Forum 4Tuning

Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Femei

Femei Rele, bune, guralive, tacute, etc. Cum ar arata masinile si motoarele daca nu ar fi scoase in evidenta de femei?

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-08, 09:02   #1
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

De la inceputul anului, in Bucuresti, soferi barbati au comis 719 accidente grave, soldate cu 86 de morti si 683 de raniti. In aceeasi perioada, tot in Capitala, soferitele au comis 281 de accidente grave, soldate cu 31 de morti si 261 raniti grav.

Cifrele, luate dintr-o statistica a politiei rutiere, par sa zdruncine serios sablonul femeii la volan, neaparat pericol public.

Sigur putem vorbi si despre numarul mai mic al femeilor decat cel al barbatilor care conduc efectiv, ceea ce ar putea face ca procentele pericolelor publice din totalul fiecarei categorii sa fie mult mai apropiate. Ierarhia statisticii nu poate fi insa nicidecum inversata si, daca ne uitam pe strazi fara idei preconcepute, comportamentul in trafic confirma statisticile.

Femeile, soferi de rangul al doilea

Femeile sunt mai prudente si mai nesigure, ceea ce le face, de multe ori, lente si, implicit, extrem de enervante. Sunt, in general, mult mai neindemanatice, inclusiv din cauza felului in care tin volanul, cam ca si cum ar tine de manerele unei cratite, diametral opuse, "priza" care le limiteza amplitudinea miscarilor. Stangacia aceasta le face "campioanele" parcarilor stupide. Dar hibele lor, oricat de iritante, nu povoaca pericol public, decat poate pentru nervii "nervosilor".

Barbatii sunt mult mai rapizi si indemanatici, dar si mult mai agresivi, o agresivitate, care, potrivit statisticilor, ucide adesea. Asadar, ironizate, huiduite, injurate, enervante, femeile par totusi mai putin periculoase in trafic decat barbatii, desi stapanesc mai post "arta" volanului.

Exista insa si reversul medaliei, sablonul care functioneaza impotriva barbatilor.

Tatii, parinti de rangul al doilea

In imensa majoritate a proceselor pentru custodia copiilor, femeile au castig de cauza doar pentru ca sunt mame si nu tati. Faptul ca mama este prin definitie un parinte mai bun reprezinta o idee preconceputa, de foarte multe ori incorecta. Poate fi si de multe ori chiar si este, dupa cum sunt foarte multi barbati carora nu le pasa de copil, care nu vor decat sa fie lasati in pace, eventual, in schimbul pensiei alimentare. Dar nu toti sunt la fel, dupa cum nu toate mamele sunt exemple de daruire.

Exista, cu siguranta, situatii in care tatal ar merita cu prisosinta sa capete custodia copilului in defavoarea mamei, dar este strivit de sablon. Probabil ca tatal nu va reusi sa faca grisul cu lapte sau clatitele la fel de gustoase (sau macar nu din prima), asortarea culorilor hainelor ar putea avea de suferit, poate uneori un meci de fotbal (tenis sau volei) ar bate o poveste sau o plimbare in parc, dar nu astea sunt lucrurile esentiale. Iar in materie de dragoste, rabdare si educatie nu exista niciun motiv obiectiv pentru care tatal este prin definitie un parinte de rangul al doilea.

Si aceasta forma de discriminare nu apare doar in cazul proceselor de incredintare a copilului. Spitalele o comit uzual, refuzandu-le tatilor dreptul de a se interna impreuna cu copiii. De ce oare? Daca tatal e medic, de exemplu, poate fi chiar mai potrivit pentru o supraveghere atenta, decat o mama de alta meserie.

In aceste conditii este salutara aparitia Asociatiei Nationale a Tatilor (http://asociatiatatilor.ro) si a Aliantei antidiscriminare a tuturor taticilor care lupta impotriva acestor nedreptati flagrante.

Si in cazul soferitelor si in cel al tatilor vorbim despre sabloane, despre idei preconcepute. In aceeasi cheie putem analiza si diferentele facute in functie de rasa, regiune a tarii, culoare a parului etc. Le practicam fiecare dintre noi si suntem, zilnic, victime ale altora. E un cerc vicios din care nu ne poate salva decat o schimbare de mentalitate: inlocuirea judecatii de grup, cu una individuala. De la caz la caz.

Am putea decoperi asa ca foarte multe femei nu sunt catusi de putin pericole publice la volan, ca unii tati sunt parinti mai bun decat unele mamele, ca nu toti banatenii sunt harnici si seriosi si nu toti oltenii tupeisti si smecheri. Am putea descoperi cu stupoare ca exista oameni si nu categorii definite prin sabloane.
preluare de pe ziare com

Last edited by aleks; 03-11-08 at 09:05.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 16:56   #2
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

discriminare, idei preconcepute = om simplu īn gāndire (sa nu zic taran prost)..desi tre' sa admit ca este modul cel mai comod de a rezolva unele probleme...nu e nevoie de gandire, de analiza, de efort in plus, ci pur si simplu aplici un "adevar" universal auzit pe undeva cind te confrunti cu situatia respectiva.
...de soferite am mai vorbit de multe ori.este adevarat,ca multe,chiar din cauza acestor idei preconcepute asa si urca la volan: "eu sunt prea proasta pentru asta"...dar exact din cauza asta ea ajunge sa nu fie prea increzuta si o sa fie atenta 100%(chit ca iese din masina uda leoarca).
ele fac tamponari stupide,manevre enervante,dar nu sunt mai rele cu nimic decit prietenii nostri,taximetristii, de exemplu...si sunt vinovate de mai putine vieti distruse decat domnii.

la cea de-adouaparte ...treaba asta,ca fiecare copil trebuie sa ramāna la mama,este si asta o piatra istorica ce a ramas in mintile noastre.
am mai zis si in alta parte,in legatura cu alte probleme,si sustin si acum : barbatii devin din ce in ce mai feminini, iar femeile isi pierd adevarata feminitate cu pasi repezi!
ok,ca nu va fi imbracat copilul impecabil...dar faptul ca il imbraca mama nu inseamna ca in mod cert va fi imbracat impecabil (pt ca nu prea intelege saraca,ca la un copil nu neaparat aspectul tre' sa fie primordial...si degeaba il imbraca dupa ultima moda daca spatele copilului ramine descoperit cat se tavaleste pe jos la gradi,si se imbolnaveste,degeaba a fost tare trendy)...si tind sa cred ca tricoul imens cu care il imbraca tatal era mai util...
daca intr-adevar s-ar analiza fiecare situatie si fiecare om dupa merit,si oamenii nu ar fi apasati de "ce o sa zica colega lu' mami,daca nu ramine la mine copilul"...toata lumea ar avea de castigat.
anyway,nu vreau sa ma intelegeti gresit!sper ca sefu' de sus il pedepseste pe fiecare bou care face un copil apoi ani de zile isi traieste viata lui paralela si cind femeia se revolta si vrea sa divorteze,cu bani el rezolva tot ca sa demonstreze ca a devenit cel mai bun parinte peste noapte....sper ca isi ia fiecare ceaiul!pffff...

si as mai vrea sa mentionez o problema grava, care, dupa parerea mea tine tot de capitolul asta...anume,daca o femeie divorteaza/se desparte de omul ei dupa o vreme buna,si este vazuta cu altul,imediat este titulata curv@ ...el in schimb,daca e vazut in fiecare ora cu alta..oamenii doar zambesc.DE CE?
si stiti ce ma deranjeaza cel mai tare?cand oamenii sunt intrebati de asta,toti zic NUUUUU,nu e asa...dar prima lor reactie este tot timpul ceea ce am descris mai sus.
so...dragi barbati,ne tot ziceti ca in cazul in care ne dorim egalitate sa ne asumam responsabilitatile in mod egal cu voi.eu una nu am nimica de comentat...ok,DAR va rog frumos sa nu va ginditi ca sa va permiteti gandirea de genu' "ce fac eu e treaba mea,si te fac imediat curv@ in gura mare daca faci o tentativa de a ma imita",pentru ca incet am ajuns la situatia cind deschizi un netlog ceva,vezi mult mai multe c.rve masculine decat din alea traditionale...

scurt pe doi,eu una urasc preconceptiile,si oamenii care se ascund dupa aceste idei,dar asta este...turma e mare.faceti un efort,si inainte de a judeca un om,uitati-va de 2 ori la el...poate totusi nu e cazul sa il bagati intr-un tipar prefabricat.succes!

Last edited by aleks; 03-11-08 at 17:40.
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 17:14   #3
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

Permiteti o idee asupra ideii cu accidentele?

Multi barbati produc multe accidente tocmai din vina femeilor.
De vreo 5-6 ori era sa dau peste cei care erau pe banda 1, sau sa intru in bordura, pentru ca femeile care conduc parca uita de oglinda dreapta si iau brusc de volan.

In alte cazuri, scot botul in intersectie mai mult decat este cazul cu o viteza maricica, de imi rup franele sa nu dau in cretina respectiva.

Conduc exagerat de incet pe banda 2/3 cand este traficul liber. Cand intri sa le depasesti, ori se sperie, ori sunt atat de cretine incat uita sa tina volanul drept si te trezesti ca se urca pe tine fara sa isi dea seama.

De altfel, ceea ce nu tine de accidente: au un fix cu machiajul la semafor. Mi se pare ca dai dovada de nesimtire cand semaforul este verde iar tu, ca femeie, inca stai sa iti machiezi fata.
In rest, cand dau de o femeie "dezghetata" la volan, nu pot decat sa zic: "jos palaria."
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 17:39   #4
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

...iar barbatii au un fix de a se uita dupa femei,si nu numai la semafoare,cauzand mult mai multe probleme si mai des,so pls,don't mess with me...
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 17:53   #5
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

Adevarat si aici.
Oricum, stii ca nu generalizez si spun doar ce mi s-a intamplat mie.
De altfel, ma mai uit si la femei, dar nu pot sa ma uit decat la semafoare.
In Bucuresti e prea inghesuita treaba sa ma uit din mers.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 00:15   #6
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
E un cerc vicios din care nu ne poate salva decat o schimbare de mentalitate: inlocuirea judecatii de grup, cu una individuala. De la caz la caz.
Uite ca e si raspunsul aici, niciodata nu o sa ajungeti la un rezultat, cel mult la un rezultat bazat pe compromis, nimic concret! Sunt atat argumente pro cat si contra, eu niciodata nu judec pe cineva pana nu ajung sa cunosc acea persoana. Am prietene care conduc foarte bine si altele cu care nu o sa ma sui niciodata in masina.
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 11:03   #7
b89kml
Alfa Romeo Driver

Stage 1
 
b89kml's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 15
Member of:
[ALFA ROMEO]
[2 Roti]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

lasand cifrele la o parte....recunosc (fata fiind) in majoritatea cazurilor cand ma enervat cineva in trafic ....era femeie ....io nu inteleg cum unele au curaj sa iasa cu masina pe strada ..
Feriti-va duminica de femei in bucuresti....stiu multe fete care si-au luat carnetu si nu au iesit cu masina.... ca nu stiu sa plece de la semafor, ca nu stiu sa se uite in oglinda, ca nu stiu sa dea treapta inferioara, ca nu stiu cum e cu prioritate/cedeaza, ca nu stiu sagetile de pe semafor (vede verde la dreapta si o ia inainte ) ....si exerseza duminica
b89kml is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 11:22   #8
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

Normal ca daca sunt de enshpe ori mai multi barbati soferi decat femei numarul e mai mare de partea barbatilor. Plus ca in general barbatii conduc mult mai mult decat femeile (nu generalizez , dar sunt multe femei care conduc o ora maxim pe zi sau poate doar in weekend, iar la altele desi au permis conduce barbatul masina familiei).

In ceea ce priveste cine e sofer mai "bun" am vazut si femei care conduc foarte bine si barbati care sunt varza, doar ca sunt mai multi barbati care conduc bine si mai multe femei care conduc rau. Asta e adevar nu discriminare.
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 12:48   #9
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

Femeile conduc, nu pot sa zic bine sau prost, isi iau permis, normal nu trebuie sa fii atotstiutor, dar cand dupa 5-6 ani de condus, tu inca nu stii sa iti iei niste repere cand parchezi, sau nu stii sa apreciezi o distanta, atunci mi se pare mie ca nu prea ai ce cauta la volan, barbat sau femeie. Eu nu zic ca femeile conduc mai prost decat barbatii eu zic ca femeile vorbesc mai mult la telefon in trafic decat barbatii. Am intalnit nenumarate domnisoare, care neavand ocupatie in trafic vorbesc la telefon, m-au pupat destule in fund ce-i drept usor pentru ca,de uitau sa puna frana(traiasca badou ala de la matiz, ca saracu cate a patimit) sau nu erau atente. Imi mentin parerea ca femeile si barbatii sunt soferi si trebuie tratati ca atare.
Nu te nasti atot stiutor, ci inveti, dar unii se incapataneaza sa faca asta. Ma feresc de SOFERII de sambata si duminica, pentru ca mare parte din ei, chiar daca au o anumita vechime, conducand numai in weekend nu au destule reflexe si destula gandire incat sa mearga si sa inteleaga de ce ii dau flash-uri ca sa-mi faca si mie loc, apoi ma injura ca de ce nu am rabdare. Acestia sunt soferi ma repet NU FEMEI NU BARBATI.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:09   #10
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

Aceste cifre nu conteaza deloc... sa se puna in balanta si cate femei au carnet pe langa barbati !
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 23:51   #11
11KPO
Mercedes Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,398
Member of:
[MERCEDES]
[2 Roti]
[LANCIA]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

cred ca nu are baza reala.....
11KPO is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 07:25   #12
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

Pentru ca?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 10:51   #13
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

nu sunt misogin, dar era de multe ori sa mi-o fur din cauza soferitelor...stiti ca sunt femei soferite, care s-ofera si care s-oferesc, asta paranteza funny'

ce cele mai multe ori cand stiu ca au gresit ridica mainile, iau fata de ingeras si zic "scuze", si tu era sa te faci pilaf

chiar aseara ma uit in oglinda, ca deh, asa-i obiceiul, chiar dc nu vedeam nici un far, noroc ca m-am uitat, am vazut o ditai umbra in stanga mea, una cu matizul iesise la promenada pe bulivar cu lumanarile suflate, n-avea nici o treaba

pentru femeile care chiar stiu sa mearga, de la mine, numai respect!
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 11:00   #14
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

...ditai umbra.... una cu un matiz
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 13:07   #15
b89kml
Alfa Romeo Driver

Stage 1
 
b89kml's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 15
Member of:
[ALFA ROMEO]
[2 Roti]
Default Re: Discriminarea femeilor la volan are baza reala?

apropo de lumanari suflate....sau prea aprinse ...exista soferi, in general,care nu stiu sa foloseasca "ceata" ...oameni INVATATI butoanele/betele de plastic din dotare )

Last edited by b89kml; 06-11-08 at 13:56.
b89kml is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT +2. The time now is 08:16.


- Copyright 2024 4Tuning