Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-13, 19:40   #1
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Buna.

Recent am cumparat un Audi a6 3000 TDI quatro din 2009, cand am luat masina am observat o bataie usoara la gropi sau denivelari, un fel de trancaneala, nu am bagat in seama si acum regret amarnic pentru ca nu pot sa identific cauza, am schimbat bratele superioare si inferioare care sunt prinse de fuzeta pentru ca aveau bucsele crapate dar degeaba, am demontat complet bara stabilizatoare ca sa fiu sigur ca nu e o bataie leagata de ea. Precizez ca masina are suspensie pneumatica si sunt putin ingrijorat ca bataia ar putea fi de acolo (nu ma pricep mai deloc la masini doar bazele ). Daca cienva are vreun sfat care ma poate ajuta va rog sa imi raspundeti si daca este posibil ca bataia sa fie din suspensie.

Dupa ce am schimbat bratele imi apare acum eroare abs, frana de mana si ceva la presiune cauciuc ( numa probleme, sunt satul pana peste cap), ce s-ar fi putut defecta de apar erorile acestea, precizez ca fuzeta a fost data jos detot pentru ca sa intepenit surubul care fixeaza bratele superioare.

Multumesc.
tibihd is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 22:27   #2
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Erorile de la ABS si frana se sterg cu testeru,la cel cu presiune,trebuie resetat din meniu(cauta pe net audi a6 pressure monitor reset),cat despre troncaneala, poate fi: de la roti(rotile sunt ovale),de la etrier(daca dispare sunetul dispare la franare) sau de la suspensie.
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 07:57   #3
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Am sters erorile cu un calculator dar degeaba apare de fiecare data cand plec cu masina. Este posibil ca bataia sa fie din suspensia pneumatica?
tibihd is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 20:53   #4
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Da ce erori de mai exact?Mergi la un dealer/service mai dotat,si sa iti faca un test la suspensie.Etrierul l-ai verificat?
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 21:07   #5
zoly

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 319
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Slaut,erorile sant de la senzorul abs...este suficient sa il misti un pic st-dr si se rezolva...
zoly is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 21:43   #6
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

In legatura cu bataia am schimbat bratele superioare dar nu a disparut, azi am vazut din nou alt mecanic a ridicat masina pe elvator cu rotile semisuspendate si au joc destul de mare capetii de la bara de directie ( se simte la mana cand se misca volanul, daca rotile sunt lasate jos detot nu se mai simte joc...), luni le schimb si alea sa vedem daca mai bate.

In legatura cu etrierul bataia este ca un sunet de cacuciuc infundat si se aude doar la denivelari sau gropi mici sau semimari, la gropi mai mari nu mai imi dau seama pentru ca sunt prea multe trancaneli sunetul bataii este cam cum suna o bucsa defecta insa nu sunt sigur).

In legatura cu erorile apar urmatoarele:

- se aprinde becul abs.
- se mai aprinde un martor in bord cred ca este esp, este un bec galben cu masina situata pe un fel de drum.
- eroare frana de mana (nu inteleg de ce apare pentru ca am lucrat la rotile din fata)
- eroare presiune cauciuc (tire pressure malfunction sau ceva de genu).

Dupa ce rezolv cu bataia am sa merg sa rezolv si cu erorile astea, seper sa nu se fi stricat vreun senzor sau mai stiu eu ce.

Astazi am intrebat un mecanic renumit in zona noastra in Hunedoara daca este posibil sa fie bataile de la suspensia pneumatica si a spus ca este exclus, aceste suspensii nu au cum sa aiba bataie.

Orice sfat este binevenit.

Last edited by tibihd; 19-04-13 at 21:46.
tibihd is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 22:35   #7
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Sunt sanse ca de la capetii de bara sa ai acea bataie,am crezut ca i-ai schimbat si de asta nu am intrebat.

In legatura cu erorile,este posibil ca senzorul de abs sa nu fie conectat cum trebuie,testerul ar trebui sa arate cam de unde este problema(senzor defect,fir intrerupt)

ESP-ul si senzorii de presiune in roti(TPM-tire pressure monitor),se folosesc de senzorii de abs.Atunci cand o roata este dezumflata,ea are o viteza mai mica,senzorul de abs citeste treaba asta si trimite informatia catre un calculator,care iti transmite tie ca ai o roata dezumflata.Frana de mana apare din cauza ca esp-ul nu este functional.
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 22:37   #8
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Multumesc pentru lamuriri am sa va tin la curent cu reparatiile.

Va doresc un weekend cat mai linistit si placut
tibihd is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 17:52   #9
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Am schimbat astazi inca doua bucse de la bratele inferioare si capetii de bara de directie insa nu sa rezolvat probleme, este incredibil... chiar nu stiu ce sai mai fac... practic am shhimbat aproape toate bucsele si imbinarile... interb inca odata este posibil sa fie bataia din suspensia pneumatica?
tibihd is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 09:34   #10
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Mergi la reprezentanta si spunele sa iti faca o constatare,sau un service care are stand de testare a suspensiilor.Bucsele de la bara stabilizatoare le-ai verificat?ca sunt cazuri in care ele pot sa troncane.
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 15:06   #11
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Am schimbat absolut toate bucsele de sub masina... a mai ramas doar suspensia pneumatica, deja imi este scarba de mecanici, unu mai tampit ca altul, pana la urma o sa ajung la reprezentata si probabil ca imi vor spune ca sunt suspensiile pneumatice de pe fata... Sincer imi este dor de zilele cand nu aveam masina ... probabil ca voi schima si suspensiile si batia va ramane cred ca am eu un noroc tampit la masini...
tibihd is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 15:24   #12
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Ai schimbat si bucsele sau doar bieletele stabilizatoare?Trancaneala apare indiferent de setarea suspensiei?
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 15:29   #13
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Am schimbat capetii de bara de la caseta de directie, bieletele stabilizatoare nu le-am schimbat pt ca mi sa spus ca nu e nevoie (am scos detot bara stabilizatoare, adica am demontat-o de pe masina sa fiu sigur ca nu e de acolo si degeaba). Da trancaneala apare indiferent de starea suspensiei, daca este pus le lift sau confort parca nu se mai aude asa tare insa nu sunt 100% sigur poate mi se pare mie. Testul a fost facut astazi in felu urmator, masina sa ridicat cu roata virata pe o bordura si apoi lasata jos si franat, in timpul in care masina se legana ca sa spun asa se auza si bataia/trabcaneala.
tibihd is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 21:52   #14
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Ramane ceva pe suspensie,la flanse sau uitat mecanicii?
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 21:56   #15
tibihd

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Bataie/trancaneala fata neidentificata.

Am vazut trei mecanici in Hunedoara, pana la urma am sa merg la reprezentata ca nu ii dau de cap, am investit cam 1000 euro in masina si am schimbat brate originale care nu trebuiau schimbate pe deasuprea sa si stricat pe partea dreapta de am acum o gramada de becuri aprinse in bord , de cand am luat masina in loc sa ma bucur de ea sunt intr-un stres continu, ca sa nu mai spun ca am pierdut foarte mult timp cu drumuri inutile la niste mecanici incompetenti...

Dupa si daca am aflu problema am sa postez pe forum.
tibihd is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -