Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-06, 00:42   #1
axela

Stage 5
 
axela's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 433
Default CLUBUL MASINILOR JAPONEZE

Sal ....Cititind pe majoritatea forumurilor de pe site in special cele apartinand masinilor japoneze am observat ca nu exista nici un club de masini japoneze.....Asta nu e bine delok.....Cum bine stiti japonezii au inventat multe lucruri legare de racing ei (daca nu ma insel) au conceput tunning pe masini primii la drift etc etc.....Eu sunt nou in materie de japoneze si am nevoie de ajutor de la pers care au si au cunostinta de cauza..... Asadar propun un CLUB AL MASINILOR JAPONEZE.
Astept propuneri de nume al clubului......(ceva de genu KAMIKAZE---parerea mea ) si pareri.....pm sau lasati mes.....
__________________
www.japanteam.ro
axela is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 09:02   #2
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default

pai... poti incepe cu un site + forum, si cred ca o sa ai destui \"adepti\" curand. Sunt mai multi fani \"japo\" decat crezi
cryo is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 09:07   #3
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default

scuze de double posting... unde naiba e butonul de edit?!

Kamikaze suna cam .... cheesy...
cryo is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 09:53   #4
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default

kamikaze da... suna mai mult a arabi care deturneaza avioane
oricum ideea ta este foarte buna. eu sunt posesorul unei honde civic si iti pot spune ca exista un site de \"hondari\" unde stau la taclale cu ei si mai nou chiar si intalniri. intradevar sunt cam putine honde in comparatie cu cluburile celelalte de \"racing\" sau diferite chestii de pe acest site. parerea mea ca daca ar fi un club de japoneze ar fi mult mai multe masini , ca sunt destul de multe japoneze pe le noi.
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 13:25   #5
sandrei

Stage 5
 
sandrei's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,300
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

man..da haideti sa facem un topic unde toti sa putem vb..nu sa deskida topicuri pe toate setciunile de japoneze...ideea e super buna...+ ca ar merita facuta o intalnire nationala...se stie ce show fac japonezele atat ca sub numele de kamicaze eu nu vin
__________________
Upgraded to CTR 11580 Type R
"GOD invented i-VTEC so that mortals can be closer to heaven!"
sandrei is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 21:44   #6
axela

Stage 5
 
axela's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 433
Default CLUBUL MASINILOR JAPONEZE

kamikaze a venit intrun moment aiurea nu e numele asta .stati linistiti..oricum eu nu stiu sa fac site deala asa ca daca stiti pe cineva care se pricepe il astpept ca sa vedem ce facem .....si cu intalnirea sa stii ca e ff bine pt ca numai asa ne putem vedediscuta si lua decizii impreuna....o sa iau leg cu gratzian si sa ma ajute el pe forum ca sa facem clubul aici......chestia e ca e nevoie de membrii si de un nume....asa ca astept sugestii....
axela is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 22:13   #7
axela

Stage 5
 
axela's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 433
Default CLUBUL MASINILOR JAPONEZE

Pt o mai buna informare si organizare asa cum o dorim cu totii e cel mai bine ca sa ne facem un site cu toate detalii unde se pot inscrie membrii noi ,membrii existenti, masinile lor...etc etc...Chestia e ca nu ma pricep prea mult la calculatoristika deasta si nustiu sa fac eu asa ceva....asa ca cer ajutor si va cer 2 treburi.Ne trebuie un nume pt club(treb sa aiba leg cu originea masinilor noastre),membrii doritori si in ultimul rand dar nu cel dintai ne treb un om ffff destept sa ne ajute cu situ-ul....asa ca va astept....cu sugestii.....
axela is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 23:37   #8
Tengu

Stage 5
 
Tengu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 806
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
Default

Salve,

Eu sunt Florin celalalt membru fondator.

Ma bucur ca va place idea si stiu ca sunt multi pasionati de masini japoneze in tara.

Ca sa concretizam acest club, pt ca noi ne-am gandit serios la el si din pasiune pt calutii mici si asprii japonezi vrem sa il facem un club real, unde oamenii pot sa se sfatuiasca sa se ajute sa glumeasca sa faca curse, unde polemicile de doi lei si jignirile nu vor fi permise. Asta ca sa se stie din start...

Pt a ridica acest club pt pasionatii de masini japoneze avem nevoie de ajutorul vostru....

Va rog pe toti cei care sunteti interesati si aveti masini japoneze sa veniti cu propuneri pt denumirea clubului, pt ca vrem sa fie un club al nostru al tuturor de acea va cerem parerea...

Pana acuma sa propus Yakuza racing team

Va rog sa veniti si cu alte propuneri se va face o selectie si se va vota pt denumirea clubului.

Va multumesc
__________________
Tengu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 01:36   #9
accord16v

Stage 1
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 11
Default

Sunt posesorul unei Honde Accord din 91 de 2.2l 16v, si ideea unui club de japoneze mi se pare buna,chiar un site separat.
accord16v is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 09:59   #10
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default

mie mi se pare misto ideea numelui clubului.
dar este o mica problema, cei care deja sunt intr-un club stiu ca nu prea au voie sa intre in alt club si eu in clubul in care sunt ma inteleg foarte bine cu baietii, sunt toti de treaba si nu as vrea sa ies din acel club si nu ar fi ferm fata de ei care m-au ajutat in cateva directii de cateva ori
fanete is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 10:07   #11
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default

ma indoiesc ca e vorba de un club cu semnaturi/adeziuni/politici etc
Ce dracu, e vorba de niste oameni pasionati de masini, si care pot sa frecventeze cate site-uri/forumuri/cluburi vor, nu de PSD vs. PD

Fanete, daca clubul in care esti ar avea ceva de obiectat la faptul ca frecventezi si alte forumuri / intalniri auto, in locul tau le-as spune \"g'bye\" instant... Au avut ceva de obiectat la faptul ca esti un membru destul de activ pe hondafan?
__________________
The name's Dover. Ben Dover
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...812#post819812
cryo is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 10:28   #12
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default

nuuuuu, doamne fereste chiar dinpotriva

mai ales colins, care este purtator de cuvint evolution crew, ii place foarte mult honda mea si la intalnirea hondelor chiar mi-a zis dece nu l-am luat si pe el

in sfarsit m-au ajutat baietii, am mai spus , nu am nimic de reprosat si nici ei nu cred ca vor avea nimic de obiectat ca ma intalnesc cu \"japonejii\"
fanete is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 11:03   #13
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default

asa credeam si eu

In privinta numelui.... cred ca trebuie evitati termenii cliche, si eventual gasirea unui nume care nu doar sa sune bine, ci si sa \"spuna\" ceva. Tot copilul a auzit de katana, yakuza si kamikaze, si in general la asta se rezuma toate cunostintele in legate de cultura si filozofia japoneza (desi yakuza nu prea cade in nici una din categoriile astea )

Un exemplu: daishō. Vine de la \"daito\" (sabia lunga) + \"shoto\" (sabia scurta), si e ansamblul de sabii purtat de samurai (katana + wakizashi / tanto). Insa termenul a ajuns sa simbolizeze mai mult decat doua sabii, si sa reprezinte puterea de adaptare la situatii noi si neprevazute, mentinerea cator mai multe optiuni si alegerea strategiei optime pentru o anumita lupta (in mare parte datorita lui Myamoto Musashi, autorul tratatului de strategie si filozofie \"Go Rin No Sho\" (\"Cartea celor 5 inele\"), cel care a expus avantajele folosirii ambelor sabii in lupta, in locul doctrinei care impunea doar folosirea katanei).
cryo is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 11:14   #14
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default

uuu ... suna bine

daishō

si eventual scris in japoneza cu niste \"litere\" frumoase si \"daishō\" scris intr-un colt (dreapta jos) ca traducere

si plus de asta avem si o p[oveste frumoasa cind ne intreaba cineva de la ce vine ....


mie chiar imi place mult
fanete is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 11:28   #15
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default

era doar un exemplu... sunt multe altele....

Si da, cred ca putem gasi si kanji -ul (literele frumoase ) pentru Daisho sau ce denumire se va alege...
cryo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -