Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-13, 09:43   #1
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default sfaturi pentru un swap

am un civic eg 3 din 1993 motor 1.3.....trebuie sa recunosc,pentru varsta lui merge mult peste asteptari dar nu sunt tocmai multumit....ma tot uit pe forum si vad ca toata lumea face swap.....asa ca ma gandesc sa iau un crx 1.6 vti si sa pun motoru pe eg3.....desi nu tin in mod normal sa mor acasa,160 de cai pe eg3 mi se pare mult....tin mult sa scap de carburatie,deci ce alte variante imi sugerati....cu mentiunea:vreau macar 100 de ponei sub capota!!!
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 23:13   #2
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Quote:
Originally Posted by alyeg3 View Post
am un civic eg 3 din 1993 motor 1.3.....trebuie sa recunosc,pentru varsta lui merge mult peste asteptari dar nu sunt tocmai multumit....ma tot uit pe forum si vad ca toata lumea face swap.....asa ca ma gandesc sa iau un crx 1.6 vti si sa pun motoru pe eg3.....desi nu tin in mod normal sa mor acasa,160 de cai pe eg3 mi se pare mult....tin mult sa scap de carburatie,deci ce alte variante imi sugerati....cu mentiunea:vreau macar 100 de ponei sub capota!!!
are marutzu motor de 130 cp 1.5 vtec in 3 stagii ....
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 00:44   #3
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Ala nu este decat 2 stage vtec. Mai lipseste un solenoid .
O varianta buna pentru tine putere economie un D15 sau D16 depinde unde tintesti ... unul ofera 114 cp + economie de carburant cand mergi docil , celalalt 125 cp si consum decent pot spune ....
__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 00:45   #4
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Ai o gramada de variante.. poti sa pui pe 1.3 injectie.. alta chiuloasa daca vrei cu vtec variante sunt o gramada.. d15.. d16.. b16 si tot asa
Singura limita este bugetul... cam ce banuti ai vrea sa investesti in treaba asta ?
__________________
Dezmembrez civicuri 92-95 (Sedan\Coupe\Hatch), reparatii si mentenanta, swapuri, upgrade'uri.. 0766 312 515 sau 0721 635 975 sau Nebunul_89@yahoo.com


My CIVIC project...: https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...-1-3-d13b.html

Dezmembrari: https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...upe-sedan.html
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 09:08   #5
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Quote:
Originally Posted by Nebunul_89 View Post
Ai o gramada de variante.. poti sa pui pe 1.3 injectie.. alta chiuloasa daca vrei cu vtec variante sunt o gramada.. d15.. d16.. b16 si tot asa
Singura limita este bugetul... cam ce banuti ai vrea sa investesti in treaba asta ?
poti sa-mi explici mai clar....pot pune pe motorul asta care il am eu injectie?sa spun asa bani in mana am cam 600 de euro......dar dupa ce o termin de pus la punct cu vopseaua si ce mai are nu mai stiu.....oricum daca imi poti detalia ideea si aproxima un cost sunt mai mult decat atent....cel de la care am luat eu masina avea cu ea 200 de mii facuti dar inainte sa o cumpar eu am schimbat amandoi motorul...asta are cam 140mii....doar ca vreau sa scap de carburatie ca ma scoate din sarite pe timpul iernii
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 09:29   #6
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

nu vreau sa bag bani in ea ca disperatul....nu vreau un proiect elaborat sau asa ceva....pt mine masinuta asta e luata de nevoie.....am avut o celica inaintea ei dar i-am dat in gura ca surdu-n clopot si am facut motoru tandari....si astfel am ajuns la honda.....si la noua taxa nici nu ma gandesc sa imi iau alt model mai nou....pana una alta trebuie sa scot tot ce pot din asta dar pe viitor totusi as vrea sa iau modelul cu motor 17 ls....de prin 2000 parca
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-13, 14:59   #7
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: sfaturi pentru un swap

iti pot oferii d15b2 cu 300 ron perfect functionabil am si ecu , iti mai trebuie rezervor cu pompa de benzina si cam aia e , 93 de ponei la banii astia nu stiu unde mai gasesti... bafta
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 11-01-13, 15:36   #8
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Quote:
Originally Posted by Vali_lj View Post
Ala nu este decat 2 stage vtec. Mai lipseste un solenoid .
O varianta buna pentru tine putere economie un D15 sau D16 depinde unde tintesti ... unul ofera 114 cp + economie de carburant cand mergi docil , celalalt 125 cp si consum decent pot spune ....
Da are 2 stage vtec dar merge la fel Vali si fuge de rupe si tot 130 cai are.. si pe asta vreau 400 euro ,nu papa ulei si nu scoate fum si nu bate .
__________________
Honda build by marutzu :ek swap k20 timpi pe 402 vechiu motor 13.2 in 2012 si in 2013 noul motor 12.7.... Dezmembrez orice model HONDA , din '88 pana azi! TEL 0764 463 693
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 11-01-13, 15:38   #9
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
iti pot oferii d15b2 cu 300 ron perfect functionabil am si ecu , iti mai trebuie rezervor cu pompa de benzina si cam aia e , 93 de ponei la banii astia nu stiu unde mai gasesti... bafta
Vad ca te pricepi in toate sa ii si montezi omului motoru daca spui ca mai are nevoie doar de rezervor si conducte ca instalatia de interior o face bunica))))))) daca nu ai montat niciodat mai bn taci.
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 11-01-13, 23:51   #10
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

@ marutu : e mult mai agresiv ala 2 stage vtec decat al meu , cred ca si cutia este mai scurta ... 3 stage fiind inclinat catre consum redus si o performanta decenta.
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 13-01-13, 09:15   #11
carlitos

Stage 5
 
carlitos's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,473
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
Vad ca te pricepi in toate sa ii si montezi omului motoru daca spui ca mai are nevoie doar de rezervor si conducte ca instalatia de interior o face bunica))))))) daca nu ai montat niciodat mai bn taci.
cand se plimba el cu HONDA......ce stii tu
carlitos is offline   Reply With Quote
Old 13-01-13, 22:35   #12
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: sfaturi pentru un swap

hai ca aveti echipa ))
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 14-01-13, 13:24   #13
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

am si eu nevoie urgenta de o poza cu locul in care gasescc surubul pentru reglarea socului.......ca sa nu umblu prin alte parti sa stric ceva pe acolo......
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-13, 18:47   #14
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Quote:
Originally Posted by alyeg3 View Post
am si eu nevoie urgenta de o poza cu locul in care gasescc surubul pentru reglarea socului.......ca sa nu umblu prin alte parti sa stric ceva pe acolo......
mentionez...surubul pentru reglat relantiul stiu unde este.....daca nu sunt poze macar directionati-ma in functie de ala......am plangeri de la vecini dimineata....cei drept se tureaza exagerat de tare
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 09:53   #15
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: sfaturi pentru un swap

Quote:
Originally Posted by alyeg3 View Post
mentionez...surubul pentru reglat relantiul stiu unde este.....daca nu sunt poze macar directionati-ma in functie de ala......am plangeri de la vecini dimineata....cei drept se tureaza exagerat de tare
am rezolvat problema cu socul....se pare ca relantiul meu era tinut de soc.....))) acum ma lasa inima sa ii pun si o toba sport)....nu vreau sa imi simte vecini lipsa))
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -