Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-13, 15:15   #1
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default ulei motor honda d16z6

Salut,as vrea sa schimb uleiul la honda mea proaspat achizitionata si as vrea sa stiu care din cele doua e mai recomandat si care tip anume

de ales intre motul si eneos.
asta am citit ca recomanda majoritatea posesorilor de honda,printre care sunt si multi cu experienta in ceea ce priveste hondele.
vreau sa precizez ca la prima mea honda cu acest tip de motor i s-a dat doar liqui molly sintetic 10w40 dar il cam papa rapid.
Vreau un ulei pe care sa nu-l pape rapid,acuma daca imi rezulta oricum un consum de ulei intre 0.5l si 1l de la schimb la schimb nu e mare paguba....deoarece sunt constient ca aceste motoare sunt de obicei consumatoare de ulei pt ca sunt motoare de turatie,dar in limitele bunului simt.
Astept sfaturile voastre si niste argumente.
Ms anticipat
__________________
why drink and drive....when you can smoke and fly???

本田是最好的車
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 20:21   #2
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: ulei motor honda d16z6

la recomandari primite tot de pe aici eu am bagat eneos (5w30).
vanzatorul zicea ca e cel mai bun existent (si avea si alte uleiuri si mai ieftine si mai scumpe).
la mine, dupa 3000 de km nu a consumat deloc. (e adevarat ca nici nu a vazut prea multe ture in ultimul timp).

e un ulei ieftin si bun. eu il recomand!
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 18:54   #3
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: ulei motor honda d16z6

Oricare dintre cele 2 ... verifica mai intai ca problema sa nu fie din alta cauza ( semeringuri supape , garnituri si semeringuri de entasare, etc) apoi sa dai vina pe ulei .
De consumat honda in general consuma cam 300-600 ml la 10-12 mii km cand vede limitare destul de mult la un motor in stare buna .

@ marcelush : abia dupa 3000 uleiul isi schimba din proprietati ... revino cu feedback la 6000 cu diferentele daca sunt.
__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 09:05   #4
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: ulei motor honda d16z6

saptamana viitoare am sa schimb uleiul,pana atunci o sa ma decid care din cele doua il cumpar si oricum pana atunci nu vede masina prea multe ture pt ca oricum aici unde sunt eu a nins si pana nu da soarele nu misc masina ca n-am cauciucuri de iarna(asa am cumparat-o,cu cauciucuri de vara) si oricum pana nu-i schimb si ditributia nu ii dau....ca ultimele inspectii facute la ea nu le am trecute in carte,deci nu stiu nici cand i-a fost schimbat ultima data uleiul,distributia,filtrele,asa ca le voi schimba eu toate saptamana viitoare.
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 06:24   #5
Mercenaru01

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 36
Thumbs up Re: ulei motor honda d16z6

Quote:
Originally Posted by !Choco View Post
saptamana viitoare am sa schimb uleiul,pana atunci o sa ma decid care din cele doua il cumpar si oricum pana atunci nu vede masina prea multe ture pt ca oricum aici unde sunt eu a nins si pana nu da soarele nu misc masina ca n-am cauciucuri de iarna(asa am cumparat-o,cu cauciucuri de vara) si oricum pana nu-i schimb si ditributia nu ii dau....ca ultimele inspectii facute la ea nu le am trecute in carte,deci nu stiu nici cand i-a fost schimbat ultima data uleiul,distributia,filtrele,asa ca le voi schimba eu toate saptamana viitoare.
Problema ta sunt segmentii dar asta e, banuiesc ca are peste 200 de mii km. Un ulei bun e Motul 8100 X-cess 5W40 care nu m-a dezamagit pana acum si nici nu-l consuma asa mult fata de un 5w30 care la turatii peste 5k 6k e papat bine sau incearca o varianta un pic mai scumpa dar mai buna Motul 300V Power 5W40
Mercenaru01 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 07:27   #6
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: ulei motor honda d16z6

am avut masii cu motore de 200-300k km care nu mancau ulei si erau ne desfacute...
daca un motor are 200k nu inseamna ca e un motor uzat (parerea mea).
pe de alta parte am avut si masini la care la 110k a trebuit sa fac motorul (110K KM REALI).

e foarte posibil sa gresesc, dar parerea mea e ca ar trebui facut un test de compresie la motor si abia dupa aceea sa schimbi uleiul, in functie de stare motorului.

eu recomand eneos pt ca am folosit si e bun.
daca cineva a folosit si eneos si altceva atunci e mai in masura ca mine sa dea sfaturi.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 10:02   #7
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: ulei motor honda d16z6

aceeasi chestie a patit un amic de al meu cu un HRV...
a pus ulei Castrol(cica )...si de la bucuresti pana la bacau s-a dus aproape jumate ... din baie , pur si simplu iesea pe evacuare

La bacau a pus un Mobil 1 ...si totul e ok...
asa ca grija mare cu uleiurile...
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 12:15   #8
mindmugger

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default Re: ulei motor honda d16z6

am vazut si postul mai sus si tu trebuie sa iti segmentezi motorul inainte sa faci schimbul.
Poti sa incerci Eneos 5w30. Eu am 5w40 intr-un D15B2 de cand l-am segmentat si merge brici
mindmugger is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 23:24   #9
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: ulei motor honda d16z6

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
am avut masii cu motore de 200-300k km care nu mancau ulei si erau ne desfacute...
daca un motor are 200k nu inseamna ca e un motor uzat (parerea mea).
pe de alta parte am avut si masini la care la 110k a trebuit sa fac motorul (110K KM REALI).

e foarte posibil sa gresesc, dar parerea mea e ca ar trebui facut un test de compresie la motor si abia dupa aceea sa schimbi uleiul, in functie de stare motorului.

eu recomand eneos pt ca am folosit si e bun.
daca cineva a folosit si eneos si altceva atunci e mai in masura ca mine sa dea sfaturi.
Bine punctat , toti aici discuta de branduri si cum unuia ii fuge pe evacuare iar altuia nu , faceti test de compresie si alegeti-va uleiu dupa gradul de vascozitate necesar motorului mai degraba decat dupa ce i se potriveste altuia pentru ca e posibil ca la mine sau la tine sa nu fie valabila situatia. In cazul in care nu puteti face testu asta , o solutie e sa incercati diferite tipuri de ulei , lasand ideile preconcepute despre pret si brand la o parte , acum nu zic sa cumparati ulei pentru dacia...

Last edited by quikvtec; 21-03-13 at 23:27.
quikvtec is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -