Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-08, 00:09   #1
theroadtohell73

Stage 1
 
theroadtohell73's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14
Default cutie de viteza automata

caut cutie de viteza automata ,honda civic 95 :motor D16Z6 sau si carcasa,a mea este fisurata chiar langa tamponul.dak stiti cam cat ar costa una noua sau SH(carcasa)

Last edited by theroadtohell73; 16-11-08 at 12:28.
theroadtohell73 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 10:46   #2
tavizzzz

Stage 1
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 17
Default Re: cutie de viteza automata

eu am gasit cutie automata pt prelude in austria.350 euro.e un tip acolo care vinde doar honde si piese pt honda.daca esti intersat 0744270090
tavizzzz is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 19:23   #3
geaglesmerles

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: cutie de viteza automata

am cutie hidarmata de pe honda acord motor 2000 carburatie... daca crezi ca se potriveste 0761.700.256
geaglesmerles is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 07:28   #4
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: cutie de viteza automata

Quote:
Originally Posted by geaglesmerles View Post
am cutie hidarmata de pe honda acord motor 2000 carburatie... daca crezi ca se potriveste 0761.700.256
Nu se potriveste.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 17:41   #5
paraplegicu

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: cutie de viteza automata

[QUOTE=theroadtohell73;1768219]caut cutie de viteza automata ,honda civic 95 :motor D16Z6 sau si carcasa,a mea este fisurata chiar langa tamponul.dak stiti cam cat ar costa una noua sau SH(carcasa)[/QUO


Ai gasit ce cautai? Ma intereseaza si pe mine o cutie automata pt Civic, vreau sa fac trecerea de la manuala la automata. In Romania am gasit Civic, da` nici una automata care sa ma satisfaca. De aia intreb, sa stiu la ce ma inham daca ma arunc la una cu cutie manuala, urmand sa fac conversia cu automata. Daca stie cineva mai multe despre cum se poate face aceasta conversie, rog frumos sa posteze, e free Sper ca n-am stricat jucaria nimanui. Va salut.
paraplegicu is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 00:16   #6
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: cutie de viteza automata

Vrei doar sa stii sau vrei cu adevarat sa schimbi cutia? E o munca de aprox 10h,sunt ceva piese de schimbat,nu e usor dar nici greu pentru cine a mai facut. Ce motor ai?
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 11:25   #7
paraplegicu

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: cutie de viteza automata

Quote:
Originally Posted by Seryoga View Post
Vrei doar sa stii sau vrei cu adevarat sa schimbi cutia? E o munca de aprox 10h,sunt ceva piese de schimbat,nu e usor dar nici greu pentru cine a mai facut. Ce motor ai?
Merci frumos pt promptitudine! Momentan, nu am niciun motor pt ca nu am achizitionat masina. Vreau sa stiu ce implica schimbarea unei transmisii manuale cu una automata, sa stiu cat de greu e...financiar. Inafara cutiei automate, pedalelor pt transmisie automata, ce ar mai fi de punctat? Vreau un Civic intre 1992-1995, motor de 1.5-1.6 16 valve, injectie(exclus carburatie). Daca tot mi-ai raspuns, care sunt Civic-urile intre 1992-1995 care sunt pe injectie? Sa stiu de ce sa fug, ce sa caut. Merci frumos pt raspunsul prompt. Salute.
paraplegicu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 05:47   #8
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: cutie de viteza automata

Quote:
Originally Posted by paraplegicu View Post
Merci frumos pt promptitudine! Momentan, nu am niciun motor pt ca nu am achizitionat masina. Vreau sa stiu ce implica schimbarea unei transmisii manuale cu una automata, sa stiu cat de greu e...financiar. Inafara cutiei automate, pedalelor pt transmisie automata, ce ar mai fi de punctat? Vreau un Civic intre 1992-1995, motor de 1.5-1.6 16 valve, injectie(exclus carburatie). Daca tot mi-ai raspuns, care sunt Civic-urile intre 1992-1995 care sunt pe injectie? Sa stiu de ce sa fug, ce sa caut. Merci frumos pt raspunsul prompt. Salute.
Sincer e prima data cand aud de asa ceva,e alegerea ta.Motorul de 1.5 e destul de fasnet cu cutie manuala,cu automata e puturos rau. La automata cand ai mers fara ulei cu ea si ai prajit cutie trebuie s-o schimbi complet pe cand la manuala mai cade discul de ambreiaj si cam atat,in mers normal,desi cutiile astea suporta mult abuz. + ca automatele din vremea aia nu sunt cine stie ce minune a tehnicii. Eu am 2.3L vtec 150cp automata si cutia "mananca" multa putere,mi se pare puturoasa dar e masina mea de zi cu zi. Parerea mea e ca nu merita investitia,tu faci ce vrei sunt banii tai ,alegerea ta.

Pentru conversie iti trebuie: planetarele,suportul de planetare de pe motor,suport motor cutie(cel de sus) linkageul cu maneta de schimbator + calculator,si inca ceva,civicurile automate au afisat in bord treapta in care se afla schimbatorul.Nu stiu daca trebuie schimbat sau nu si ceasurile,probabil nu. E prima data cand aud de asa ceva,am facut conversii dar de la A la M.

La noi,in Canada,toate modele 92-95 sunt injectie,nu iti pot da mai multe despre asta. Stiu ca unele d15 jdm veneau carb dar le faceam simplu conversia la injectie.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 00:47   #9
paraplegicu

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: cutie de viteza automata

Quote:
Originally Posted by Seryoga View Post
Sincer e prima data cand aud de asa ceva,e alegerea ta.Motorul de 1.5 e destul de fasnet cu cutie manuala,cu automata e puturos rau. La automata cand ai mers fara ulei cu ea si ai prajit cutie trebuie s-o schimbi complet pe cand la manuala mai cade discul de ambreiaj si cam atat,in mers normal,desi cutiile astea suporta mult abuz. + ca automatele din vremea aia nu sunt cine stie ce minune a tehnicii. Eu am 2.3L vtec 150cp automata si cutia "mananca" multa putere,mi se pare puturoasa dar e masina mea de zi cu zi. Parerea mea e ca nu merita investitia,tu faci ce vrei sunt banii tai ,alegerea ta.

Pentru conversie iti trebuie: planetarele,suportul de planetare de pe motor,suport motor cutie(cel de sus) linkageul cu maneta de schimbator + calculator,si inca ceva,civicurile automate au afisat in bord treapta in care se afla schimbatorul.Nu stiu daca trebuie schimbat sau nu si ceasurile,probabil nu. E prima data cand aud de asa ceva,am facut conversii dar de la A la M.

La noi,in Canada,toate modele 92-95 sunt injectie,nu iti pot da mai multe despre asta. Stiu ca unele d15 jdm veneau carb dar le faceam simplu conversia la injectie.

Stiu ca pare ciudat, dar ca sa intelegi despre ce e vb, o sa-ti spun acum, sa te lamuresc
Acum 5 ani am avut un accident, in urma caruia...Ideea e ca nu pot sa misc picioarele foarte bine si inca mai sunt imobilizat intr-un carucior cu rotile. d-aia caut ceva automat, sa pot face mai usor adaptarea aia cu comanda la mana.Ca sa modific una cu transmisie manuala, e ceva mai dificil, desi mi-ar fi placut sa pot conduce una cu transmisie manuala. Dar o sa conduc ce pot, cum pot. Pana imi revin suficient sa pot conduce ce doresc, o sa conduc ce-mi permite starea de sanatate. Momentan astept si raspunsu` idiotilor de la Cec Bank, care se pare ca nu e foarte favorabil. Ma rog, nu-mi fac griji de credit, imi fac griji de ce mi-ai spus, ca e puturoasa automata, ca pica mai rapid...astea da probleme!
Multumesc tare mult, sper sa putem scrie mai departe. Te salut, spor 22ror!
paraplegicu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 05:05   #10
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: cutie de viteza automata

Imi pare rau sa aud asta.Cred ca ai sanse sa gaseste automate mai ieftine,nu sunt la mare cautare in Europa,doar cauta bine.Daca mai ai intrebari si crezi ca te pot ajuta da-mi pm sau scrie aici.

Spor la cautat!
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 12:42   #11
paraplegicu

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: cutie de viteza automata

Quote:
Originally Posted by Seryoga View Post
Imi pare rau sa aud asta.Cred ca ai sanse sa gaseste automate mai ieftine,nu sunt la mare cautare in Europa,doar cauta bine.Daca mai ai intrebari si crezi ca te pot ajuta da-mi pm sau scrie aici.

Spor la cautat!
E ok, sunt pe calea cea buna cu recuperarea Cat despre automatele japoneze...cica nu-s chiar atat de stralucite(dupa parerea unora de pe un forum american). Pacat totusi de motoarele fiabile, de faptu` ca urca-n ture ca dementele..Am gasit cate ceva, momentan sunt la mila astora de la Cec Bank) Merci de ajutor, revin cu idei, pareri, cerinte Te salut, spor in tot ce faci!
paraplegicu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 16:07   #12
marius-gabriel

Stage 5
 
marius-gabriel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 324
Member of:
[Honda]
Default Re: cutie de viteza automata

esti chiar din cl?
marius-gabriel is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 11:19   #13
buzzy17

Stage 5
 
buzzy17's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,198
Member of:
[Honda]
Default Re: cutie de viteza automata

si de ce nu sudezi carcasa?
buzzy17 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 00:13   #14
theroadtohell73

Stage 1
 
theroadtohell73's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14
Default Re: cutie de viteza automata

cutia de viteze (S20) s20-2299303 merge pe motor d16z6 .cutia este in acest moment pe un motor d15b2
theroadtohell73 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -