Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-12, 20:46   #1
cristi_bulgaru

Stage 3
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 135
Default Discuri frana trosnesc Eg

salutare tuturor,de cateva luni sunt posesorul unei honda civic eg si intampin prima problema destul de minora zic eu....dupa ce merg aprox. 14 km(atat merge de acasa la munca) cand opresc masina imi trosnesc discurile de frana....masina nu merge infranata,placutele sunt aproape noi....ce ar putea fi?...aceste simptome au inceput din iarna
cristi_bulgaru is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 19:31   #2
marius-gabriel

Stage 5
 
marius-gabriel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 324
Member of:
[Honda]
Default Re: Discuri frana trosnesc Eg

esti sigur ca nu trosneste evacuarea?
e ciudat sa-ti trosneasca discurile daca rotile nu sunt infranate si nu soliciti frana prea tare.
marius-gabriel is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 19:54   #3
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Discuri frana trosnesc Eg

Quote:
Originally Posted by marius-gabriel View Post
esti sigur ca nu trosneste evacuarea?
e ciudat sa-ti trosneasca discurile daca rotile nu sunt infranate si nu soliciti frana prea tare.
Si eu sunt de aceeasi parere. De la evacuare se aude, cand era la mine, asa facea.
Devu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 21:50   #4
cristi_bulgaru

Stage 3
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 135
Default Re: Discuri frana trosnesc Eg

ciudat dar nu cred k este toba,trosneste in partea din fata ...o sa ma uit maine si o sa ascult mai atent...
cristi_bulgaru is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 21:57   #5
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Discuri frana trosnesc Eg

Quote:
Originally Posted by cristi_bulgaru View Post
ciudat dar nu cred k este toba,trosneste in partea din fata ...o sa ma uit maine si o sa ascult mai atent...
Am inteles, asta e altceva.
Succes, sper sa o rezolvi.
Devu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 21:59   #6
cristi_bulgaru

Stage 3
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 135
Default Re: Discuri frana trosnesc Eg

o rezolv nu-i problema...ma enervez putin si ii cumpar discuri..noi
cristi_bulgaru is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 07:00   #7
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Discuri frana trosnesc Eg

Incearca sa mergi cativa km( la o ora cu circulatie minima) fara sa pui frana deloc. Te opresti asa cu frana de motor si pui mana pe discuri . Daca e cald unul sau amandoua nu decupleaza frana si de aia se aud pocniturile alea.
Acum vre-un an am avut si eu un etrier pe fata care nu decupla si tot asa se auzea discul pocnind si mirosea a ars . Masina nu mergea infranata deloc cu toate ca nu decupla etrierul .
!41! is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 10:08   #8
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Discuri frana trosnesc Eg

Din partea fata trosneste si evacuarea, mai precis "saxofonul". asa ca ridica si capota si baga o ureche cand mai auzi trozneli.

Bafta.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 11:16   #9
cristi_bulgaru

Stage 3
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 135
Default Re: Discuri frana trosnesc Eg

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Incearca sa mergi cativa km( la o ora cu circulatie minima) fara sa pui frana deloc. Te opresti asa cu frana de motor si pui mana pe discuri . Daca e cald unul sau amandoua nu decupleaza frana si de aia se aud pocniturile alea.
Acum vre-un an am avut si eu un etrier pe fata care nu decupla si tot asa se auzea discul pocnind si mirosea a ars . Masina nu mergea infranata deloc cu toate ca nu decupla etrierul .
in seara asta am sa fac proba cum ai spus tu si vad cum se prezinta....iar ssaxofonul iese din discutie,astazi de dimineata dupa ce am ajuns la munca am ascultat la roti si trosnesc sigur discurile iar jantele nu pareau incinse....multumesc de sfaturi
cristi_bulgaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -