Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-10, 21:15   #1
oblivion

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 220
Default problema audi a4 b5 1.8t

salut la toata lumea,de curand am achizitionat de curand si eu un audi a4 din 95 motor 1.8t numai ca am o problema cu ea care a inceput sa ma enerveze are momente cand imi intrerupe ca si cum ar merge in 2 sau 3 pistoane si imi consuma enorm,cand merg cu ea pe autostrada merge perfect consumu e normal.am schimbat de curand la ea o bobina care vine in capu bujiei si degeaba.astept raspuns urgent ca ma omoara consumu.va multumesc
oblivion is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 11:28   #2
burtus

Stage 3
 
burtus's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 83
Member of:
[AUDI]
Default Re: problema audi a4 b5 1.8t

Daca merge in 2 pistoane si aprinderea nu e problema posibil sa ai probleme la injectoare sa fine infundate sau defecte
burtus is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 18:09   #3
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: problema audi a4 b5 1.8t

verifica valva care pleaca imediat de la turbo.....aia mai da simptomele astea...
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 09:04   #4
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: problema audi a4 b5 1.8t

vezi bobine sau aplificatorul (cutia de pe filtru de aer) de scanteie... pune teserul ca sa afli care fac figuri
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 09:55   #5
dandipiese

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 32
Thumbs up Re: problema audi a4 b5 1.8t

Quote:
Originally Posted by oblivion View Post
salut la toata lumea,de curand am achizitionat de curand si eu un audi a4 din 95 motor 1.8t numai ca am o problema cu ea care a inceput sa ma enerveze are momente cand imi intrerupe ca si cum ar merge in 2 sau 3 pistoane si imi consuma enorm,cand merg cu ea pe autostrada merge perfect consumu e normal.am schimbat de curand la ea o bobina care vine in capu bujiei si degeaba.astept raspuns urgent ca ma omoara consumu.va multumesc


Problema ta ar putea sa fie din clapeta de acceleratie. iti recomanda cu caldura pe cineva care are tester auto si se pricepe foarte bine tipul se afla in curte la carbochim langa clujana. daca vrei si ai nevoie de ceva piese suna-ma la nr de tel 0728-719781si pt modelul asta de masina pe care-l ai iti pot oferi absolut orice piese. bafta
dandipiese is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 16:31   #6
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: problema audi a4 b5 1.8t

n75-valva dar fa si un test
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 12:11   #7
Calin_UKU
Dacia Driver

Stage 5
 
Calin_UKU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 972
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Racing Syndicate]
Default Re: problema audi a4 b5 1.8t

incearca sa verifici cu ajutorul testarului daca s-a adaptat clapeta, verifica amestecul.
Calin_UKU is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 11:16   #8
crystyhack

Stage 2
 
crystyhack's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 73
Default Re: problema audi a4 b5 1.8t

aceias problema o am si eu la un b5 din 97 2.6 v6 Quattro , am schimbat clapeta de acceleratie , am schimbat toate 3 bobine care dau scanteie la bujii, am curatat injectoarele la un service autorizat Skoda, am schimbat si fisele... nu stiu ce sa ii mai fac , imi uda bujia 5 si pe a`6-ea mi-o afuma. la serivce pe calculator imi daddea clapeta de acceleratie ...am schimbat-o si tot degeaba...daca stie cineva ce ar putea sa aiba sa ma ajute ..va rog
crystyhack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -