Forum 4Tuning

Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Femei

Femei Rele, bune, guralive, tacute, etc. Cum ar arata masinile si motoarele daca nu ar fi scoase in evidenta de femei?

Reply
 
Thread Tools
Old 28-11-05, 21:22   #1
AMBRA

Stage 5
 
AMBRA's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 391
Default Scara ierarhica si femeile...

UN ARTICOL INTERESANT.....

''Un titlu mai potrivit pentru ce vreau eu sa va spun cred ca ar fi fost \"Barbatii sunt mai destepti\". M-am oprit din doua considerente:
1. - chiar nu sunt;
2. - nu era cazul sa va pun in situatia de a arunca cu pietre dupa mine.

De ce vroiam totusi sa va anunt concluzia la care am ajuns dupa indelungi studii? E simplu: toate citim la un moment dat carti de management/ leadership, ne pregatim, studiem, avem ambitie si suntem ferm convinse ca vom reusi. Ne imaginam scara ierarhica larga, din marmura si, din loc in loc, cate un ghiveci urias cu o floare exotica. Poate e chiar scara unei multinationale pe care o urcam zilnic, cu voie buna, dimineata, in drum spre birou. Ce lipseste din imagine? Grupurile de barbati stransi in jurul fumoarelor atat de dizgratios postate chiar langa florile exotice. La inceput tindem sa-i excludem din planurile noastre personale de marire, uitand un lucru esential: scara a fost construita de ei! Istoria spune ca pe vremea cand femeia era la cratita, barbatul facea lucruri minunate la serviciu. Astfel a avut avansul necesar sa se puna chiar in capatul de sus al scarii si sa decida ca e dragut sa angajezi femei. Sunt placute, colorate, zambitoare... si daca mai au si picioare frumoase pot fi un subiect constant de glume porcoase cu baietii.

Plus de asta femeile pot face o gramada de lucruri atat de necesare intr-o firma, dar oarecum injositoare pentru un barbat. Sunt exact ca si emigrantii marocani, algerieni etc. din Franta: doriti de toata lumea pentru ca un francez n-ar putea fi niciodata gunoier si totusi gunoiul trebuie dus undeva... Cam asa si cu femeile, poate tocmai de aceea vedem tot mai multe femei pe posturi de client service, customer support, relatii cu publicul etc. Un barbat trebuie sa aiba aptitudini speciale ca sa poata suporta mizeriile clientilor nemultumiti, o femeie o face atat de natural... Va imaginati un barbat secretar intr-un liceu? Sau casier?!

Am remarcat de asemenea ca barbatii le aduc reprosuri mult mai usor femeilor decat altor barbati. Pentru ca barbatii sunt mai destepti, nu-i poti spune subalternului ca va primi marirea de salariu cand va zbura calul, dar o poti face nici o problema cu subalterna. Si in general e cel mai simplu: ea e obisnuita sa fie inselata de barbati, seful e obisnuit sa spuna dulci nimicuri fara valoare femeilor.

Ai inceput deja sa vezi noroiul de pe scara? Nici o problema, strambi din nas si mergi mai departe, doar esti ambitioasa! Si urci incet, pas cu pas, acumulezi informatii, inveti in timp ce seful iese la bere cu baietii... Ai putea sa te duci si tu, desi nu savurezi deloc glumele misogine care dau farmec acestor intalniri, dar tot n-are avea nici un rost: oricum esti a treia roata la o semicursiera.

Punctul culminant: trebuie sa mai urci o treapta, e momentul. Simti asta si iti pregatesti discursul pe care sa-l sustii atunci cand laurii vor fi depusi la picioarele tale. In cele mai multe dintre cazuri acum vei primi un e-mail sau vei fi invitata la o sedinta in care se poate sa ti se aduca aprecieri pentru munca in echipa. Si colegul tau (care e avansat sau primeste o marire de salariu, prima - \"laurii\") s-ar putea sa afirme ca n-ar fi reusit fara ajutorul tau... un baiat atat de bun! Seful tau sigur se felicita in gand pentru alegerea facuta.

De abia te mai tii de balustrada scarii din cauza senzatiei de greata care iti intuneca mintile? Nici o problema, mergi mai departe, doar esti ambitioasa. Si sunt atatea femei care au reusit, doar le vezi la televizor aproape in fiecare zi si de 8 martie in supradoza. Dar stii ce-am auzit? Ca mai nou ar avea nevoie de femei pe posturi de conducere ca sa arate ca sunt impartiali in aprecierea valorii. De fapt... cred ca era vorba de femei, persoane cu handicap si negrii...''
AMBRA is offline   Reply With Quote
Old 01-12-05, 09:19   #2
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default

articol scris de o femeie foarte dezamagita din cauza unui insucces la serviciu....sincer...cam penibil...adika scoate niste concluzii .........

Quote:
De ce vroiam totusi sa va anunt concluzia la care am ajuns dupa indelungi studii?

Quote:
Va imaginati un barbat secretar intr-un liceu? Sau casier?!
va imaginati o femeie muncitoare pe un santier? va imaginati o femeie soferita pe un ditamai buldozerul sau ceva de genu? va imaginati o femeie pe front?
Quote:
Am remarcat de asemenea ca barbatii le aduc reprosuri mult mai usor femeilor decat altor barbati
ai observat gresit
Quote:
iese la bere cu baietii... Ai putea sa te duci si tu, desi nu savurezi deloc glumele misogine care dau farmec acestor intalniri, dar tot n-are avea nici un rost: oricum esti a treia roata la o semicursiera.
dooooooo e un mediu masculin! si daca ar aparea o fata nu ar mai fi la fel... si un barbat ar putea sa mearga \"la o barfa cu fetele\" dar credeti ca i-ar placea?(chiar nu inteleg ce a vrut sa sublinieze aicea....? )

ultima partea...clar experienta proprie.... si sa va itnreb ceva! ce interes are seful sa promoveze pe cineva mai slab fie el de sex masculin sau feminin?? chiar credeti ca in cazurile astea se gandeste la asa ceva? cine e mai bun trece...cine nu mai asteapta! live with it!
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 06-12-05, 09:21   #3
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Quote:
Originally Posted by \"AMBRA\"
'Un titlu mai potrivit pentru ce vreau eu sa va spun cred ca ar fi fost \"Barbatii sunt mai destepti\". M-am oprit din doua considerente:
1. - chiar nu sunt;
intr-adevar, nu sunt, e vorba doar de alt mod de abordare a problemelor, nu de mai multa sau mai putina inteligenta, asta se imparte altfel...

Quote:
Originally Posted by \"AMBRA\"
Istoria spune ca pe vremea cand femeia era la cratita, barbatul facea lucruri minunate la serviciu. Astfel a avut avansul necesar sa se puna chiar in capatul de sus al scarii si sa decida ca e dragut sa angajezi femei. Sunt placute, colorate, zambitoare... si daca mai au si picioare frumoase pot fi un subiect constant de glume porcoase cu baietii.
asta e doar o metafora... pur si simplu societatea se schimba, si modul de repartizare al job-urilor se schimba si el, iar femeile ocupa pozitii diverse, la fel ca si barbatii, mai sus sau mai jos, in functie de capacitati, noroc, pile, si inca o chestie pe care barbatii nu o pot face in functie de favorurile pe care le fac unele, in defavoarea colegilor lor, unii mai bine pregatiti sau mai capabili

Quote:
Originally Posted by \"AMBRA\"
Plus de asta femeile pot face o gramada de lucruri atat de necesare intr-o firma, dar oarecum injositoare pentru un barbat. Sunt exact ca si emigrantii... vedem tot mai multe femei pe posturi de client service, customer support, relatii cu publicul etc. Un barbat trebuie sa aiba aptitudini speciale ca sa poata suporta mizeriile clientilor nemultumiti, o femeie o face atat de natural... Va imaginati un barbat secretar intr-un liceu? Sau casier?!
la facultate la mine era casier un barbat, si nu arata deloc nefiresc acolo...

Quote:
Originally Posted by \"AMBRA\"
Am remarcat de asemenea ca barbatii le aduc reprosuri mult mai usor femeilor decat altor barbati. Pentru ca barbatii sunt mai destepti, nu-i poti spune subalternului ca va primi marirea de salariu cand va zbura calul, dar o poti face nici o problema cu subalterna.
asta chiar nu e asa... mai usor le spun baietilor mai jos decat mine sa se duca in pi.. ma-sii, fetelor trebuie sa le explici ca au gresit, si atat, ca sunt mai sensibile, si nu-i frumos...

Quote:
Originally Posted by \"AMBRA\"
urci incet, pas cu pas, acumulezi informatii, inveti in timp ce seful iese la bere cu baietii... Ai putea sa te duci si tu, desi nu savurezi deloc glumele misogine care dau farmec acestor intalniri, dar tot n-are avea nici un rost: oricum esti a treia roata la o semicursiera.
cine merge cu seful la bere? in care viata? si unde e distractia? aia e obligatie... sa razi frumos la toate ineptiile expirate pe care le scoate pe gura...

Last edited by aleks; 22-09-08 at 16:23.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-12-05, 09:26   #4
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

Quote:
Originally Posted by \"AMBRA\"
Punctul culminant: trebuie sa mai urci o treapta, e momentul. Simti asta si iti pregatesti discursul pe care sa-l sustii atunci cand laurii vor fi depusi la picioarele tale. In cele mai multe dintre cazuri acum vei primi un e-mail sau vei fi invitata la o sedinta in care se poate sa ti se aduca aprecieri pentru munca in echipa. Si colegul tau (care e avansat sau primeste o marire de salariu, prima - \"laurii\") s-ar putea sa afirme ca n-ar fi reusit fara ajutorul tau... un baiat atat de bun! Seful tau sigur se felicita in gand pentru alegerea facuta.
o situatie inversa am patit-o, si asta doar pt k eu nu am cum sa flirtez subtire cu seful, si sa-i spun k intr-adevar este un barbat hotarat, care stie cum sa abordeze o situatie dificila ca un adevaratr macho ce este...

Quote:
Originally Posted by \"AMBRA\"
Dar stii ce-am auzit? Ca mai nou ar avea nevoie de femei pe posturi de conducere ca sa arate ca sunt impartiali in aprecierea valorii. De fapt... cred ca era vorba de femei, persoane cu handicap si negrii...''
sfarsitul e apoteotic... tipa sigur a avut o dezamagire crunta legata de cariera ei... ( oare au si marocanii loc in povestea ei?, ca vad ca insista pe tema emigrantilor )
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 15:07   #5
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Da oare ti-ai studiat viata? Ai avut probleme in cariera si crezi ca daca tu ai avut au avut toate femeile?
Din ce ai scris aici, da se intampla uneori dar nu la toate femeile, sunt unele femei care chiar au mai mult succes decat barbatii de ce oare? fiindca se gandesc nu doar se plang.
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 16:06   #6
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

te referai la... cine?
ca nu e adresat postul tau, fii putin mai clar sa nu se iste confuzii
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 16:12   #7
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Daca observi am scris o parere despre tot ce s-a discutat pana in momentul cand am scris eu.
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 16:40   #8
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

...daca observi,Ambra nu si-a postat propria parere,ci un articol,iar din postul tau nu reiese exact la cine anume ai adresat intrebarile.asta a fost motivul pentru care aleks te-a rugat sa precizezi.
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 16:47   #9
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Pai alea n-au fost intrebari la care asteptam raspuns.

Last edited by aleks; 08-09-08 at 02:07.
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 17:40   #10
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

cred ca articolul a fost scris de o tipa, pe care a parasit-o iubitu pentru alta normala, una care nu a fost in stare sa faca nimic si doar sa se planga ca e discriminata. Cunosc destule femei, care sunt exact opusul la ceea ce a scris ea. Iar managementul este o porcarie, sincer eu nu am inteles nimic, este ilogic pentru ca te invata sa fii sef fara pregatirea necesara, fara o specializare.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 22:46   #11
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Cat se poate de sexist acest articol!

Cum autoarea acestei "polologhii" insulta fara pic de rusine barbatii, la fel as putea spune ca si ele barfesc cu kilogramele, cand sunt directoare au o repulsie fata de barbati si sunt niste scarbe la joburi, nu vor sa isi ajute colegii de munca. Sa continui?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 19:36   #12
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Quote:
Originally Posted by Mustang Mach One View Post
Cat se poate de sexist acest articol!

cand sunt directoare au o repulsie fata de barbati si sunt niste scarbe la joburi, nu vor sa isi ajute colegii de munca. Sa continui?

nu generaliza. nu sunt asa crede-ma. Din greseala cunosc destule.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 23:22   #13
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Ok, dar raman la ideea ca, daca ele considera femeile asa, pot spune si eu ca dau cu fundul peste tot doar sa aibe bani in gat.
Poftim.
Practic, am fost foarte pus pe acest lucru. Acum nu ma mai intereseaza.
Parerile noastre nu conteaza pentru ele, parerile lor nu ar trebui sa mai conteze pentru noi.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 02:10   #14
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Quote:
Originally Posted by Dracushor View Post
Daca observi am scris o parere despre tot ce s-a discutat pana in momentul cand am scris eu.
Quote:
Originally Posted by Dracushor View Post
Pai alea n-au fost intrebari la care asteptam raspuns.
1. ai scris postul tau folosind persoana 1 singular, deci dialogai cu UN ANUME interlocutor, pe care nu-l puteam ghici, nu avem medium pe forum. nu reiesea din postul tau ca ai facut un rezumat al discutiilor, eu doar ti-am cerut sa fii clar in expunerea parerilor, e simplu.
2. scrie corect in limba romana, asa cum am invatat-o toti pana in clasa a 4-a macar. pentru mai multe detalii da click pe linkul din semnatura mea referitor la regulile de scriere.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-09-08, 15:01   #15
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: SCARA IERARHICA SI FEMEILE …..

Quote:
Originally Posted by Mustang Mach One View Post
Ok, dar raman la ideea ca, daca ele considera femeile asa, pot spune si eu ca dau cu fundul peste tot doar sa aibe bani in gat.
Poftim.
Practic, am fost foarte pus pe acest lucru. Acum nu ma mai intereseaza.
Parerile noastre nu conteaza pentru ele, parerile lor nu ar trebui sa mai conteze pentru noi.
ba conteaza atat timp cat poti sa le expui intr-un fel in care ele sunt avantajate, cu acele persoane care chiar merita, cu restu trebuie doar sa le lasi sa creada, sa se simta bine.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT +2. The time now is 16:31.


- Copyright 2024 4Tuning