Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-13, 10:51   #1
illie_alex

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 11
Default ce model de rover are acelasi motor ca crx

salut baieti am nevoie de putin ajutor din partea voastra , am gasit sa`mi iau o hOnda mai exact un crx ed9 1.6 de 124cp din 1991 , exterior super ok am vazut rugina doar la aripile spate , asta nu e o problema mare ptr mine , problema mare este ca are motoru bulit , mi`a zis ca`i trebuie bloc si pompa de apa .

Acum ce vreau de la voi ?! , Sa`mi raspundeti la 2-3 intrebari ..:

1) Ce model de rover are acelasi motor ca masina Gasita de mine ( crx ed9 ,1.6 124cp ) ??

2) cam cat costa sa fac motoru , costuri piese noi/sh + manopera , gasesc piese?

3) merita aceasta masina banutii , merita sa investesc in ea ?? ( omul cere 750 euro)
Multumesc , o zi buna

Alex
illie_alex is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 11:31   #2
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: ce model de rover are acelasi motor ca crx

http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_D_engine#D16A8

Un baiat de la Galati, prieten de-al nostru, cu un Civic ED a avut aceeasi problema si l-a costat 100euro bloc motor SH de Rover 216 GTI + manopera. Din linkul de mai sus, o sa vezi ca motorul asta s-a mai pus si pe Rover 416. Pompa de apa cred ca e in jur de 100ron, ca la majoritatea masinilor. Tu ai nevoie de un motor cu codul D16A8, D16A9 sau D16Z5, sunt la fel ca structura, doar ca A9 nu are sonda lambda. Piese gasesti, important e sa vrei
__________________
4MOTION is the real "shit"

Asistenta rutiera non-stop !!!
0747 405 824
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 11:34   #3
illie_alex

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 11
Default Re: ce model de rover are acelasi motor ca crx

Quote:
Originally Posted by adu89 View Post
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_D_engine#D16A8

Un baiat de la Galati, prieten de-al nostru, cu un Civic ED a avut aceeasi problema si l-a costat 100euro bloc motor SH de Rover 216 GTI + manopera. Din linkul de mai sus, o sa vezi ca motorul asta s-a mai pus si pe Rover 416. Pompa de apa cred ca e in jur de 100ron, ca la majoritatea masinilor. Tu ai nevoie de un motor cu codul D16A8, D16A9 sau D16Z5, sunt la fel ca structura, doar ca A9 nu are sonda lambda. Piese gasesti, important e sa vrei
exact despre acea masina e vorba , dar mi`i sa nu`mi iau vreo taca mare sa nu gasesc piese si sa stau cu masina in parcare sau costurile reparatiei sa fie mai mari decat ale masinii . Am intrebat ce model de masina ca sa vad daca gasesc dezmembrari . Multumesc de raspuns
illie_alex is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 12:29   #4
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: ce model de rover are acelasi motor ca crx

Quote:
Originally Posted by illie_alex View Post
exact despre acea masina e vorba , dar mi`i sa nu`mi iau vreo taca mare sa nu gasesc piese si sa stau cu masina in parcare sau costurile reparatiei sa fie mai mari decat ale masinii . Am intrebat ce model de masina ca sa vad daca gasesc dezmembrari . Multumesc de raspuns
Cu siguranta nu vorbim de aceeasi masina. Tu vorbesti de un CRX negru, eu vorbesc de un Civic gri, care a rezolvat deja problema motorului. Daca o sa cauti bloc motor, costul reparatiei nu va depasi pretul de achizitie al masinii niciodata. Sunt mai multi baieti in Galati care te pot ajuta cu manopera, tu venind doar cu piesele

Last edited by adu89; 25-05-13 at 12:34.
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 12:54   #5
illie_alex

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 11
Default Re: ce model de rover are acelasi motor ca crx

Quote:
Originally Posted by adu89 View Post
Cu siguranta nu vorbim de aceeasi masina. Tu vorbesti de un CRX negru, eu vorbesc de un Civic gri, care a rezolvat deja problema motorului. Daca o sa cauti bloc motor, costul reparatiei nu va depasi pretul de achizitie al masinii niciodata. Sunt mai multi baieti in Galati care te pot ajuta cu manopera, tu venind doar cu piesele

da ok citisem naspa , nu e aceeasi masina , e un crx negru de care vad ca toata lumea stie ... ok , si piese de unde , am citit motor de pe rover 216/416 dar trebuie sa fie neaparat varianta gti ? si daca merge de pe ala inseamna ca merge si de pe modelul de civic de care zici . Imi spui te rog exact ce model de civic e cel "gri" de care spui ??

Merci !
illie_alex is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 21:32   #6
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: ce model de rover are acelasi motor ca crx

Quote:
Originally Posted by illie_alex View Post
da ok citisem naspa , nu e aceeasi masina , e un crx negru de care vad ca toata lumea stie ... ok , si piese de unde , am citit motor de pe rover 216/416 dar trebuie sa fie neaparat varianta gti ? si daca merge de pe ala inseamna ca merge si de pe modelul de civic de care zici . Imi spui te rog exact ce model de civic e cel "gri" de care spui ??

Merci !
Omule, ti-am dat un link care iti zice foarte clar pe ce masini au fost puse tipurile de motor, 3 la numar, care se potrivesc pe CRX. Civic-ul gri de care vorbesc este cel cu cod de caroserie ED, acelasi cu al CRX-ului (CRX-ul fiind tot o varianta a Civic-ului) si este prezentat aici pe forum. Bloc motor complet iti sugerez sa cauti la dezmembrari, pentru restul de piese poti apela cu usurinta la orice magazin de piese auto. Posibilitati sunt destule, acum raman doua necunoscute: daca vrei si daca poti $$$. Daca nu, discutia asta este inutila
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 19:00   #7
chiper

Stage 5
 
chiper's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 495
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
[Honda]
Default Re: ce model de rover are acelasi motor ca crx

La 750 euro e pomana masina ...iar cu motorul scapi ieftin...cu 1000 euro ai o adevarata masina de curse.
chiper is offline   Reply With Quote
Old 02-06-13, 23:42   #8
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: ce model de rover are acelasi motor ca crx

Quote:
Originally Posted by chiper View Post
La 750 euro e pomana masina ...iar cu motorul scapi ieftin...cu 1000 euro ai o adevarata masina de curse.
Cam scump bai Chiper Eu am impresia ca ar fi vrut cu 500 de euro sa rezolve tot (masina+motor) ... Bineinteles doar daca masina are taxa platita
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 18:31   #9
alin_galati

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 3
Thumbs up Re: ce model de rover are acelasi motor ca crx

pretene am dat-o in 10 mil k eram in foame ai ratat okazia
alin_galati is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -