Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-13, 21:48   #1
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Swap legal?

Ma bate gandul sa imi inmultesc si eu calutii din garaj. Am tot cautat pe net si nu am gasit nicaieri ceva concret legat de un swap ca la carte. Unii zic ca puterea noului motor nu poate fi mai mare cu 40% decat a celui de pe masina, altii zic ca 40% din cel mai puternic motor pus pe masina, iar daca citesti pe site-ul RAR nu ai sanse sa te lamuresti.
Stiu ca sunt cativa pe aici care au pus pe eg3 alte motoare. Cel mai simplu cred ca ar fi D16Z6 care e pus si pe EG5. Si-a trecut careva noul motor in acte? Daca da, cum a facut?
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-13, 21:51   #2
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Swap legal?

Cel mai simplu, iti pui ce vrei si il lasi asa!!( adica netrecut) Eventual ii stergi seria si pa!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 10-09-13, 23:06   #3
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Swap legal?

Nu prea merge. Hai sa zicem ca ITP-ul il trec cu o mica atentie. Dar daca am norocul sa ma opreasca si sa ma prinda, sa vezi atunci distractie. Banuiesc ca primesc o amenda serioasa+ridicat talon+recuperat talon daca pun motorul original inapoi pe masina. In plus, daca mi se pune pata sa schimb masina, s-ar putea sa raman cu ea mult si bine. Cel putin eu nu as da bani pe o masina cu motorul neomologat, pentru ca nu se stie ca atentii tre sa dau pentru a ajunge pe numele meu(asta daca se poate cu atentii).
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-13, 08:40   #4
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Swap legal?

Noul motor nu trebuie sa depaseasca puterea motorului initial de pe masina x 1,4. Motorul pe care vrei sa il montezi trebuie sa fi fost pus din fabrica pe tipul de masina pe care vrei sa il montezi. Ca si idee, te costa 750 la RAR si trebuie facute o gramada de acte la dosar (printre care si factura de montaj in service autorizat). Daca ai 75 de cai acum poti sa urci pana pe la 105, deci adio D16Z6...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 16:33   #5
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Swap legal?

Ok, m-am lamurit. Mersi
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 19:03   #6
ionut_50

Stage 5
 
ionut_50's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 921
Member of:
[Honda]
Default Re: Swap legal?

din punctul meu de vedere e mai simplu sa vinzi eg3-ul si sa iti iei eg5,si ai si motor si frane si stabilitate mai mare.
ionut_50 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 20:31   #7
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Swap legal?

Nu e chiar asa simplu, mai ales dupa ce am bagat o caruta de bani in ea. Sincer nu as da eg-ul pe care il cunosc si stiu ce bube are/n-are(o am de doi ani si cred ca nu mai poate aparea nicio surpriza), pe un eg5 si sa o iau de la capat cu tinichigerie, etc. Ma rog, am intrebat, vroiam sa vad ce si cum, nu arde..

Apropo, ai reusit sa faci D13Z6 sau ai abandonat proiectul?
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 08:03   #8
ionut_50

Stage 5
 
ionut_50's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 921
Member of:
[Honda]
Default Re: Swap legal?

Quote:
Originally Posted by heg3 View Post
Nu e chiar asa simplu, mai ales dupa ce am bagat o caruta de bani in ea. Sincer nu as da eg-ul pe care il cunosc si stiu ce bube are/n-are(o am de doi ani si cred ca nu mai poate aparea nicio surpriza), pe un eg5 si sa o iau de la capat cu tinichigerie, etc. Ma rog, am intrebat, vroiam sa vad ce si cum, nu arde..

Apropo, ai reusit sa faci D13Z6 sau ai abandonat proiectul?
nu s-a mai realizat din pacate,nu il faceam eu il facea altcineva care a cumparat un eg de la mine
ionut_50 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 09:09   #9
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Swap legal?

Pacat, cred ca ar fi fost primul de la noi.
heg3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -