Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-10, 23:06   #1
dtbsz

Stock
 
dtbsz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 9
Question quattro sau no quattro

Restecpa' to all.

Vreau sa-mi cumpar o masina pe la 3000-3500€. M-am uitat pe piata si Audiurile A4 (b5) (din 1998 majoritatea), mi s-or parut cel mai ok.

Am deschis insa un subiect cu niste prieteni despre quattro. Unii zic sa nu cumpar quattro ca oricum "nu ma ajuta, si piesele is mai scumpe", consuma mai mult si la o masina din 98' deja probabil trebuie sa schimbi una alata si o sa ma rupa. (Pot sa fie scumpe piesele / intretinerea daca sunt atatea a4 b5-uri pe piata la vanzare?)

Altii iara zic, ca se simte diferenta si ca nu consuma cu mult mai mult + piesele is 90% aceleasi cu cele normale si go for it.

Ma puteti ajuta? Cons / pros. Proprietari poate... consum, experiente.

Mersi f. mult anticipat!!
dtbsz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 12:02   #2
neschimbat

Stage 3
 
neschimbat's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 167
Default Re: quattro sau no quattro

inradevar consumu o sa fie un pic mai mare(1-2 litri maximmmm) dar gandeste-te ca trag toate 4 roti...deci avantaju unde este?legat de piese sunt la fel(doar ca difera la articulatie spate-vorba de grup alea alea)


deci sfatul meu? QUATRRO forever
__________________
mi-am luat un bmw si l-am tunat pana l-am facut dacie
neschimbat is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 15:41   #3
robert_pantelimon
Audi Driver

Stage 5
 
robert_pantelimon's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 342
Member of:
[AUDI]
Default Re: quattro sau no quattro

iti dau eu unul inscris in romania 1.8turbo quattro intra la bazar si il gasesti acolo cat despre quattro eu zic ca isi face toti banii mai ales iarna in rest se stie quattro
__________________
robert_pantelimon is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 21:02   #4
URSU_DEEA

Stage 4
 
URSU_DEEA's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 200
Default Re: quattro sau no quattro

Ia-ti quattro, eu am unul si sunt foarte multumit de el, crede-ma ,nu te lasa la greu, iar consumul insignifiant fata de tractiunea fata, iar ca piese este diferenta la puntea spate .Dar daca cumperi o masina in mintile ei nu o sa ai probleme .
URSU_DEEA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -