Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Zona tehnica Peugeot

Zona tehnica Peugeot Zona tehnica, secrete, tips&tricks Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 20-12-11, 16:08   #1
cristi_4you

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2
Default problema 307sw Ventilator habitaclu

Salut,
De cateva zile nu mai imi merge ventilatorul/aeroterma din habitaclu aia de baga aer rece/cald in masina dar cand cuplez a/c se simte ca cupleaza compresorul dar tot nu baga aer indiferent la cat dau comutatorul acela(1,2,3,4)

Azi am desfacut masca de sub volan si am vazut ventulatorul. E conectat un cablu la el, l-am scos si l-am masurat si nu are curent. Am luat un cablu si am legat ventilatorul direct la baterie si merge. Problema ar fi ca nu vine curent pe cablul acela...

Am verificat sigrantele si sunt ok(poate nu le-am verificat pe care trebuie?)
cristi_4you is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 18:39   #2
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: problema 307sw Ventilator habitaclu

Nu stiu daca e la fel si la 307 dar la mine la 306 sta in felul urmator problema. Dintr-odata nu mai mergea aeroterma. O dau jos o verific la baterie mergea. Desfac consola centrala sa vad comenzile. Totul functiona. Dupa lungi cautari aflu de dioda si de rezistenele de la aeroterma. Fiecare treapta de viteza la aeroterma are cate o rezisnta. La 306 este fix la gura unde intra aer de afara catre interior deoarece se incing iar aerul le raceste constant. Ca sa nu mai am probleme cu dioda am inlocuit-o cu o sarma, aceasta avand tendinta sa tot cedeze.

http://homepage.ntlworld.com/tim.jen...l/Resistor.jpg
__________________

#Peugeot 306 Sedan 1.8TD Tel: 0748.313.819 | Y!M: coca_roby
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 23-12-11, 18:00   #3
cristi_4you

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2
Default Re: problema 307sw Ventilator habitaclu

ok, merci mult.

Pana la urama am rezolvat si eu problema era tot la rezistenta aia (la mine arata putin diferit) dar nu era e de vina ea ci un cablu care venea la ea era topit chiar acolo in mufa aia de se conecteaza la ea.
cristi_4you is offline   Reply With Quote
Old 31-07-13, 18:15   #4
vivi13

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 1
Default Re: problema 307sw Ventilator habitaclu

buna,am si eu aceeasi problema la un 307 cu aeroterma si nu am gasit diodele despre care vorbiti ,imi pute'ti explica mai clar unde sunt ?
vivi13 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-13, 13:26   #5
m3m0

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 1
Default Re: problema 307sw Ventilator habitaclu

Quote:
Originally Posted by vivi13 View Post
buna,am si eu aceeasi problema la un 307 cu aeroterma si nu am gasit diodele despre care vorbiti ,imi pute'ti explica mai clar unde sunt ?

depinde daca ai A/C manual sau clima.
Eu am un peugeot 307 din 2003 cu clima si tocmai am rezolvat problema prin inlocuirea cablajului de la sistemul de ventilatie si a rezistentei care regleaza turatia ventilatorului. mufa care intra in rezistenta se topise si a ars si rezistenta.
Rezistenta respectiva la modelul cu clima este pe ventilator. La cele cu A/C manual din cate am citit este undeva in sistemul de ventilatie.
Nu gasesti la noi doar rezistenta la clima( eu am comandat-o din china 15$ +6$ transportul - a venit in 3 saptamani), cablajul din dezmembrari 100 RON(am cautat vreo 2 saptamani dupa el) nou este aproximativ 100E La noi gasesti ventilatorul cu totul, cel mai ieftin pe care l-am gasit era 470ron. Operatiunile de inlocuire le-am facut singur. In service la peugeot mi-au cerut 900RON manopera pentru inlocuire cablaj, operatiune pe care dupa ce m-am documentat am realizat-o intr-o ora. E mai complicat pentru ca trebuie sa dai torpedoul jos, dar nu e mare filosofie.
Ventilatorul se da destul de simplu jos - dupa ce scoti cablurile(2 - unul de alimentare si unul din rezistenta) se roteste si iese. Nu are suruburi. singurul inconvenient este spatiul cam ingust, dar cu grija si putina rabdare iese.
coduri piese la masina mea Ventilator habitaclu:6441K0
cod cablaj:6445JT
m3m0 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -