Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-08, 11:20   #1
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default vreau sami iau o honda

salut .dupa mult timp am facut si eu rost de ceva banuti pt o japoneza acum nush ce model sami iau ami place si CRX-u si prelude-ul si civicul. un sfat o parere dispun de circa 3000 de euro. ce model ami recomandati ?pt ce model gasesc piese de schimb care e mai ieftin la intretinere.....?astept sfaturi
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 12:47   #2
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

i-ati un civic ca este cel mai convenabil, parerea mea...
un crx este deja destul de vechi si vei avea mai multe probleme cu el.
acum depinde si ce gassti si tu...
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 15:51   #3
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by fanete View Post
i-ati un civic ca este cel mai convenabil, parerea mea...
un crx este deja destul de vechi si vei avea mai multe probleme cu el.
acum depinde si ce gassti si tu...
pai am gasit un civic din 95' 1700euro din germania foarte ingrijita masina unic propietar 180000km revizie pana in 2010 jante cu cauciucuri de iarna motor 15 90cp ce zici? si am mai gasit un prelude din 93' motor de 2000 133cp 133000km in bord tot asa f bine ingrijita la prima vedere ?acu nush ce sa fac ami plac ambele .civicu consuma mai putin dar si preludeul arata de mori.......care e parerea ta?
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 21:39   #4
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

prelude 2.0 am ,civic 1.5 am adus sapt asta de afara , la performanta prelude e clar peste civic . la consum castigi un pic la civic ,la aspect prelude bate orice masina la banii aia , de mers amandoua merg fara probleme cu turometrul la rosu.
prelude 2.0 dispune de acelasi motor ca si accord 2.0 (f20a) asa ca piese de mecanica gasesti destule mai ales daca umblii pe afara . eu daca ar fi sa aleg as lua fara sa stau pe ganduri prelude . daca vrei consum un pic mai mic si manevrabilitate mai buna pe orash atunci civic , tu stii.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 21:43   #5
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
prelude 2.0 am ,civic 1.5 am adus sapt asta de afara , la performanta prelude e clar peste civic . la consum castigi un pic la civic ,la aspect prelude bate orice masina la banii aia , de mers amandoua merg fara probleme cu turometrul la rosu.
prelude 2.0 dispune de acelasi motor ca si accord 2.0 (f20a) asa ca piese de mecanica gasesti destule mai ales daca umblii pe afara . eu daca ar fi sa aleg as lua fara sa stau pe ganduri prelude . daca vrei consum un pic mai mic si manevrabilitate mai buna pe orash atunci civic , tu stii.
ms maestre si yo tot la prelude ma gandeam dar un amic de al meu ma bagat in sperieti cum ca preludeul ar consuma undeva la 15% in oras daca ai prelude cat consuma al tau?
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 21:45   #6
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

da dracu 9-10 consuma daca nu l turezi in orash , daca mergi la rosu merge catre 13-14 , afara 8 aprox . eu zic ca cam cat o dacie prost reglata la motor de 2.0 si greutatea lui nu e mult
!41! is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 21:49   #7
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

mda asa ma gandeam si yo era chiar culmea sa consume in halul asta. plec si yo peste vreo 2 saptamani sami iau o japan car ) un sfat ceva la cumparare?
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 21:50   #8
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

daca n ai mai luat masini lasa mi pe privat id-ul de mess sa te invat toata procedura
!41! is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 10:01   #9
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

haideti ma baieti ca sunteti o multime de cunoscatori........civic sau prelude ?care e mai fiabila ?
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 12:28   #10
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by doru_mwe View Post
haideti ma baieti ca sunteti o multime de cunoscatori........civic sau prelude ?care e mai fiabila ?
H O N D A ideea e ca pe prelude s au pus motoare mai mari...si acum depinde si ce iti place tie ca design eu as merge pe prelude,sincer sa fiu...personal imi place mai mult a,iar daca e sa fie civic,mi as lua coupe (ca cel din pozele atasate )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2aa9_19.JPG
Views:	95
Size:	18.6 KB
ID:	553801   Click image for larger version

Name:	2b56_19.JPG
Views:	115
Size:	21.2 KB
ID:	553802   Click image for larger version

Name:	96frostwhite.jpg
Views:	113
Size:	98.3 KB
ID:	553803  

Click image for larger version

Name:	96pacificblue.jpg
Views:	121
Size:	111.9 KB
ID:	553804  
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 12:42   #11
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by ZooM-ZooM View Post
H O N D A ideea e ca pe prelude s au pus motoare mai mari...si acum depinde si ce iti place tie ca design eu as merge pe prelude,sincer sa fiu...personal imi place mai mult a,iar daca e sa fie civic,mi as lua coupe (ca cel din pozele atasate )
pai yo vreau.............ce vreau yo nu prea se poate performantza mare la consum cat mai mic dar iclin si eu tot spre prelude dar daca gasesc vreun VTI...........ma mai gandesc oricum ms pt parere........
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 13:23   #12
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by doru_mwe View Post
pai yo vreau.............ce vreau yo nu prea se poate performantza mare la consum cat mai mic dar iclin si eu tot spre prelude dar daca gasesc vreun VTI...........ma mai gandesc oricum ms pt parere........
defineste consum MIC si atunci o sa iti dai seama ca un motor cu pretentii (gen vtec si minim 125 cp) un consum de 10 % in oras e decent....e cat o dacie totusi adevarat,daca ii aduci imbunatatiri mai sari acolo 1-2 litrii...dar acum depinde si cat esti tu dispus sa cheltuiesti pe placerea de a conduce
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 13:50   #13
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by ZooM-ZooM View Post
defineste consum MIC si atunci o sa iti dai seama ca un motor cu pretentii (gen vtec si minim 125 cp) un consum de 10 % in oras e decent....e cat o dacie totusi adevarat,daca ii aduci imbunatatiri mai sari acolo 1-2 litrii...dar acum depinde si cat esti tu dispus sa cheltuiesti pe placerea de a conduce
pai asa e bun pt placerea de a conduce nu conteaza cat consuma bina sa nu sara undeva la 15% ca ami iau tir atunci )
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 11:21   #14
doggz
Honda Driver

Stage 5
 
doggz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Member of:
[Honda]
[4 Speed Squad]
Default Re: vreau sami iau o honda

Deci trebuie sa ne spui in primul rand ce o sa faci cu masina si ce vrei de la ea. O vrei sa mergi cu ea zi de zi, sau ai masina de serviciu si mergi doar in weekend ? Vrei motor mai puternic, sau te satisfac si 90 de cai ?

Daca mergi zi de zi cu ea, eu ti-as recomanda Civic-ul clar, si in special mie imi place hatch-ul de mor, e mai mic, se conduce superb, poate sa ti-o confirme orice posesorr de Civic...neaparat sa iei motor VTEC, Honda sunt renumite pt asta si o sa-ti para rau dupa aceea...si anume 1.6 si 125 de cai sau offcourse, daca ai noroc, poate gasesti VTI-ul de 160 hp, pt ca are consum asemanator cu cel de 1.5 si 90 de cai, iar diferenta de performanta e clara. Iar apoi consumul...o sa-ti ia sub 8 in oras daca mergi frumos cu ea, iar regim sportiv maxim 10...si iti zic sigur ca asta o sa-ti fie consumul , ca nu poti sa te abtii sa nu-i dai. La drum lung am mers si cu 6%, asta spre Sinaia, media undeva la 80-90 km/h, dar daca o tii 120-130 iti ia cam 7-8...
Neaparat sa cauti cu cat mai multe optiuni daca gasesti, trapa, aer...

Preludele e super frumos, dar e mai masiv pt oras...si putin consumul putin mai mare...si nu-ti recomand motorul de 133, am mers cu unul si nu mi s-a parut extraordinar, cauta motor ceva mai mare, 2.2, 2.4

Iar CRX, eu am unul, si anume del sol...e asemantor civicului, si ca feeling de condus si ca consum, dar e mai pt weekend asa, targa, 2 locuri, alte senzatii...

Iar cred ca cel mai bine sa te lamuresti, ar fi sa le vezi pe toate 3 live, sa zic asa...deci vb cu baietii de pe forum si sigur or sa te ajute, eu unul te astept cand vrei sa dam o tura cu del solul...mai ramana un civic si un prelude...
Cine se ofera ?
__________________
Honda Type-R FN2, 2.0 DOHC VTEC
EX. Honda Civic Crx Del Sol, 1.6 VTEC Esi, Milano Red
EX. Honda Civic Hatchback 1.5 Lsi, Milano Red
doggz is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 16:49   #15
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by doru_mwe View Post
ms maestre si yo tot la prelude ma gandeam dar un amic de al meu ma bagat in sperieti cum ca preludeul ar consuma undeva la 15% in oras daca ai prelude cat consuma al tau?
...amicul tau nu exagereaza, un Prelude poate sa consume 15% intr-un oras ca bucuresti, dar tot atata consuma si un Logan de 1,6 , un Cielo, Espero BMW de 1.8 etc. Cu preludele meu, reusesc sa scot 11 in oras, iar la drum intins am mers si cu 7%, ceea ce pt o masina de 2053 si 150 cp eu zic ca nu e rau
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -