Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-08, 19:40   #31
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

) da e dacie seatu ala?
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 20:25   #32
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: vreau sami iau o honda

verifica si tu, sau intreaba pe cei care au
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 20:26   #33
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by Lukkkkkas View Post
verifica si tu, sau intreaba pe cei care au
ce parere ai de civicul de 1,5 90hp?
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 21:23   #34
maharvey

Stage 3
 
maharvey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: vreau sami iau o honda

salut,
civicu de 1.5 90 exista in 2 variante : dual carb si VTEC-E.
VTEC-E e foarte economic. dar se gasesc destul de greu.
si eu vreau sami iau un civic dar peste vreo luna cred.
bafta
maharvey is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 11:42   #35
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by maharvey View Post
salut,
civicu de 1.5 90 exista in 2 variante : dual carb si VTEC-E.
VTEC-E e foarte economic. dar se gasesc destul de greu.
si eu vreau sami iau un civic dar peste vreo luna cred.
bafta
yo peste 2 saptamani si am gasit in germania multe de 1,5 90hp dual card la preturi ffff acceptabile si km la fel aratau ffff bine ..........nush cat de fiabile sunt motoarele astea ......stie cineva ceva de ele ??????????pls help
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 13:58   #36
maharvey

Stage 3
 
maharvey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: vreau sami iau o honda

intr-adevar cele de 90 cp DC sunt destul de ieftine si bune. despre fiabilitate ce poti sa mai spui ... e o Honda . trebuie sa te chinui un pic mai mult ca sa omori motoru ala de tot.
https://www.youtube.com/watch?v=uyAwFw0eXwE
maharvey is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 14:20   #37
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

ms pt parere......altcineva ????????????
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 01:15   #38
giany_TM

Stage 5
 
giany_TM's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,762
Default Re: vreau sami iau o honda

1,5 90 CP CRED EU CEL MAI FIABIL MOTOR DE LA HONDA asta il am si eu pe masina si e foarte k motorul ,nu face nici o problema si e si f economic ,al meu cel putin asa era inainte vreme
__________________
giany_TM is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 01:01   #39
hmi10494
Honda Driver

Stage 3
 
hmi10494's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 113
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

singurul neajuns care il vei gasi la orice model ai luat va fi in mom in care un idiot va intra in tine, RCA'urile pt masini asa vechi te despagubesc la sume ridicole gen 1200-1500 euro. caz in care daca ai ghinionul sa iti loveasca ceva mai important gen fuzeta+portfuzeta parcurile de dezmembrari , forumul si rabdarea vor fi prietenii tai cei mai buni deoarece nici o piesa aftermarket, nu mai zic de OEM - honda genuin parts, nu se va incadra in bugetul dat de asigurator, urmand sa scoti ceva bani din buzunar. dar speram ca nu e cazul pt asa ceva. in rest numai bune pt toate modelel. eu as merge pe civic coupe ( ej1, ej2 ) cel din pozele dintr-un post anterior. asa ceva caut si eu acum . sper sa se tina astia de cuvant cu taxa aia infecta ... iar daca e asa cum se zice... ej 1590 cmc euro2 - > 300-400 euro inmatricularea cu totul.

succes si asteptam cu nerabdare sa-ti vedem achizitia
__________________
HONDA Civic. It will get you where you're going

2008 Honda Hornet - power commander, full exhaust LeoVince, ghidon, scarite, mansoane, capete ghidon, oglinzi Rizoma, Talon sprocket gold, lant RK gold, furca intarita, filtru sport K&N.

'92 Honda Civic HB - work in progress
'92 Honda Civic 4D - short ram INJEN + filtru INJEN, header + exhaust, decat pipe, brake disks Tarox G88 + pads Tarox.

hmi10494 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 11:51   #40
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Avut un civic EF mai vechi motor ZC (1600cmc, 130cai fara VTEC), ai mei au avut civic EG sedan cu d15b si acum am prelude h22a. Sincer depinde de ce fel de sofer esti.

Civic EG vs Prelude Gen4:

Civicul este mai mic si usor de manevrat. Parcarile la prelude (in special gen 4) sunt un calvar. Linia masinii nu iti permite sa vezi asa bine in spate. Este pe departe una din cele mai grele masini de parcat conduse de mine si am inghesuit in cele mai imposibile locuri masini gen Subaru Legacy Wagon.

Consum mai bun la civic.

La civic se lucreaza mai usor la el deci mana de lucru este mai ieftina (comparatif cu prelude h22a).

Loc pt pasager mai mare la civic in spate decat la prelude. La prelude e criminal in spate.

Scaunele din fata la prelude sunt SUPER! Mult mai bune decat la civic. Si are si o pozitie la volan mai buna.

Spatiu mult mai mare in fata la prelude si portbagaj la fel.

Prelude este o masina mai solida si mai sigura in caz de accident (Doamne fereste!!)

Pe franare prelude este slabutz comparativ cu civicul chiar daca discurile sunt mult mai mari. Se simnte un pic ciudat chiar comparativ cu alte masini mai mari.

Interiorul este mai de calitate la prelude. Materialele sunt mai bune si nu chiar asa plastificate.

Volanul din fabrica la prelude este mizerabil.

Manevrabilitate in situatii de condus la limita este mai buna la civic dar pe drum foarte denivelat civicul nu este asa stabil.



Acum depinde de ce motoare ai pe ambele masini pt a compara performantele. Nu cunosc motoarele de prelude inafara de H22A. Nu stiu ce pot celelalte sa faca. Civicul meu avea motorul ZC si era indeajuns dar la viteze de peste 100-120 (inceputul vitezei a 3-a) deja accelera ceva mai greu.

Pentru a completa ceva spus mai inainte de motoarele d15b sau d16y sohc vtec..... as prefera motorul ZC la orice ora din zi si noapte. sohc vtec = SHIT!!!!! Chiar daca ambele au 130 cai putere maxima, sohc vtec nu are o curba indeajuns de buna. La turatii mai joase non-vtec dohc trage mult mai bine chiar si decat vestitul b16a. Este treaba incercata. Prieteni care pe vremea cand erau la illegale au pus cap la cap 2-3 masini DOHC si DOHC VTEC cu soferi diferiti si de fiecare data DOHC o lua inainte la start si apoi viteza 2-a DOHC VTEC prindea din urma, si sfarsitul vitezei a 2-a inceputul a 3-a DOHC VTEC o lua inainte. La start rulat pe autostrada DOHC VTEC punea instant cateva masini diferenta.
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html

Last edited by Nicknamed_13; 11-06-08 at 11:54.
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 12:06   #41
doru_mwe
Honda Driver

Stage 4
 
doru_mwe's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 253
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13 View Post
Avut un civic EF mai vechi motor ZC (1600cmc, 130cai fara VTEC), ai mei au avut civic EG sedan cu d15b si acum am prelude h22a. Sincer depinde de ce fel de sofer esti.

Civic EG vs Prelude Gen4:

Civicul este mai mic si usor de manevrat. Parcarile la prelude (in special gen 4) sunt un calvar. Linia masinii nu iti permite sa vezi asa bine in spate. Este pe departe una din cele mai grele masini de parcat conduse de mine si am inghesuit in cele mai imposibile locuri masini gen Subaru Legacy Wagon.

Consum mai bun la civic.

La civic se lucreaza mai usor la el deci mana de lucru este mai ieftina (comparatif cu prelude h22a).

Loc pt pasager mai mare la civic in spate decat la prelude. La prelude e criminal in spate.

Scaunele din fata la prelude sunt SUPER! Mult mai bune decat la civic. Si are si o pozitie la volan mai buna.

Spatiu mult mai mare in fata la prelude si portbagaj la fel.

Prelude este o masina mai solida si mai sigura in caz de accident (Doamne fereste!!)

Pe franare prelude este slabutz comparativ cu civicul chiar daca discurile sunt mult mai mari. Se simnte un pic ciudat chiar comparativ cu alte masini mai mari.

Interiorul este mai de calitate la prelude. Materialele sunt mai bune si nu chiar asa plastificate.

Volanul din fabrica la prelude este mizerabil.

Manevrabilitate in situatii de condus la limita este mai buna la civic dar pe drum foarte denivelat civicul nu este asa stabil.



Acum depinde de ce motoare ai pe ambele masini pt a compara performantele. Nu cunosc motoarele de prelude inafara de H22A. Nu stiu ce pot celelalte sa faca. Civicul meu avea motorul ZC si era indeajuns dar la viteze de peste 100-120 (inceputul vitezei a 3-a) deja accelera ceva mai greu.

Pentru a completa ceva spus mai inainte de motoarele d15b sau d16y sohc vtec..... as prefera motorul ZC la orice ora din zi si noapte. sohc vtec = SHIT!!!!! Chiar daca ambele au 130 cai putere maxima, sohc vtec nu are o curba indeajuns de buna. La turatii mai joase non-vtec dohc trage mult mai bine chiar si decat vestitul b16a. Este treaba incercata. Prieteni care pe vremea cand erau la illegale au pus cap la cap 2-3 masini DOHC si DOHC VTEC cu soferi diferiti si de fiecare data DOHC o lua inainte la start si apoi viteza 2-a DOHC VTEC prindea din urma, si sfarsitul vitezei a 2-a inceputul a 3-a DOHC VTEC o lua inainte. La start rulat pe autostrada DOHC VTEC punea instant cateva masini diferenta.
eu as opta pt un civic de 1,5 90hp am gasit vreo cateva care aratau bine si mergeau la fel de bine masina o sa o folosesc zi de zi dar si pt ceva sportiv ce as putea sai fac la un astfel de motor ca sa castig ceva caluti?nu conteaza preturile ...........???????????????????????
doru_mwe is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 12:26   #42
hmi10494
Honda Driver

Stage 3
 
hmi10494's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 113
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

pui cap si ecu d16z6 ( foarte ieftin, iar pt headul d16z6 gasesti ax <vtec high lift>, valve<oversized>, arcuri si opritoare <titanium > aftermarket ), ajungi la compresie undeva pe la 8-8.5 si ii dai turbo mic <t2> si ii dai boost 10 - 15 psi ( aprox 0.7 - 1 bar ). asta in cazul in care nu vrei sa te complici cu rarul sa schimbi motorul. ( una dintre solutiile cu cele mai mici batai de cap, dar nu recomand asa ceva ) + evacuare cat 60 mm cred ca e ok pt civic cu motor mic

sau

indeasa alt motor mai potent si urmeaza-ti instinctele . succes

Last edited by hmi10494; 11-06-08 at 12:30.
hmi10494 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 12:44   #43
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

Cand am sfatuit sa incerce cineva bloc b18c cu head b16a2 mi-au sarit cativa in cap ca cica nu se poate.
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 19:06   #44
hmi10494
Honda Driver

Stage 3
 
hmi10494's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 113
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sami iau o honda

da .cred ca pe mine m-ai sfatuit . dar domnu cipin-kus nu prea are habar de cum sta treaba cu hybrid stuff .
hmi10494 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -