Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-13, 19:49   #1
daemon99

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 4
Default Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

Salut,

Pentru inceput doresc sa-mi cer scuze daca am deschis un alt topic cu aceeasi tema, dar nu am mai avut rabdare sa caut pe intreaga sectiune a forumului.

Doresc sa-mi achizitionez prima masina si doresc sa fie o Honda, de preferat sa aiba 4 usi si un motor bun.
De ceva vreme m-am tot interesat de Honda Civic MA,MB, construite intre anii 95-01.
As dori sa stiu ce parere au posesorii acestor masini despre ele, felul cum se comporta la drum, fiabilitate, consum, putere?
daemon99 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 21:28   #2
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

Sunt masini foarte bune si fiabile singurul lucru care mie personal imi displace este faptul ca bate spre rover aspectul.. in rest am numai cuvinte de lauda este si una la noi in oras desul de interesanta.. 1.6 114hp, vtec-e, consum foarte bun... o gasesti pe siteuri... daca ai vreodata ceva nelamuriri ma gasesti la telefon
__________________
Dezmembrez civicuri 92-95 (Sedan\Coupe\Hatch), reparatii si mentenanta, swapuri, upgrade'uri.. 0766 312 515 sau 0721 635 975 sau Nebunul_89@yahoo.com


My CIVIC project...: https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...-1-3-d13b.html

Dezmembrari: https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...upe-sedan.html
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 00:46   #3
daemon99

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 4
Default Re: Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

Chiar m-am uitat pe mai multe site-uri si de la noi si din Germania. Din cate stiu eu,nu au cumva motoarele de 1,5 vtec-e de 90 de cp, motorul economic dar si motorul 1,5 vtec de 114 cp.Asta incluzand doar vtec-urile.
Nu mai stiu exact tipul exact de motor,dar parca asa erau.
Am vazut ca in general au o problema cu rugina la aripi. E ceva obisnuit pentru ele sau pot afecta comportamentul masinii pe sosea?

Intradevar, Rover 45 a imitat designul MA,MB-urilor dar imi plac modelele respective pt ca sunt sedanuri, am si un portbagaj incapator, cat si un interior frumos.

Btw, mai ai EG-ul?

Last edited by daemon99; 31-10-13 at 00:57.
daemon99 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 07:28   #4
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

are 1,5 de 114 hp asta... ca si ek3 ul rugina nu modifica cu nimica mersul masinii, doar aspectul.. e boala la honde sa rugineasca in spate la pasaje...dar se repara...
mai am eg-ul.. inca e in lucru ) daca vrei sa il vezi ma gasesti la taifun racing. in lipovei. o zi faina.
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 08:58   #5
razva_civic

Stage 4
 
razva_civic's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 191
Member of:
[Honda]
Default Re: Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

Quote:
Originally Posted by daemon99 View Post
Chiar m-am uitat pe mai multe site-uri si de la noi si din Germania. Din cate stiu eu,nu au cumva motoarele de 1,5 vtec-e de 90 de cp, motorul economic dar si motorul 1,5 vtec de 114 cp.Asta incluzand doar vtec-urile.
Nu mai stiu exact tipul exact de motor,dar parca asa erau.
Am vazut ca in general au o problema cu rugina la aripi. E ceva obisnuit pentru ele sau pot afecta comportamentul masinii pe sosea?

Intradevar, Rover 45 a imitat designul MA,MB-urilor dar imi plac modelele respective pt ca sunt sedanuri, am si un portbagaj incapator, cat si un interior frumos.

Btw, mai ai EG-ul?
Pe varianta SR (MA sau MB, nu mai stiu sigur) mai e si motorizarea D16 de 127 CP (care e un "compromis" acceptabil in fata fratelui B18 de pe acelasi model)
__________________
"Pc games don't affect kids;if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running
around in dark rooms, eat magic pills and listen to electronic music."
razva_civic is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 21:22   #6
daemon99

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 4
Default Re: Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

E acelasi motor ca pe del Sol? Cel de 1,6 l si 127 cp?
daemon99 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 10:28   #7
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

mai mult sau mai putin... e cam acelasi motor.
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-13, 16:41   #8
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

Am avut MA8 din 1996 , fara dotari doar airbag si servodirectie , masina s-a comportat excelent 7 luni cat am fost impreuna. Doar placute de frana , ulei si un burduf de planetara. Tinand cont de anul care il avea masina (eu am vandut-o anul trecut tot prin noiembrie) masina nu a avut nici macar un punct de rugina. Si despre motor , am avut 1.4 16V de 75 cp. Un motor nu foarte puternic dar nici puturos (fata de cel de pe golf 4 este beton) consum zic eu bun 7.5 - 8 l/100km pe oras , 6-6.5 l/100km in afara. Singura problema care am avut-o cu masina a fost ca mi-a sarit geamul de la trapa in drum spre Bucuresti (autostrada Ploiesti-Bucuresti) aveam in jur de 160 km/h cand deodata am auzit ceva m-am uitat in oglinda si geamul zburase peste un logan care era in spatele meu si s-a facut tandari(am gasit geam la un baiat foarte amabil de aici de pe forum l-am pus si am marita masina).A fost vanduta doar pentru ca nu avea dotari deja imi doream altceva , dar dupa ce am avut un Golf 4 de 1.4 75 Cp o sa ma intorc la Honda Civic , chiar am gasit una in Germania in orasul in care lucreaza tatal meu. Este din 2001 , motor 1.4 90 cp, cu toate dotarile (AC, geamuri elec , oglinzi elec , abs , airbag , volan piele , cotiera originala , etc) si cred ca in curand va ajunge in Romania.Eu te sfatuiesc cu drag sa te indrepti spre o Hondutza ma refer la model MA , MB in rest nu cunosc.

Last edited by cretzu194; 04-11-13 at 16:43.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 11:02   #9
daemon99

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 4
Default Re: Pareri,opinii Honda Civic MA,MB

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Am avut MA8 din 1996 , fara dotari doar airbag si servodirectie , masina s-a comportat excelent 7 luni cat am fost impreuna. Doar placute de frana , ulei si un burduf de planetara. Tinand cont de anul care il avea masina (eu am vandut-o anul trecut tot prin noiembrie) masina nu a avut nici macar un punct de rugina. Si despre motor , am avut 1.4 16V de 75 cp. Un motor nu foarte puternic dar nici puturos (fata de cel de pe golf 4 este beton) consum zic eu bun 7.5 - 8 l/100km pe oras , 6-6.5 l/100km in afara. Singura problema care am avut-o cu masina a fost ca mi-a sarit geamul de la trapa in drum spre Bucuresti (autostrada Ploiesti-Bucuresti) aveam in jur de 160 km/h cand deodata am auzit ceva m-am uitat in oglinda si geamul zburase peste un logan care era in spatele meu si s-a facut tandari(am gasit geam la un baiat foarte amabil de aici de pe forum l-am pus si am marita masina).A fost vanduta doar pentru ca nu avea dotari deja imi doream altceva , dar dupa ce am avut un Golf 4 de 1.4 75 Cp o sa ma intorc la Honda Civic , chiar am gasit una in Germania in orasul in care lucreaza tatal meu. Este din 2001 , motor 1.4 90 cp, cu toate dotarile (AC, geamuri elec , oglinzi elec , abs , airbag , volan piele , cotiera originala , etc) si cred ca in curand va ajunge in Romania.Eu te sfatuiesc cu drag sa te indrepti spre o Hondutza ma refer la model MA , MB in rest nu cunosc.
Din 2001 vei detine un MB ma gandesc . Stii daca s-ar putea face transplant de motor pe MB. M-ar interesa sa pun un 1.8 VTi (B18C4, daca nu ma insel) cu toate celelalte componente aferente. Pot folosi aceiasi suporti de prindere?
daemon99 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -