Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-11, 13:08   #16
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

@ Manasel : sa nu ma intelegi gresit , doamne fereste eu nu am nimic cu tine chiar vreau sa aflu cat mai multe din experientele cu uleiuri dar multe pucte si idei preconcepute au fost indoctrinate de catre "anumiti cunoscatori" si uite asa a devenit o regula sau un punct de plecare cum spuneam si mai devreme ( nr de km , cati ani are masina ).

@ Victor : Liqui Moly inca mai este din ce stiu un produs nemtesc , la fel cum era Castrol in trecut.
__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda

Last edited by Vali_lj; 28-07-11 at 13:11.
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 29-07-11, 12:07   #17
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: recomandare ulei

Quote:
Originally Posted by Vali_lj View Post
@ Manasel : sa nu ma intelegi gresit , doamne fereste eu nu am nimic cu tine chiar vreau sa aflu cat mai multe din experientele cu uleiuri dar multe pucte si idei preconcepute au fost indoctrinate de catre "anumiti cunoscatori" si uite asa a devenit o regula sau un punct de plecare cum spuneam si mai devreme ( nr de km , cati ani are masina ).

@ Victor : Liqui Moly inca mai este din ce stiu un produs nemtesc , la fel cum era Castrol in trecut.
nu te inteleg gresit stai linistit suntem aici pentru a ne sfatui unu pe celalalt si de a impartasi experientele unul cu celalalt.eu am incercat multe pentru a ajunge la un ulei pe care sa merg mereu din schimb in schimb.totusi de ce am folosi un ulei subtire in schimbul unuia cu rezistenta mai mare la temperatura?
__________________
Drop the mouse and pick up a wrench
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 13:59   #18
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

la ce te referi? W40 sunt ambele , asta este indicele de vascozitate la temperaturi inalte , W50 am pune daca masina ar fi la track /vtm / raliu.... Prima cifra inainte de "W" indica vascozitatea la temperaturi joase. Cu ce ma incalzeste pe mine ca pun un ulei mai vascos pentru iarna cand mie imi consuma la temperaturi inalte uleiul in loc sa pun ceva din grupa W50, e mai logic asa nu?.Mai bine de 80% din uleiurile 10w40 sunt semi-sintetice.


Tu ce varianta de ulei ai folosit de la Liqui Moly ?
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 14:50   #19
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: recomandare ulei

5w40 cand aveam d14 pe masina.mi-l manca extraordinar de repede.de atunci mi-e frica sa folosesc un indice mai jos de 10.singurul plus pe care i l-as da ar fi ca am ramas fara ulei deci pe joja era cam cat negru sub unghie,si masina a mers fara sa-i fi afectat nimic (cuzineti ,linia de sus)desi tind sa cred ca motoru a fost protejat de un tratament facut inainte.
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 16:03   #20
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

Te inteleg perfect , aceasi aversiune am fata de castrol ( cel comercializat in magazine la noi produs in turcia aka in spatele blocului). Totusi tind sa cred ca ai avut parte de un ulei contrafacut si de aici problema. Iti mai amintesti ce ai folosit de Liqui Moly?
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 01:51   #21
Comenzi SUA

Stage 5
 
Comenzi SUA's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 452
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

Ce recomandati pentru un FN2 , 46.000 km ? Ms
Comenzi SUA is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 10:28   #22
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: recomandare ulei

Quote:
Originally Posted by Vali_lj View Post
Te inteleg perfect , aceasi aversiune am fata de castrol ( cel comercializat in magazine la noi produs in turcia aka in spatele blocului). Totusi tind sa cred ca ai avut parte de un ulei contrafacut si de aici problema. Iti mai amintesti ce ai folosit de Liqui Moly?
asa cred si eu ca era facut pe drum incoa'.numai tin minte exact ce si cum stiu ca n-a fost chiar ieftin .
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 12:00   #23
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

Quote:
Originally Posted by Comenzi SUA View Post
Ce recomandati pentru un FN2 , 46.000 km ? Ms
Ce se recomanda in carte? 5w30?5w40? .... optiuni sunt multe , majoritatea detinatorilor pun numai Motul 300v (ca la efectul axe asa se propaga Motul ) si cu schimburi in 5000km. Mie mi-se pare o prostie si bani aruncati pe geam degeaba. Masina aia o sa fie condusa 90% din timp numai in oras , pe distante scurte ( exista si exceptii dar nu influenteaza cu nimic ) si vede talpa moderat.

Din punctul meu de vedere poate pune orice ulei in recomandarile constructorului numai sa nu fie facut in spatele blocului si cu interval de 10-12 mii km. Yacco , Liqui Moly , Ravenol , Motul , Gulf , Fuchs , Mobil , Valvoline sunt doar cateva , "numai uleiuri care nu sunt facute pentru EU". Posibilitati de achizitie sunt destule in ziua de azi ca sa stai cu inima impacata ca nu sunt contrafacute. Pana si vestitul Amsoil il poti procura.
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 18:40   #24
Comenzi SUA

Stage 5
 
Comenzi SUA's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 452
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

Acum am vazut ca in cartea service , la revizia de 20.000km s-a bagat 5W40, dar nu scrie ce firma. Tot in carte , pe ultima pagina este o reclama la Mobil1 , dar nu specifica ce am eu nevoie. Enumera toate tipurile de ulei , inclusiv cele de cutie.
Si am gasit in portbagaj o sticla de Mobil 1 Syst S 5W30 , deci probabil asta am acum in motor.
Are ceva daca ma hotarasc pe 5W40 cand fac schimbul , si eu am acum 5W30?

PS : Am comandat si un filtru ulei Hamp, pareri ceva despre el? Eu citisem pe forumuri pe afara numai de bine...
__________________
Comenzi SUA is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 16:04   #25
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

O parere despre Repsol Multivalvulas 10w40?
P.S. : ej9 d14a3 , 127 000 la bord .
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 13:23   #26
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

Quote:
Originally Posted by mk3gti View Post
O parere despre Repsol Multivalvulas 10w40?
P.S. : ej9 d14a3 , 127 000 la bord .
pune 5w-40 mai bine
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 15:16   #27
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

Daca imi poti explica si de ce ? Eu am toate cartile masinii si m-am uitat in carte la tipul de ulei recomandat in functie de temperatura si 10w40 parea perfect pentru Romania : recomandat intre -20 si +40 de grade . Uleiul l-am cumparat deja si e full syntetic , din ce am citit pe site-urile din afara ar fi perfect . Am uitat sa specific ca o alerg destul de rar .
__________________

Haters gonna hate .

*VAND JANTE SI ANVELOPE* 0726278641 - ANDREI
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 08:24   #28
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: recomandare ulei

Quote:
Originally Posted by mk3gti View Post
Daca imi poti explica si de ce ? Eu am toate cartile masinii si m-am uitat in carte la tipul de ulei recomandat in functie de temperatura si 10w40 parea perfect pentru Romania : recomandat intre -20 si +40 de grade . Uleiul l-am cumparat deja si e full syntetic , din ce am citit pe site-urile din afara ar fi perfect . Am uitat sa specific ca o alerg destul de rar .
sunt decat 2 pagini de citit
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 15:18   #29
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: recomandare ulei

astazi am facut si eu schimb am pus 10w40....asta mi-a recomandat la service
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 14:17   #30
fcrb20

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 3
Default Re: recomandare ulei

am si eu o intrebare.... unde este filtrul de ulei .. pls cine poate sa-mi raspunda.... honda civic 1.4i ej9 fastback 1995
fcrb20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -