Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Alte discutii Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-11, 23:59   #1
cipri_jurmoni

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 11
Smile Achizitie Peugeot 407

Buna seara!
Sunt in Germania si vreau sa imi cumpar un Peugeot 407 1.6 Hdi 2006 115.000km / 4500€ dupa prima negociere, vreo 4000€ sper eu dupa urmatoarea...de la un autohaus patronat de un arab
Masina este adusa din Franta si vanduta in Germania.Pe langa faptul ca trebuie schimbat gemuletul de la usa soferului, in partea din spatele scaunelor din fata, unde pasagerii spate de langa usi stau cu talpile picioarelor pe mocheta este un decupaj in forma de patrat cu latura de circa 35cm (mocheta este taiata si se poate scoate afara) si inca un decupaj in tabla caroseriei in forma de dreptunghi 15/10 cm (sub mocheta) unde se vad 2 conducte metalice (una pe partea stanga si una pe partea dreapta)care nu stiu de unde vin si incotro se duc

Va rog pe voi care sunteti proprietari de 407 sau care lucrati in domeniu sau ati avut de-a face cu modelul acesta sa imi spuneti de unde 'vin' conductele acelea si incotro se "duc". Arabul nu avea idee despre decupaj pana sa ii arat eu(masina e adusa numai de o zi in Germania) ca era acoperit cu un pres mare si nu se vedea.
Saptamana viitoare o duc la reprezentanta Peugeot pentru test la motor,km reali(150€) si la Tuv sa imi spuna exact daca e euro 3 sau 4.Oriceparere pro/contra e binevenita. La cati km pica turbo, cat costa, cam ce se mai strica in afara de consumabile, cat costa un schimb ulei plus filtre, distributie....? Nu sunt fan Peugeot dar imi place ca e spatioasa si are un design reusit(zic eu).
Alternativa la Peugeot am un Opel Astra 1.9 Cdti, 150 Cp, 2005, 144.000 km/4700€ negociabil pana pe la 4000 sper eu, cu carte service la care ii trebuie indreptate si vopsite: plafonul, capota si usile de pe partea dreapta consecinta a unei ploi torentiale cu piatra de cca 4 cm in diametru. Toata chestia ma costa aprox 500€(facuta de un prieten mecanic).
Va multumesc anticipat si astept parerile voastre.
Toata stima!

Last edited by cipri_jurmoni; 10-09-11 at 00:14.
cipri_jurmoni is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 04:06   #2
xsflorin

Stage 2
 
xsflorin's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 38
Default Re: Achizitie Peugeot 407

Conductele acelea sunt pentru benzina vin de la rezervor.

Dupa parerea mea e cam mic motorul de 1.6 HDI pentru 407.
Daca te hotarasti iti doresc sa te bucuri de ea !
xsflorin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -