Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-07, 16:41   #46
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

Nu lucrez in domeniul auto...sunt doar pasionat de ele . Ai acelasi motor ca al meu...si eu momentan am in jur de 170k km la bord... se pare ca doar cutia difera si anul fabricatiei, a mea e din 94.
Motor VTEC h22a nu se mai fabrica de prin 99 cand s-a scos Prelude din fabricatie...singurele motorare noi care ar face ceva treaba sunt cele de pe S2000 dar asa ceva te-ar costa de doua-trei ori pretul masinii.
Un h22a second hand, in stare buna de pe un Prelude BB6(ultima generatie) cu tot cu partea electrica ar ajunge la cam 1000-1500...dar pt un astfel de swap mai ai nevoie si de cutia de h22a, plus ecu si inca cateva chestii...care ar urca pretul pana prin 3000 cu tot cu instalare...cu alte cuvinte nu se merita...
Vad ca ai dat join la international...daca mai ai alte intrebari sau orice legat de honde etc. avem topic de chat pe international: https://forum.4tuning.ro/230-4tuning-international/22300-bla-bla-topicul-chat/page-14.html
Nu de alta dar sa nu mai poluam topicul omului...sau daca vrei poti sa incepi un thread nou tot aici la Honda in sectiunea Masina Mea descriindu-ti masina.
Bafta
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 10-06-07, 18:03   #47
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

nu avetzi cu ce sa ma deranjatzi ca doar tot de honde se vorbeste chiar imi face placere si citesc toate discutziile care apar.Asa ca hai sa vorbim!!
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 06:10   #48
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

cineva mia zis ca daca scimb pistoanele, cilindri, rulmentii si inca ceva park o sa fac motorul sa fie de la 0 km. e adevarat ? si cica nu costa mult de facut asta. daca e adevarat mar interesa un motor v-tec manual si sal fac nou sal pun la masina :P.
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 06:20   #49
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

scuzati gramatica limbi romane )), nu am vazut cum am scris :P
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 06:36   #50
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

Ideea e buna per total...cu cat schimbi mai multe componente vechi si uzate cu altele noi prelungesti viata motorului asta e clar. Problema e ca pt a aduce un motor la "0 km" trebuie schimbate mai multe chestii decat ce ai scris tu mai sus.Totul depinde in ce stare e motorul, degeaba pui piese noi sau chiar si aftermarket in el, daca de exemplu blocul motor e crapat, pierde compresie, sau ulei...Cat despre costuri, nu prea cred ca e ieftin, doar munca pt asemenea job te-ar costa cateva mii...
Parerea mea e ca prima data trebuie sa identifici problemele care le are motorul, daca exista, apoi sa decizi daca se merita rectificate sau aruncat la gunoi si pus altul in loc. Daca totusi te dau banii afara din casa...poti sa incerci un rebuild al motorului cu piese noi si/sau aftermarket, personal asta mi-ar aduce cele mai mari satisfactii decat sa iau un alt motor mai performant si sa-l arunc sub capota...
Restul comunitatii ce parere are? Preferati sa modificati un motor mai vechi si sa investiti mai multi bani si timp in el...sau sa luati un motor mai nou si mai performant si sa-l trantiti pe masina ?
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 07:50   #51
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

)) nu ma dau bani afara din casa. dar ma gandeam pt viitorul masini :P. ca eu as vrea un motor v-tec nou . si cand am auzit ca se poate face unu vechi sa fie ca ala nou mia placut ideea. o sa intreb pe mai multi :P. tiam vazut masina :P. e mijto. )) azi trebe sami schimb volanu ( http://www.trademe.co.nz/Trade-Me-Mo...06526.htm?p=13 ) :P si sa vina cineva sami ia seria la motor sa-mi cumpere garnitura ca curge ulei :P. si c timpu' o sai fac cate ceva la motor sa o duca mai mult :P
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 01:59   #52
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

Nu cred ca merita asa ceva. Doar in cazul in care vrei sa o iei razna sa instalezi kit turbo (daca nu e motor sanatos crapa). Pt asta trebuie motorul facut bucati si tot ce este uzat schimbat si totul trebuie curatat. Atunci ai motor "nou".
Depinde ce motor ai. In cazul tau si al lui Bogdan as lasa-o balta si as cumpara alta masina cu totul pt ca ies mai ieftin. Costa cam $1000 numai manopera sa schimbi motorul, F22 este ieftin ca malaiul deci nu iei mult pe el, si H22 este cam 1000 si un pic. Asa ca daca faci matematica platesti inca odata pe cat valoreaza masina.....si asta fara cutia de viteze h22 care are rapoarte mai bune si fara ecu. Cel mai bine e sa lasi pe altu sa faca transplantul si apoi sa o cumperi de la el. LOL. Modificatul masinilor este o pierdere de bani dar este un hobby. Eu asa il vad. Dar ori il faci calumea ori deloc. Multi cumpara masina de 3000 arunca 4000 in ea si o vand pe 5000....asta dupa numai 4 luni. Ori faci ceva calumea ori nimic. Parerea mea.
Unde merita swap este sa iei ceva budget cu o caroserie buna (CRX pe carburator la 1000 motorul poate sa fie ferfelitza sau sa lipseasca), si pt 6000 instalezi un motor b18c-r complet, cutie de viteze ecu, ambreaj hd, eshapare. Ajungi sa ai satisfactie mult mai mare mai ales ca va fi un glontz. Astfel de masini se vand undeva pe la 5500-6000 in NZ.
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 08:24   #53
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

...referitor la preturi ce sa zic...In Insula de Sud preturile sunt ceva mai mici cred, un Prelude din generatia a doua in stare buna il scoti la 1000-1500 NZ$...cele din generatia a 4-a in stare foarte buna si cu imbunatatiri ( ca ai de unde in NZ) am vazut cam la 7000 NZ$...eventual se poate trage de pret pana in 6000 NZ$. Sa nici nu te gandesti sa investesti in manopera...e foarte scumpa in NZ ...ma refer la manopera specializata....nu la baraca vre-unui insular, ca sunt tepari si acolo cat incape
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 11:06   #54
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

Quote:
Originally Posted by Lukkkkkas View Post
...referitor la preturi ce sa zic...In Insula de Sud preturile sunt ceva mai mici cred, un Prelude din generatia a doua in stare buna il scoti la 1000-1500 NZ$...cele din generatia a 4-a in stare foarte buna si cu imbunatatiri ( ca ai de unde in NZ) am vazut cam la 7000 NZ$...eventual se poate trage de pret pana in 6000 NZ$. Sa nici nu te gandesti sa investesti in manopera...e foarte scumpa in NZ ...ma refer la manopera specializata....nu la baraca vre-unui insular, ca sunt tepari si acolo cat incape
Absolut. Peste tot sunt tepari.
Scoti 1500 daca este non-vtec auto. Ingrijit dar kilometrii un pic mai multi. Trademe iese cam la atat.
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 11:14   #55
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

daca nu se merita numai bag nimik in masina. am pus doar un volan :P si crek un casetofon si niste boxe sa se auda macar oleak mai tare :P
C1up3r0 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 02:25   #56
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

Consider ca nu mai are rost Thread-ul acesta asa ca...
Thread closed!!
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 27-02-15, 18:47   #57
Batranul

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Default Re: Ajutor!!intrebari despre Honda prelude an 87 2000 12valve

Salut!! Am cumparat recent o honda prelude din 92 motor F22B,si vreu sa ii schimb uleiu da nu stiu cati litri sa pun si as vrea sa stiu o parere daca ar fi bun uleiu eneos 10w40
Batranul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -