Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-13, 22:44   #1
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Question Audi a3 2.0 tdi 170cp. Pareri

Salut,vreau sa achizitionez un audi a3 an 2004 cu o motorizare 2.0 tdi 170cp. Din cate am auzit aceste motoare nu sunt chiar asa rasarite si ca prima problema la ele ar fi injectoarele,dar anumite coduri de motor. Poate sa imi spuna cineva concret ce motoare sunt cu probleme si care nu dar din 2004.
__________________
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 21:47   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi a3 2.0 tdi 170cp. Pareri

2.0tdi din 2004 are ecu siemens si injectie piezoelectrica.
Singura lui problema ar fi ca este destul de limitat daca vine vorba de tuning.Se opreste pe la 230cp.
Problemele cu injectoarele nu sunt pe A3 ci pe passat cu acelasi tip de injectoare si motor 2.0tdi
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 16:00   #3
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: Audi a3 2.0 tdi 170cp. Pareri

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
2.0tdi din 2004 are ecu siemens si injectie piezoelectrica.
Singura lui problema ar fi ca este destul de limitat daca vine vorba de tuning.Se opreste pe la 230cp.
Problemele cu injectoarele nu sunt pe A3 ci pe passat cu acelasi tip de injectoare si motor 2.0tdi
Poti sa imi explici de ce este limitat cand vine vb de tuning? Ma asteptatm cu mult peste 230 cp cu turbo hybrid,admisie marita si soft...la un 2.0 tdi 170cp...
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 16:08   #4
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi a3 2.0 tdi 170cp. Pareri

Pentru ca Siemens nu e asa permisiv ca Bosch.
Motorul in sine poate si mai mult pentru ca este identic cu bkd-ul cu exceptia injectoarelor piezo si turbinei montate invers.
Ma rog, mai difera cateva mici chestii legate de functionarea cu dpf, dar principala restrictie e in ecu.
Admisia marita nu te ajuta cu nimic, turbo hibrid nu e o solutie fiabila sau pentru obtinut cai multi pentru ca va trebui ca motorul ala sa si elimine gazele de evacuare si o evacuare gatuita de o turbina generos modificata nu vor aduce nimic bun.Presiuni mari pe galeria de evacuare, urmate implicit de temperaturi mari ceea ce implica pierderi de putere.
Fiabilitate mai buna ca cea scoasa de uzina producatoare nu o sa gasesti nicaieri.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 18:23   #5
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: Audi a3 2.0 tdi 170cp. Pareri

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pentru ca Siemens nu e asa permisiv ca Bosch.
Motorul in sine poate si mai mult pentru ca este identic cu bkd-ul cu exceptia injectoarelor piezo si turbinei montate invers.
Ma rog, mai difera cateva mici chestii legate de functionarea cu dpf, dar principala restrictie e in ecu.
Admisia marita nu te ajuta cu nimic, turbo hibrid nu e o solutie fiabila sau pentru obtinut cai multi pentru ca va trebui ca motorul ala sa si elimine gazele de evacuare si o evacuare gatuita de o turbina generos modificata nu vor aduce nimic bun.Presiuni mari pe galeria de evacuare, urmate implicit de temperaturi mari ceea ce implica pierderi de putere.
Fiabilitate mai buna ca cea scoasa de uzina producatoare nu o sa gasesti nicaieri.
Dar despre un 2.0 tdi 140 cp BKD ce poti sa imi spui? E tot din 2004.
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 20:00   #6
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi a3 2.0 tdi 170cp. Pareri

Aceleasi lucruri ca la modelul de mai sus cu cateva mici diferente.
Motoarele fabricate pana in 2006 au suferit de probleme la chiulase, se fisureaza si pierd apa pe evacuare.
Eu personal stiu 2 motoare la noi in tara care cu mici modificari au depasit 260cp.
Si mai stiu 2 in anglia care au depasit 300cp.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 19:16   #7
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Post Re: Audi a3 2.0 tdi 170cp. Pareri

Si eu sunt interesat de ce se spune ca motoare de 2.0 TDI sunt mai putin reusite decat cele de 1.9 TDI. din cate am prins eu din discuti cele de 2.0 TDI sunt facute de siemens NU! si celelalte sunt bosch , aici te referi ca motoarele de 1.9 TDI din 2004-2005-2006 sunt bosch?

Pe mine nu ma intereseaza sa ii fac modificari la motor prea mari , creau sa stiu ce sa aleg intre 1.9 TDI 105 CP sau 2.0 TDI 139 CP , cum sunt piesele , injectoarele sunt mai scumpe la modelul 2.0 sau?! sa aleg 1.9 TDI deoarece sunt mai bune si nu se strica dar am putini cai sau sa aleg 2.0 TDI cu mai multi cai acelasi consum sau mici diferente dar cu riscu sa ma lase mai repede?

Astept pareri pro si contra intre aceste 2 motorizari ca sa stiu care e alegerea buna.
__________________

My Car
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -