Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-11, 14:49   #1
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Honda S2000

Salutare tuturor! Am deschis acest topic , cu ocazia de a intreba posesori de Honde , cateva avantaje , dezavantaje , costuri de intretinere , reparare , ale pieselor si alte chestii ce mai implica , printre care cam si cat e impozitu pe an si o asigurare cam ce ar costa , daca se stie desigur, despre o anume masina , mai exact o Honda S2000 , caci m-am gandit eu bine si mult , pe la anu in vara sau toamna sa imi achizitionez aceasta masina (asta daca nu vine sfarsitul lumii ). Astept ceva pareri , daca ar fii bine sau nu, sfaturi critici orice tine de aceasta masina si de achizitionarea ei. Multumesc anticipat!

Last edited by !41!; 30-10-11 at 18:18.
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 18:18   #2
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Honda S2000

Ma mir ca n-ai intrebat daca exista si diesel si cat consuma?!
S2000 are motor de 2000 si taxe si asigurari ca la orice masina de 2000.
Afara de ce se vede (daca stii cum arata) si ma refer la cele 2 locuri si faptul ca e decapotabila nu exista nici un dezavantaj fata de alta masina , dimpotriva!
!41! is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 18:38   #3
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Honda S2000

Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
Salutare tuturor! Am deschis acest topic , cu ocazia de a intreba posesori de Honde , cateva avantaje , dezavantaje , costuri de intretinere , reparare , ale pieselor si alte chestii ce mai implica , printre care cam si cat e impozitu pe an si o asigurare cam ce ar costa , daca se stie desigur, despre o anume masina , mai exact o Honda S2000 , caci m-am gandit eu bine si mult , pe la anu in vara sau toamna sa imi achizitionez aceasta masina (asta daca nu vine sfarsitul lumii ). Astept ceva pareri , daca ar fii bine sau nu, sfaturi critici orice tine de aceasta masina si de achizitionarea ei. Multumesc anticipat!

ai cei 14.000 de euro pentru a cumpara masina, dar iti faci probleme la cei 400 de lei cat te costa asigurarea? interesant parerea mea, cumpara un audi tt, este net superior pentru ca e nemtesc, si iti raman si bani de asigurare
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 18:59   #4
Starty

Stage 5
 
Starty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 462
Member of:
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Honda S2000

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
ai cei 14.000 de euro pentru a cumpara masina, dar iti faci probleme la cei 400 de lei cat te costa asigurarea? interesant parerea mea, cumpara un audi tt, este net superior pentru ca e nemtesc, si iti raman si bani de asigurare
net superior la ce?
Starty is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 21:21   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Honda S2000

Quote:
Originally Posted by Starty View Post
net superior la ce?
la cat de bine se prinde de ironie
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 22:05   #6
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Honda S2000

M-am prins de ironie , dar am intrebat , ptr ca habar nam cat e asigurarea sau alte date tehnice , nu am chef de baza sau de misto , am bani sa o cumpar , dar trebuie sa ma informez intai de aceasta masina , stiu cum arata , stiu ce poate , stiu ca e fiabila , si credema nu as da o honda s2000 ptr un audi tt . Dar multumesc de ironie , si de raspunsuri. Si ma intreb oare care era problema daca intremab cat consuma? Nu vad ce ar fi in neregula , daca ma intereseaza si consumul , chiar daca stiu ca nu este o masina care sa o cumperi ptr mersul la consum , dar asa informativ , si intrebam oamenii care sunt posesori de S2000 uri , sa imi dea o parere. Nu am 10 ani sa fac posturi aiurea , nu am nici 10 ani de mecanica sau experienta in asa ceva . Vreau doar sa stiu anumite chestii . Multumesc in continuare de viitoarele raspunsuri
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 00:18   #7
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Honda S2000

din ce imi spunea o cunostiinta care a avut un s2000, consumul urban era de 12l/100 de km la un mers normal, el o folosea si pe post de "track car" si in "conditii de stres" sub 20 era un eveniment, in exterior nu am avut curiozitatea sa intreb din pacate. a avut-o aproape un an si o folosea zi de zi, singura defectiune a fost diferentialul, dar fiind chinuita pe pista cam odata pe luna se intelege. la piese habar nu am ce sa iti zic, chiar daca sunt scumpe e o honda, nu se strica des. si ca sa iti faci o idee cat de agila este, acum are un e39 540i si i se pare puturos
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 11:15   #8
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Honda S2000

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
din ce imi spunea o cunostiinta care a avut un s2000, consumul urban era de 12l/100 de km la un mers normal, el o folosea si pe post de "track car" si in "conditii de stres" sub 20 era un eveniment, in exterior nu am avut curiozitatea sa intreb din pacate. a avut-o aproape un an si o folosea zi de zi, singura defectiune a fost diferentialul, dar fiind chinuita pe pista cam odata pe luna se intelege. la piese habar nu am ce sa iti zic, chiar daca sunt scumpe e o honda, nu se strica des. si ca sa iti faci o idee cat de agila este, acum are un e39 540i si i se pare puturos
Multumesc de raspuns , nu vreau sa ii dau morti pe paine , track car , poate ocazional ceva drifturi dar in rest , o iau ca masina de zi cu zii ca imi place nespus de mult
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 11:28   #9
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Honda S2000

Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
Multumesc de raspuns , nu vreau sa ii dau morti pe paine , track car , poate ocazional ceva drifturi dar in rest , o iau ca masina de zi cu zii ca imi place nespus de mult
track car nici daca vrei si nu poti sa o faci, nu de alta dar nu exista circuit la noi in tara
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 11:47   #10
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Honda S2000

Asta stiu , dar nah ma refeream ca nu o omor zilnic. Mie imi place cum arata , si ce poate acel motor aspirat de 2.0 . Si am avut de ales intre mai multe masini , dar ma convins fiabilitatea renumita ptr Honda . Cum zicea Jeremy Clarkson : "Daca vrei sa auzi Harakiri in direct , suna la reprezentanta Honda in Japonia si spune-le ca ai cumparat o Honda S2000 si ca s-a stricat. "
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 12:18   #11
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Honda S2000

Daca INTRADEVAR te intereseaza, cauta pe google s2ki forum. Si ai de citit acolo.

Avand in vedere ca iei o masina second, nu te astepta la fiabilitatea legendara care dupa parerea mea oricum era exagerata.

Cateva detalii: zgomotoase la drum lung, nu prea e sanzatia de bagat in scaun pt ca nu are destul cuplu, inauntru e senzatie de claustrofobie.
Sunt masini brutale, pe care doar pasionatii le indura. Dar nu sunt nici pe departe rafinate.

Bube dese: senzorul MAP, transpiratie ulei de la motor, cutii care caraie la schimbari 2->3, stopuri aburite, leaking clutch cylinder, valve retainers crapate, daca sari pste trepte cand schimbi vitezele de la inferioare spre superioare pierzi a 6-a din cauza sincromeshului (se rezolva cu ceva forta, dupa ce incerrci de 50-100 de ori sa o bagi intra 6-a) si multe altele.
Citeste pe s2ki forums cel mai bine.
Partea buna e ca e forumul e genial, si daca iti iei si manualul de service de 1200 de pagini, poti sa ti-o repari singur cu tupeu si rabdare.
A mea are transpiratia la motor (cica 40% ar suferi de asta), si mi s-a aburit un stop. Si am pierdut/recuperat a 6-a.

In nici un caz nu e masina perfecta cum o lauda toti. E perfecta pentru ce este: o masina sport, decapotabila, pentru pasionati.
Daca ar fi sa aleg din nou, nu as alege diferit - iar asta spune ceva. Dar mi-as lua ceva masina de zi cu zi inainte de S2000. Un matiz sau ceva.

PS: sper ca ai pana in 1.78. Peste, lumea e cam incomodata de dimensiunile interiorului.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html

Last edited by Crisskro; 02-11-11 at 12:23.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 14:50   #12
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Honda S2000

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
Daca INTRADEVAR te intereseaza, cauta pe google s2ki forum. Si ai de citit acolo.

Avand in vedere ca iei o masina second, nu te astepta la fiabilitatea legendara care dupa parerea mea oricum era exagerata.

Cateva detalii: zgomotoase la drum lung, nu prea e sanzatia de bagat in scaun pt ca nu are destul cuplu, inauntru e senzatie de claustrofobie.
Sunt masini brutale, pe care doar pasionatii le indura. Dar nu sunt nici pe departe rafinate.

Bube dese: senzorul MAP, transpiratie ulei de la motor, cutii care caraie la schimbari 2->3, stopuri aburite, leaking clutch cylinder, valve retainers crapate, daca sari pste trepte cand schimbi vitezele de la inferioare spre superioare pierzi a 6-a din cauza sincromeshului (se rezolva cu ceva forta, dupa ce incerrci de 50-100 de ori sa o bagi intra 6-a) si multe altele.
Citeste pe s2ki forums cel mai bine.
Partea buna e ca e forumul e genial, si daca iti iei si manualul de service de 1200 de pagini, poti sa ti-o repari singur cu tupeu si rabdare.
A mea are transpiratia la motor (cica 40% ar suferi de asta), si mi s-a aburit un stop. Si am pierdut/recuperat a 6-a.

In nici un caz nu e masina perfecta cum o lauda toti. E perfecta pentru ce este: o masina sport, decapotabila, pentru pasionati.
Daca ar fi sa aleg din nou, nu as alege diferit - iar asta spune ceva. Dar mi-as lua ceva masina de zi cu zi inainte de S2000. Un matiz sau ceva.

PS: sper ca ai pana in 1.78. Peste, lumea e cam incomodata de dimensiunile interiorului.
Salut . mersi de raspuns , stiam ca trebuie sa aiba bube , am sa ma mai interesez de ea mai mult , si pe forumul acela , si pe la conducatori de honda , masina de zi cu zi am . As lua masina asta ca imi place cum arata , civicuri sunt multe , nu zic ca nu imi plac dar st prea populare. Pot sa zic ca sunt un fel de pasionat de masina asta , dar pana la anu in vara mai este , mai am timp sa ma razgandesc . Si am 1.72 deci intru fericit in masina.
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 19:53   #13
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Honda S2000

Fix 1.72 am si eu. E perfect proportionata pt noi. Hell, e facuta pt japonezi )
DAR
- daca iti iei prietena, geanta si-o pune in portbagaj sau merge cu ea in brate
- 1 suport de pahare, pus fix inainte de schimbator, deci ori bei cafea, ori conduci, ori conduci foarte incet
- nu ai torpedou, doar locasul dintre scaune (1 normal, 1 secret, la fel de incomode si neicapatoare)
- nu ai buzunare in usi (si daca ai, ca la versiunile mai noi, e total inutil/minuscul)
- plafonul nu se spala cu spuma activa ca altfel se duce protectia de pe el si se uda
- pielea trebuie tratata vara, bani extra
- cauciucurile costa
- forget about sex in this car, there's no fucking room (literally)

Puncte forte:
- motorul e o bijuterie, cum urca in ture, cum trage si cum se aude
- cutia e o bijuterie (i se mai zice shotgun gearbox, stock e ca un shortshift, si se poate pune si shortshift)
- toata lumea intoarce capul dupa ea

Ce sa nu faci:
- sa nu schimbi din 2 in 1 cand ai 9000 rpm (DUH) (9000 AP1, 8500 AP2)
- sa nu o imprumuti la NIMENI
- sa nu schimbi pe vtec pe unde e denivelat
This car WILL kill you if you do not pay attention. Nu e pentru oricine, mai ales AP1. Trateaz-o cu respect si iti va pune un zambet pe buze de fiecare data cand o vei conduce, in ciuda defectelor enumerate.

Costuri:
Asigurarea a fost ~ 250 ron pe 6 luni, la fel ca la orice motor de 2000, si impozitul nu e cine stie ce.
Uleiul in diferential se schimba la 15000 km
Uleiul in motor la 7500 km
Uleiul in cutie: cand o cumperi, si eventual o data la 4 ani, pt 100 ron nu se merita sa nu il schimbi.
Consumul nu ti-l pot spune pt ca eu am ceva senzor bulit, primul O2 sau MAP-ul (au mai ramas ca si vinovati, nu stiu care este). Dar da, cica ar lua sub 14 la mers normal/ la consum.

Last edited by Crisskro; 02-11-11 at 20:12.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 20:19   #14
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Honda S2000

Mersi mult de raspunsuri . Poi masina asta nu va ajunge pe mana nimanui , nici a tatalui meu , deoarece va fii cumparata din banii munciti de mine , deci ... Iar de buzunare chestii si spatii de depozitare , sincer nu ma intereseaza, sa am un loc de 1 CD sa imi pun muzica cand vreau , si in rest atat. Stiu ca , cauciucurile sunt scumpe , cea pe care o voi cumpara , cand voi avea banii , sper sa aiba cauciucuri ok , ptr moment nu am sa o omor pe drift si plecari cu scart , vreau doar sa plec incet si apoi sa opresc muzica sa ascul VTEC`u . Va fi o masina de weekend , de "fite" si o pasiune devenita realitate ptr mine . Am avut de ales intre Mazda rx-7 , dar dupa cate probleme se aud despre motoarele rotative , mam cam lasat pagubas, apoi am vrut nissan 200sx cu sr20dett dar am auzit ca are la fel probleme cu linia sau ceva in genu , si am auzit si am citit mult pe topicurile honda , si mam informat despre S2000 si am auzit ca daca prind una buna si ii face un service dupa ce o cumpar sa schimb pe moment atunci ce bube are , o sa ma tina bine daca am grija de ea .
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 20:26   #15
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Honda S2000

Stai linistit, nu trebuie sa opresti muzica sa auzi vtecu

Sa cumperi masina pentru tine, sa fie o alegere cu sufletul si nu cu mintea, si sa ti se potriveasca pe caracter.

Daca mai ai nevoie de info, da-mi prv cu id de mess si vb acolo.
Crisskro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -