Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Zona tehnica Peugeot

Zona tehnica Peugeot Zona tehnica, secrete, tips&tricks Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-09, 16:18   #16
MaD-Marius

Stage 3
 
MaD-Marius's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 151
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

nu stai linistit ca de facut fac la service dar sa fiu eu convins ca nu dau banii si apoi am probleme
MaD-Marius is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 23:29   #17
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

sa sti ca sunt putine service-uri care au standuri de reglaj al puntii...fi foarte atent unde te duci
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 11:44   #18
MaD-Marius

Stage 3
 
MaD-Marius's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 151
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

aici aproape de mine este un service specializat citroen ... iar patronul are un fiu in VTM si vad ca mai lucreaza la masina acolo probabil ca stie ceva .. o sa incerc sa dau o fuga pe la el sa vad
MaD-Marius is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 08:22   #19
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

ce sa spun...multa bafta
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 20:01   #20
MaD-Marius

Stage 3
 
MaD-Marius's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 151
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

am revenit cu aceeasi problema ... am ajuns la capatul rabdarii adica ... unde am gasit numai scoruri de scoruri 5-6 mil ... pana mea ... cat am dat pe montaj + torsiune ... mai cumpar un set aproape ...... DECI .. CINE MA POATE AJUTA ?
MaD-Marius is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:13   #21
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

La suspensii nu prea este loc de compromisuri.Vrei standard? E ok,au un pret.Daca vrei suspensii modificate,platesti pe masura.
Frane si suspensii de top costa circa 3000 € ,pe langa care cele 5-6 mil sunt maruntis.
In materie de tehnica exista o regula de aur : cat platesti,atata ai.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 23:56   #22
MaD-Marius

Stage 3
 
MaD-Marius's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 151
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

1 la mana raspunsul tau nu ma ajuta cu absolut nimik
2 la mana suspensia de 600 euro cat este la o alta firma este aceeasi cu cea de 300 pe care o am eu
3 la mana ... nu inteleg ce vrei sa zici
MaD-Marius is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 11:11   #23
psa106

Stage 3
 
psa106's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 159
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

salut pe toata lumea! am facut ceea ce mi-am propus: am luat o punte de saxo vts si mi-am schimbat-o singur, la tara. concluzii: datorita barilor de torsiune mai groase (19 mm fata de 17,9mm) si a barii antiruliu (22mm fat de 18mm) am constatat o schimbare in bine a comportamentului masinii, desi amortizoarele sunt aceleasi (urmeaza ceva sport, probabil bilstein b. reglajul mi l-am facut singur, cu ajutorul unui "fals amortizor" - un amortizor uzat, caruia i-am pus o tija filetatata cu o contrapiulita in loc de tija lui originala. in plus, trebuie spus ca acum am frane pe disc in spate!!! a meritat, chiar daca am lucrat in jur de vreo 6 -7 ore.
tips-uri: 1. pt extragerea barilor de torsiune nu folositi un surub prin infiletare in filetul barii - risc de distrugere a filetului. infiletati o filiera sau un surub lung cu piulita pe el pana la capatul filetului din bara de torsiune, apoi strangeti piulita pusa imprealabil. aveti rabdare si mult wd-40; 2. cu ajutorul unui "fals amortizor" nu aveti cum sa gresiti - garda este identica in ambele parti
bafta la toti!
p.s.: NU SUNT MECANIC AUTO!!!
psa106 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 20:00   #24
MaD-Marius

Stage 3
 
MaD-Marius's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 151
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

probabil ai avut unde sa faci toate cele ... eu in fatza portzi .. clar nu am cum
MaD-Marius is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 11:13   #25
psa106

Stage 3
 
psa106's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 159
Default Re: reglaj suspensie spate peugeot

da, la tara, la ai mei. plus ca am ceva scule adunate in timp...
si mai este ceva: putini mecanici se pricep la asa ceva, iar dintre acestia, si mai putini sunt buni. iar daca strici ceva, este foarte scump sa inlocuiesti (ma refer la barile de torsiune in special)
psa106 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-14, 20:35   #26
murariu valentin

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 2
Exclamation Re: reglaj suspensie spate peugeot

Salut ,mi-am cumparat un peugeot 106 si omul mia dat factura ca a fost la reprezentanta peugeot precum ca a schimbat pe spate telescoapele ,dupa ce am luato am facut 2 drumuri de timisoara-deva si local am facut intr-o luna aproximativ 1500 km si a inceput pe spate sa scartie ceva doar atunci cand dau in hopuri ,am pus masina pe rampa am incercat sa vad de ce scartie si am dat cu ceva ulei si dupa aceea am pus ceva greutate pe spate si am mers cu ea pe un drum de tara si a disparut zgomotul ,dar mi se pare ca telescoapele sunt prea tari ,ce sfaturi imi puteti da va rog
murariu valentin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -