Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-13, 14:53   #1
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default probleme honda prelude 2.0 din 94

salutare tuturor.
3 mari probleme.

problema 1. de cand am luat masina am martirul ABS aprins, si deci nu functioneaza. am verificat senzorii pe fata, si unul era ars. dupa ce l-am inlocuit problema ramane... (martor aprins si ABS ne functional).
senzorii pe spate stiu ca treb sa aiba intre 1k si 1.6k ohmi, dar nush unde sunt mufele lor, si deci nu ii pot masura.
daca stie cineva cum pot sa ii masor (unde gasesc mufele), rog sa ma ajute.

problema 2. prezoanele de la o roata sunt rotunjite si nu pot sa mai scot roata afara. janta e de aliaj, dar din fericire am destul loc de acces la ele. (aceste ne fiind foarte ingropate in janta).

problema 3. cand merg in afar localitatii, pe la viteze de 80 km/h si peste, am momente cand mi se aprinde check engine si ramane asa pana iau contactul si il pun iara... (de obicei fac asta pt o secunde chiar si in mers). se stinge pentru un timp, dar din pacate se reaprinde si asa sta pana iau iara contactul...
niciodata nu am vazut check engine aprins in oras.

multumesc!

Last edited by marcelush2; 03-02-13 at 14:58.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 16:57   #2
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

problema cu abs am rezolvat. am masurat senzorii de la mufa care intra in abs unit. (am gasit un manual...)

raman celalalte 2 probleme.
multumesc
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 19:02   #3
carlitos

Stage 5
 
carlitos's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,473
Member of:
[Honda]
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
problema cu abs am rezolvat. am masurat senzorii de la mufa care intra in abs unit. (am gasit un manual...)

raman celalalte 2 probleme.
multumesc
salut
problema cu piulitele o poti rezolva cu o tubulara in 10 colturi sau un cleste de instalatii
cat despre check engine in afara localitatii la viteza constanta,este din cauza sondei lambda....am avut si eu aceasta problema..
__________________
dezmembrez civicuri 92-2000 si del sol
vand piese noi pt aceleasi modele
tel 0766678472
carlitos_08jky@yahoo.com
carlitos is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 19:10   #4
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

multumesc mult.
din pacate nu pot intra cu un cleste acolo...
sper sa mearga cu tubulara.

sonda lamda nu e chiar ieftina. se mai poate curata/remedia sau trebuie una noua?

am gasit o sonda SH. merita sa o iau, sau la un timpa cedeaza toate?
adevarul e ca masina consuma si cam mult...
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 15:07   #5
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

Cauta mufa de diagnoza si fai testul cu agrafa. Vezi in spatele consolei centrale o mufa albastra sau verde cu 2 fire fire maro si albastru
Testul , coduri si un tabel unde este pozitionat mufa : Aici
__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 16:02   #6
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

multumesc mult.
test cu agarafa facut.
eroare 43 la motor, si 44 la abs.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 12:32   #7
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

..probleme cu alimentarea de combustibil ... verifica filtrul de benzina , injectoare , releul , regulatorul de presiune ... in mare cam tot sistemul de alimentare ....
La ABS s-ar putea sa ai pe roata spate dreapta mizerie pe senzor si nu mai citeste bine.
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 12:45   #8
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

senzorul de abs dreapta spate cel mai probabil este ars. i-am masurat rezistenta cu un ohmmetru si pare intrerupt (sau intr-un caz fericit e oxidata mufa).
codul de eroare de la motor cred ca e sonda lamda (in autodata apare ca e senzorul de oxigen).
sper sa fac rost de banuti si sa le schimb pe ambele in cateva zile...
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 12:48   #9
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

inainte sa schimbi sonda lambda verifica ce ti-am mentionat mai sus ... sa nu cheltui banii degeaba . Senzorul nu stiu sa se arda .... doar sa nu fie intrerupt pe undeva firul
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 13:20   #10
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

din pacate senzorii abs se ard... am schimbat zilele trecute unul pe fata stanga (ars). credeam ca e singurul, dar se pare ca si spate e defect.
tind sa cred ca e sonda raspunde greu, pt ca in afara orasului, la viteze constante se aprinde chek engine, si daca iau contactul pt o secunda si il pun iara (chiar si in mers, se stinge si ramane stins o perioada).
uneori, la plecarea de pe loc, daca nu accelerez eu suficient se accelereaza singura pana pe la 2000 de ture, si daca nu intervin, decelereaza singura, apoi iar accelereaza si tot asa... daca apas ambreiajul se tureaza o data, isi revine si daca eliberez usor si nu mai accelerez, (in mers) pot sa ma deplasez cu ea si la 1000 de ture...
si sincer nici nu stiu cum sa verific toate cele enumerate de tine...
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 19:51   #11
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

problemele au fost rezolvate.

1. senzorul de ABS avea mufa scoasa, din pacate insa am cumparat altul inainte sa il verific pe al meu.

2. piulitele de le prezoanele au fost scoase ff greu. a trebuit sa sudez niste suruburi pe piulite si sa le desfac, insa atat de strane erau incat se forfecau suruburile cnd incercam sa desfac...

3. sonda lambda am pus SH de la un Prelude din acelasi an, dar cu motor de 2.3. sonda arata umpic diferit, dar sa potrivit la la filet, insa din pacate nu sa potrivit mufa (a mea avea mama iar asta era tata, firele erau altfel ordonate).
firele au aceleasi culori, dar din pacate sunt asezate altfel si nush daca le-am pus cum trebuie... alb, verde si 2 negre pe care se oate sa le fi incurcat intre ele...
acum am facut testul agrafa si nu mai vad nici o eroare si nici nu se mai tureaza singura la mers in relanti...
stie cineva care sunt daunele ce pot sa apara din cauza unei eventuale incompatibilitati?

m-am uitat pe unix, si acolo apare ca motor de 2.0 si motor de 2.3 au aceleasi sonde (doar la motor de 2.2 v-tec fiind diferite)

multumesc
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 02:46   #12
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

daca are acelasi numar de fire in principiu nu are nimic ca e de pe alt motor
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 24-02-13, 17:21   #13
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: probleme honda prelude 2.0 din 94

intr-adevar, se pare ca nu are nimic. am facut un drum de bacau-brasov, si nu mai apare nicio eroare, iar consumul a scazut impresionant.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -