Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-12, 22:47   #1
10NtZ

Stage 2
 
10NtZ's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 25
Default Audi a4 B5 1.9 tdi suspensie, brate, ajutor ! ! !

Salutare,
Sunt fericitul posesor al unui Audi A4 b5 1.9 tdi(AFN), datorita drumurilor ROMANIEI au inceput problemele. Am urmatoarele intrebari pentru mai vechii si tot odata mai experimentatii posesori ai modelului si de ce nu pentru toti forumistii :
1.Trebuie sa schimb toate 4 amortizoarele : Daca folosesc arcuri stock si amortizoare sport este vreo problema ! As vrea mai multa stabilitate ! Sfaturi in achizitonarea amortizoarelor !

2.Trebuie sa schimb intreaga bucsaraie pe fata deoarece e primavara si necesita si a mea masina o curatenie de primavara. Intrebare ar fi : Pot schimba bucsi pivoti brate si apoi pune telescoape sau invers deoarece am bugetul limitat si trebuie sa aleg 1 din 2, cealalta optiune schimband o la diferenta de 1-2 luni !

Multumesc frumos !

Last edited by 10NtZ; 04-04-12 at 22:55.
10NtZ is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 15:01   #2
belezutzu

Stage 5
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 740
Default Re: Audi a4 B5 1.9 tdi suspensie, brate, ajutor ! ! !

[QUOTE=10NtZ;4966553]Salutare,
Sunt fericitul posesor al unui Audi A4 b5 1.9 tdi(AFN), datorita drumurilor ROMANIEI au inceput problemele. Am urmatoarele intrebari pentru mai vechii si tot odata mai experimentatii posesori ai modelului si de ce nu pentru toti forumistii :
1.Trebuie sa schimb toate 4 amortizoarele : Daca folosesc arcuri stock si amortizoare sport este vreo problema ! As vrea mai multa stabilitate ! Sfaturi in achizitonarea amortizoarelor !

2.Trebuie sa schimb intreaga bucsaraie pe fata deoarece e primavara si necesita si a mea masina o curatenie de primavara. Intrebare ar fi : Pot schimba bucsi pivoti brate si apoi pune telescoape sau invers deoarece am bugetul limitat si trebuie sa aleg 1 din 2, cealalta optiune schimband o la diferenta de 1-2 luni !
0755938138 sau 0764610382-suna si vorbim
belezutzu is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 21:25   #3
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Audi a4 B5 1.9 tdi suspensie, brate, ajutor ! ! !

1. Daca vrei stabilitate foarte buna, trebuie sa sacrifici comfortul oferit de o suspensie stoc, in stare buna desigur. Compromisul ideal il reprezinta arcurile sport + amortizoare stock. E o prostie sa pui arcuri stoc si amortizoare sport (cu arcurile stoc, masina e inalta, nu castigi nimic la capitolul stabilitate).
Chiar iti recomand arcuri sport in cazul in care pui amortizoare noi stock (pana se vor lasa, masina ta va fi mai inalta cu 1-2 cm).

2. Nici vorba sa iti pui directia la punct inainte de a pune amortizoare noi pe fata. In 2-3 luni, o vei distruge.

Sfatul meu:
-pune niste bani deoparte, cumpara-ti amortizoare noi pe fata si un kit de reparatie pt directie (acesta contine toate cele 8 brate, bieletele si bucsile). Asa iesi mai ieftin decat sa cumperi piesele separat.
-apoi schimba amortizoarele si pe spate si punei arcuri sport daca intr-adevar doresti o garda la sol mai scazuta. Dar obligatoriu sa ai scut metalic sub motor, altfel vei avea necazuri cu baia de ulei. Succes!
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 23:25   #4
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Audi a4 B5 1.9 tdi suspensie, brate, ajutor ! ! !

Iti recomand sa schimbi doar bucsile, nu bratele cu totul.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 13-04-12, 23:52   #5
mertzanel

Stage 4
 
mertzanel's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 241
Default Re: Audi a4 B5 1.9 tdi suspensie, brate, ajutor ! ! !

Diferenta de pret intre bucsi si brate e infima spre 0. Cea mai buna solutie e kit-ul complet cum a spus colegul de mai sus.
mertzanel is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 07:22   #6
10NtZ

Stage 2
 
10NtZ's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 25
Default Re: Audi a4 B5 1.9 tdi suspensie, brate, ajutor ! ! !

Multumesc frumos de sfat voi tine cont si cu ocazia asta urez Un Paste fericit !
10NtZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -