensori prinsi de telescopul pneumatic deci ar fi normal sa dea vreo eroare sau macar atentionare insa totul este ok)... sper sa fie caseta ar fi mult mai ieftin de reparat.
tibihd is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 10:17   #17
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Caseta de directie mai poate face probleme cand se merge pe drum naspa,daca se trage de roata se simte ca vine un joc de la caseta(asa se aude si la mine,dar cu o intenstitate mica).In legatura cu abs-ul,atunci cand ti-au dat jos fuzeta au atins rulmentul,la unele modele dupa 2005 inelul de abs este integrat in rulment,acea banda magnetica.Am vazut pe un forum din afara ca la suspensia pneumatica de la audi,daca cand se incalzeste afara sunetul se diminueaza,o bucsa ce este in ''telescop'' nu are suficienta ungere si incepe sa faca galagie.

p.s. nu te mira cand apar si alti martori in bord,dupa ce sa efectuat o reparatie la masina,unele sisteme sunt legate unele de altele,de exemplu:daca ti se arde un stop pe frana la unele masini apare si ESP-ul in bord
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 11-10-18, 22:39   #18
Severin

Stock
 
Join Date: Oct 2018
Posts: 1
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Salutare baieti s-a gasit vre-o rezolvare la postarea de mai sus ?
Severin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -