Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Zona tehnica Peugeot

Zona tehnica Peugeot Zona tehnica, secrete, tips&tricks Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-12, 10:25   #1
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Peugeot 206 - Nu merg pulverizatoarele de lichid de parbriz

A avut cineva probleme pana acum cu pulverizatoarele alea pentru parbriz / luneta?
Am o problema si nu stiu cu cine sa o discut.

Initial am plecat odata la munte si nu mergeau. Am crezut ca am uitat apa sau lichid de parbriz de vara si a inghetat. Dupa aia si-a revenit un pic, am crezut ca s-a dezghetat. Acum nu mai merge iar. Dupa ce am stat aproape 2 saptamani asa am zis sa ma uit sa vad ce dracu ii fac. Mi-am luat un fohn si m-am dus cu tupeu la ea. Surpriza, lichidul de parbriz era bine, sanatos, nu avea nici pe dracu.
Bineinteles, atunci mi-a venit un zambet pe fata pentru ca am banuit ca e motorasul ala de pompeaza apa in instalatie. Bineinteles, francezii f*t*ti l-au pus undeva jos, pitit bine. Am bagat-o pe canal, i-am dat scutul jos, am reusit sa ajung la el. L-am scos de acolo, i-am dat curent direct de la baterie si bineinteles, motorasul merge, nu are nici pe dracu. M-am uitat la sigurante, am zis ca poate e ceva in neregula cu ele, sunt bine si astea. M-am uitat la cablaje, sunt bune si alea.
Pana la urma am renuntat la claxon si acum cand apas pe claxon imi arunca lichid de parbriz, dar asta e o solutie provizorie.

Conform teoriei mele sunt 4 posibilitati:
1. Firele care duc de la comanda pana la motoras au ceva nereguli;
2. Comanda din bord e defecta si dau de maneta aia dar nu se intampla nimic (slabe sanse, pentru ca atunci cand sunt oprite stergatoarele si trag spre mine stergatoarele pleaca de 3 ori, ca deobicei).
3. De la modulul ala care face sa plece de 3 ori (unitatea aia de control sau ce dracu e pitit acolo). O fi ala stricat.
4. Din moment ce merg individual pulverizatoarele pe fata / pe spate, m-am gandit ca s-ar putea sa fie 2 motorase, legate in serie si probabil mi s-a stricat cel de pe spate. Acum, ca am legat motorasul ala de sub vasul cu lichid de parbriz pe comanda de la claxon, imi arunca doar pe geamul din fata. Pe cel din spate nu.

Ce parere aveti, a mai patit cineva ceva? Mentionez ca nu sunt mecanic / altceva, dar mai am habar cat de cat...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 14:17   #2
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Nu merg pulverizatoarele de lichid de parbriz

Mda, se poate inchide. Am rezolvat problema.
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -