Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-08, 23:19   #16
mishu67ro

Stage 2
 
mishu67ro's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
HI HI ,VAD CA ,CUNOSTI ZONA,REPR.VW AUDI ,E CHIAR SUB DURA.ESTI CUMVA DE PRIN BM?FAZA E CA DE REPARATIE SE OCUPA CEL CARE MI-A VANDUT MASINA,MAINE O SA MERG SA VAD CAM CE SCAMATORII SE PETREC CU MOTORUL MEU,CERT E CA UN CULBUTOR E BLOCAT,-SPER SA NU MAI FIE SI ALTE MAGARII PE ACOLO.ORICUM ITI MULTUMESC PENTRU SFATURI.CU SIMPATIE!
da sint din baia mare, dar nu mi-ai raspuns de filtrul de motorina
mishu67ro is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 07:42   #17
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by mishu67ro View Post
da sint din baia mare, dar nu mi-ai raspuns de filtrul de motorina
SALUT DIN NOU,ASEARA,NU AM MAI STAT PE NET,SINCER FILTRUL DE MOTORINA,NU AM AVUT TIMP SA IL SCHIMB,L-AM COMANDAT ,DE ASEMENEA AM COMANDAT SI CHITUL PENTRU DISTRIBUTIE.CEL DE LA CARE AM CUMP. MASINA E UN TIP SERIOS,EU AM INCREDERE IN EL,SPER SA FIE GAYA MASINA AZI.
STII LA CE MA GANDEAM,CU TACHETUL ASTABLOCAT,DUPA CE E REPARATA MASINA,SA BAG NISTE DURALUBE IN ULEI,CHESTIA ASTA IMBUNATATESTE ALUNECAREA CA SA ZIC ASA.(LA BMW-UL MEU L-AM TESTAT SI AM FOST MULTUMIT DE EL).DACA ESTI DIN BM,POATE NE INTALNIM SA VEZI SI TU MASINA.CU SIMPATIE!
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 07:52   #18
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
SALUT DIN NOU,ASEARA,NU AM MAI STAT PE NET,SINCER FILTRUL DE MOTORINA,NU AM AVUT TIMP SA IL SCHIMB,L-AM COMANDAT ,DE ASEMENEA AM COMANDAT SI CHITUL PENTRU DISTRIBUTIE.CEL DE LA CARE AM CUMP. MASINA E UN TIP SERIOS,EU AM INCREDERE IN EL,SPER SA FIE GAYA MASINA AZI.
STII LA CE MA GANDEAM,CU TACHETUL ASTABLOCAT,DUPA CE E REPARATA MASINA,SA BAG NISTE DURALUBE IN ULEI,CHESTIA ASTA IMBUNATATESTE ALUNECAREA CA SA ZIC ASA.(LA BMW-UL MEU L-AM TESTAT SI AM FOST MULTUMIT DE EL).DACA ESTI DIN BM,POATE NE INTALNIM SA VEZI SI TU MASINA.CU SIMPATIE!
CE AS VREA SA ITI MAI SPUN,E CA AM LUAT ULEIUL DE LA DEPOZITUL DE PE HORTENSIEI,DE LA ADI,E O FIRMA CU ULEIURI ESSO SI MOBIL 1,SPER SA NU FIE O PROBLEMA GENERATA DE CALITATEA ULEIULUI,MA GANDESC SA SCHIMB SI ULEIUL,SA BAG UN CASTROL,CU ASTA NU AM AVUT SURPRIZE.
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 19:47   #19
mishu67ro

Stage 2
 
mishu67ro's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
CE AS VREA SA ITI MAI SPUN,E CA AM LUAT ULEIUL DE LA DEPOZITUL DE PE HORTENSIEI,DE LA ADI,E O FIRMA CU ULEIURI ESSO SI MOBIL 1,SPER SA NU FIE O PROBLEMA GENERATA DE CALITATEA ULEIULUI,MA GANDESC SA SCHIMB SI ULEIUL,SA BAG UN CASTROL,CU ASTA NU AM AVUT SURPRIZE.
Nu conteaza de unde ai cumparat uleiul conteaza doar sa fie sigilat cind il cumperi mobil este bun (folosit de mercedes)deci parerea mea nu este nevoie sa-l mai schimbi cind vei face din nou shimbul de ulei (aprox 15 000km )incearca si Castrol EDGE Turbo Diesel SAE 5W-40 iar filtrul de motorina ar fi bine sa-l schimbi la fiecare schimb de ulei (asa recomanda casa audi) de mers acasa pina la vara nu prea cred ca voi veni deci pina atunci numai bine ,sanatate,drumuri bune,colegi de trafic mai respectuosi si LA MULTI ANI
mishu67ro is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 21:02   #20
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by mishu67ro View Post
Nu conteaza de unde ai cumparat uleiul conteaza doar sa fie sigilat cind il cumperi mobil este bun (folosit de mercedes)deci parerea mea nu este nevoie sa-l mai schimbi cind vei face din nou shimbul de ulei (aprox 15 000km )incearca si Castrol EDGE Turbo Diesel SAE 5W-40 iar filtrul de motorina ar fi bine sa-l schimbi la fiecare schimb de ulei (asa recomanda casa audi) de mers acasa pina la vara nu prea cred ca voi veni deci pina atunci numai bine ,sanatate,drumuri bune,colegi de trafic mai respectuosi si LA MULTI ANI
SALUTARE ,IN NOUL AN SI
LA MULTI ANI!
POATE O SE NE CUNOASTEM ,CAND VII IN BAIA MARE,MAINE SPER SA VEDEM CE E CU AUDIUL MEU,L-AM DUS LA CINEVA CARE E PASIONAT DE MASINI,NUMAI CA ACUM CU SARBATORILE NU PREA A FOST CALE SA NE OCUPAM DE REPARATII,(E FOSTUL SEF DE LA DEBICA),UITE SI O POZA CU MACSINA
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0025.JPG
Views:	208
Size:	951.8 KB
ID:	741860  
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 17:23   #21
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
SALUTARE ,IN NOUL AN SI
LA MULTI ANI!
POATE O SE NE CUNOASTEM ,CAND VII IN BAIA MARE,MAINE SPER SA VEDEM CE E CU AUDIUL MEU,L-AM DUS LA CINEVA CARE E PASIONAT DE MASINI,NUMAI CA ACUM CU SARBATORILE NU PREA A FOST CALE SA NE OCUPAM DE REPARATII,(E FOSTUL SEF DE LA DEBICA),UITE SI O POZA CU MACSINA
SALUT DIN NOU,AZI AM VAZUT CE E CU MOTORUL,SITUATIA E CAM NASOALA,S-A RUPT O BUCATA DIN TALERUL UNEI SUPATE ,ASTA A LOVIT PISTONUL SI A BUSIT UN PIC SI CHIULASA,A INDOIT SI CEALALTA SUPAPA.
AM DOUA VARIANTE UNA SA SCHIMB DOAR PISTONUL CU PRICINA CU UNUL NOU SAU SA SCHIMB TOATE PISTOANEL(CAMASILE NU AU UZURA, SE VAD INCA URMELE DE HONUIRE).CHIULSA O TRIMIT LA SATU MARE SA O RECONDITIONEZE.
CUZINETII SUNT CA NOI.MA GANDEAM CA DACA SCHIMB DOAR PISTONUL CU PRICINA,VOR FI 3 CU UN PIC DE UZURA SI UNUL NOU,MA GANDESC CA LA GREUTATE NEMTALAI SA LE FACA LA FEL DE GRELE.(AM ASA O MICA RETINERE CU SCHIMBATUL DOAR A UNUI PISTON)SA VAD ACU CAM CE PRETURI AU PIESELE ASTEA,O SA MA CAM COSTE TOATA DISTRACTIA ,GARNITURI, IAR ULEI ,FILTRU O SA SCHIMB SI CHITUL DE DISTRIB.,FILTRU ULEI.ALA DE AER E OK,PLUS REPARATIA CHIULASEI.....
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 23:02   #22
mishu67ro

Stage 2
 
mishu67ro's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by BbMmWw View Post
mersi........voi merge cu ea la test dupa sarbatori!!!
sa ma anunti cind stii care-i problema
mishu67ro is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 21:32   #23
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by mishu67ro View Post
sa ma anunti cind stii care-i problema
SALUT ,DOMNUL MISHU,
TI-AM POVESTIT MAI SUS ,CAM CE S-A INTAMPLAT CU AUDIUL MEU,AM REUSIT SA RECONDITIONEZ CHIULASA AM DUS-O LA SATU MARE)MI-AM CUMPARAT TOATE PIESELE DE CARE AM NEVOIE(AM LUAT DOAR UN PISTON COMPLET)MOTORUL NU ARE UZURA,NICI SEGMENTII,DE ASEMENEA AM LUAT SI UN SET DE CUZ. DE BIELA,GARNITURI FILTRE TOT DICHISUL,PLUS CHIT DISTRIB.
ULEI AM LUAT CASTROL MAGNATEC 5 W40,MOTORUL MEU NU E CU POMPE DIUZE,CE PARERE AI,E OK?
DE ASEMENEA MA GANDESC SA IAU SI UN ADITIV DIN ACELA PENTRU ULEI METAL 5 PARCA II SPUNE,DE ASTA CE PARERE AI?
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:24   #24
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Daca motorul nu are uzura de ce vrei sa pui aditiv in ulei?
Daca nu ma insel ar trebui sa faci un rodaj la motor chiar daca ai inlocuit doar un piston, intreaba un mecanic cu experienta si vezi ce parere are.
Intrebare: supapa care ti s-a rupt , din ce cauza s-a rupt? Curea de distributie sarita sau alta belea?


P.S. Te rog daca poti sa scrii cu litere mici pentru ca e deranjant la ochi sa citesti un post intreg scris cu majuscule.Multumesc frumos.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:28   #25
mishu67ro

Stage 2
 
mishu67ro's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
SALUT ,DOMNUL MISHU,
TI-AM POVESTIT MAI SUS ,CAM CE S-A INTAMPLAT CU AUDIUL MEU,AM REUSIT SA RECONDITIONEZ CHIULASA AM DUS-O LA SATU MARE)MI-AM CUMPARAT TOATE PIESELE DE CARE AM NEVOIE(AM LUAT DOAR UN PISTON COMPLET)MOTORUL NU ARE UZURA,NICI SEGMENTII,DE ASEMENEA AM LUAT SI UN SET DE CUZ. DE BIELA,GARNITURI FILTRE TOT DICHISUL,PLUS CHIT DISTRIB.
ULEI AM LUAT CASTROL MAGNATEC 5 W40,MOTORUL MEU NU E CU POMPE DIUZE,CE PARERE AI,E OK?
DE ASEMENEA MA GANDESC SA IAU SI UN ADITIV DIN ACELA PENTRU ULEI METAL 5 PARCA II SPUNE,DE ASTA CE PARERE AI?
Lasa-ma nu ma domni spune-mi pe nume sincer eu nu am folosit niciodata aditivi mai ales la ulei castrol care este un ulei bun iar in legatura cu montarea si demontarea motorului nu ma pot exprima ,banuiesc ca cel care ti-a lucrat cu motorul stie ce face ( nu vreau sa jignesc pe nimeni) oricum iti doresc sa circuli cit mai repede cu masina .
mishu67ro is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:30   #26
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Daca motorul nu are uzura de ce vrei sa pui aditiv in ulei?
Daca nu ma insel ar trebui sa faci un rodaj la motor chiar daca ai inlocuit doar un piston, intreaba un mecanic cu experienta si vezi ce parere are.
Intrebare: supapa care ti s-a rupt , din ce cauza s-a rupt? Curea de distributie sarita sau alta belea?


P.S. Te rog daca poti sa scrii cu litere mici pentru ca e deranjant la ochi sa citesti un post intreg scris cu majuscule.Multumesc frumos.
scuze pentru literele mari,
pai s-a rupt o bucatica din talerul supapei groasa cam cat este suprafata de etansare pe scaun.
probabil ca nu ar strica sa merg o perioada nu ff lunga in regim de rodaj,asta mai ales pana se aseaza segmentii pe camasa
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:35   #27
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Deci nu a lovit-o pistonul?
E prima data cand aud de o supapa rupta din alta cauza decat lovita de piston.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:36   #28
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
scuze pentru literele mari,
pai s-a rupt o bucatica din talerul supapei groasa cam cat este suprafata de etansare pe scaun.
probabil ca nu ar strica sa merg o perioada nu ff lunga in regim de rodaj,asta mai ales pana se aseaza segmentii pe camasa
chestia asta cu aditivul asta de care pomeneam mai sus,
am vazut mai demult la mine la serviciu o demonstratie impresionanta
aveau un dispozitiv pentru testat,format dintr-o rola,pe care o presau pe o suprafata plana tot metalica,presiunea era controlata,rola se deplasa pe suprafata met.fiind apasata cu o forta din ce in ce mai mare
la o anumita valoare rola se gripa pe plan.
au uns rola cu metal 5 deci nu scufundata in aditiv,si culmea au apasat cu o forta de vreo 7 ori mai mare ,nici urma de blocare sau gripaj.
dar totusi nu cred ca o sa bag aditiv in audi,probabil ca il voi baga in motorul de bmw,pe asta il forjez ceva mai fara mila,l-am mai bagat si la curse pe aeroport,probabil ca lui ii prinde bine un pic de ajutor
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:36   #29
mishu67ro

Stage 2
 
mishu67ro's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by BbMmWw View Post
Am sonda lamda aprinsa pe bord
NU stiu de la ce e........motorul parca are un zgomot ciudat,cand accelerez la maxim masina nu trage cum trebuie si incepe sa palpaie sonda lamda pe bord....cine poate sa ma ajute cu sfaturi ???(ce are?preturi>etc)
Eram curios si de BbMmWw cum a rezolvat problema ?
mishu67ro is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:45   #30
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default Re: PROBLEME AUDI A4 2002???Cine poate sa ma ajute???

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Deci nu a lovit-o pistonul?
E prima data cand aud de o supapa rupta din alta cauza decat lovita de piston.
da,e mai ciudat ,probabil ca a avut vreun defect de material,am pistonul acasa pot sa ii bag si o poza ,s-au blocat si segmentii in canale,noroc ,de chiulasa ,ea nu a fost ff afectata,probabil ca ciobul,a mai nimerit in supape astfel s-a protejat chiulasa,biela e ok,arb.cotit e ca nou.
stii ce ma impresioneaza pe mine,motoarele astea au 200 300 mi km,le desfaci si ups arata ca noi.eu am avut candva un aro,frate in fiecare an trebuia sa fac motorul,dupa un an bordura era de aproape un mm.
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -