Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-09, 05:47   #1
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Oricine stie k sistemul quattro cu haldex de la audi e gandit sa functioneze cu 4 roti identice ca dimensiune. Am cumparat masina cu roti mai inguste pe fata si mai late pe spate, chiar daca e quattro. Imi dau seama ca nu este bine pentru haldexul masinii si in timp probabil va avea de suferit. Intrebarile ar fi:

1. Daca se folosesc dimensiuni diferite la quattro, este posibil ca timpul de accelerare sa fie mai mare decat daca s-ar fi folosit 4 roti identice?

2.Din cauza diferentelor sistemul poate gandi altfel demarajul, ingreunandu-l?

3.O masina cu roti diferite fata-spate poate pierde o cursa fata de una care foloseste roti egale? Sau tot ce va fi afectat este doar piesa in sine?

Astept raspunsuri de la cei care stiu principiul de functionare a haldexului
barladi is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 20:09   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Nu latimea ar putea influenta functionarea Haldexului cat diametrul diferit al rotilor.
Imi pare rau ca nu iti pot da mai multe detalii dar nu stiu exact cum functineaza diferentialele Haldex
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 16:24   #3
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Diametrul fata - spate , cat si circumferinta sunt la fel intre ele. Diametrul la rotile pe care le am acum este cu 7-8 mm mai mare dct la rotile standard, deci nu ar fi o pb, atata timp cat sunt la fel spate-fata. Eventual o sa fie demarajul un pic mai mic si viteza maxima un pic mai mare. Problema era sa nu afecteze din cauza latimilor diferite
barladi is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 23:25   #4
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Am vazut diferential pe evo rupt in fata mea datorita unor cauciucuri mai late , bine masina nu mai era de mult stock.
E posibil ca la puteri mari , in timpul startului, aderenta diferita a rotilor sa conteze undeva.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 23:36   #5
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Daca nu ma insel Audi foloseste Torsen nu Haldex, acesta fiind pus pe VW sub denumirea de 4motion, principiul de functioare fiind diferit.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 00:28   #6
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Din cate stiu eu, la TT e haldex. Motoarele transversale au haldex iar cele logitudinale, cum ar fi la A8 e torsen. In cazul meu nu stiu daca sa ma bucur k e haldex sau nu. Nu stiu care ar fi mai putin afectat de Latimea diferita a rotilor
barladi is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 01:58   #7
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Am gasit raspunsul:
Quote:
Audi cheama ''quattro'' sisteme HAlDEX I,II,TORSEN A,B&C.
TT MKI, MKII,A3 S3 8L S3 8P sunt echipate cu haldex
Restul e Torsen.
Legat de dilema ta, ma interesez, daca aflu un raspuns pertinent, voi adauga un nou post.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 02:06   #8
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Am gasit raspunsul:

Restul e Torsen.
Legat de dilema ta, ma interesez, daca aflu un raspuns pertinent, voi adauga un nou post.
In primul rand ms de ajutor. Ca sa ameliorez un pic handicapul, am tot cautat diferite solutii, ce as putea sa fac sa fie mai bine. Am ajuns la concluzia sa pun 4 cauciucuri identice, 235/40 R18. Partea nasoala e k si jantele sunt de latimi diferite, respectiv 8,5J pe fata si 9,5J pe spate. Pana acum nu am reusit sa gasesc un configurator in care sa introduc atat dimensiunile cauciucurilor, cat si ale jantei, sa vad daca in situatia mea, folosind acelasi cauciuc, dar jante cu latimi diferite, sa vad daca diametrul total al rotii si circumferinta totala vor fi egale. Daca tot nu reusesc sa gasesc, ramane doar sa pun cauciucurile pe jante si sa le masor pur si simplu cu vreo ruleta ceva.
barladi is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 11:22   #9
IF-XOG

Stage 2
 
IF-XOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 29
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

225/40/18" pui pe fata si pe spate 255/35/18" sunt perfect echivalente....succes la cumparaturi
IF-XOG is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 13:26   #10
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Suna bine ce zici.....stiu ca se potrivesc bine dimensiunile, insa exact asta vreau sa evit.....vreau sa pun 4 cauciucuri indentice ca latime. Ms de ajutor oricum, insa ca sa-mi potolesc curiozitatea, ma fost intr-o zi la o vulcanizare, am scos cauciucul de pe roata fata si l-am pus pe roata spate, am masurat ambele dimensiuni si sunt la fel . Banda de rulare este la fel....se intind doar marginile
barladi is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 09:37   #11
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Haldexul - influenteaza negativ daca se folosesc dimensiuni diferite la roti?

Quote:
Originally Posted by barladi View Post
In primul rand ms de ajutor. Ca sa ameliorez un pic handicapul, am tot cautat diferite solutii, ce as putea sa fac sa fie mai bine. Am ajuns la concluzia sa pun 4 cauciucuri identice, 235/40 R18. Partea nasoala e k si jantele sunt de latimi diferite, respectiv 8,5J pe fata si 9,5J pe spate. Pana acum nu am reusit sa gasesc un configurator in care sa introduc atat dimensiunile cauciucurilor, cat si ale jantei, sa vad daca in situatia mea, folosind acelasi cauciuc, dar jante cu latimi diferite, sa vad daca diametrul total al rotii si circumferinta totala vor fi egale. Daca tot nu reusesc sa gasesc, ramane doar sa pun cauciucurile pe jante si sa le masor pur si simplu cu vreo ruleta ceva.
http://www.1010tires.com/TireSizeCal...?action=submit
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 13:51   #12
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Despre sistemul quattro (Torsen, Haldex)

http://www.clubaudi.ro/discutii-gene...vantajele.html
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -