Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-11, 13:07   #1
alinush_90s

Stage 3
 
alinush_90s's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 143
Member of:
[Honda]
Exclamation consum mare de ulei

Nu inteleg de unde consumu asta asa mare de ulei. Cand am cumparat-o mi s-a spus ca ii cam dusa garnitura baia de ulei, am schimbat-o demult si se pare ca nu aia era buba. Acuma 2500-3000 de km am facut schimbu de ulei...acuma 2saptamani a trebuit completat restu uleiului..si acuma din nou ii sub nivelu minim pe joja. m-am uitat si fumega putin ulei doar cand ii in forja 4000-6500 rpm deci ar cam iesi din calcul semeringurile de la supape.
Adevaru ii ca sub galeria de evacuare,/baia de ulei/, se vede ca si ulei prelins si ceva rugina dubioasa...banuiesc ca asta ar fi principala problema. Astept niste sfaturi daca se poate va rog Sau intra in discutie garnitura capac culbutori/distribuitor/axa cu cama?
alinush_90s is offline   Reply With Quote
Old 18-06-11, 14:43   #2
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

Quote:
Originally Posted by alinush_90s View Post
Nu inteleg de unde consumu asta asa mare de ulei. Cand am cumparat-o mi s-a spus ca ii cam dusa garnitura baia de ulei, am schimbat-o demult si se pare ca nu aia era buba. Acuma 2500-3000 de km am facut schimbu de ulei...acuma 2saptamani a trebuit completat restu uleiului..si acuma din nou ii sub nivelu minim pe joja. m-am uitat si fumega putin ulei doar cand ii in forja 4000-6500 rpm deci ar cam iesi din calcul semeringurile de la supape.
Adevaru ii ca sub galeria de evacuare,/baia de ulei/, se vede ca si ulei prelins si ceva rugina dubioasa...banuiesc ca asta ar fi principala problema. Astept niste sfaturi daca se poate va rog Sau intra in discutie garnitura capac culbutori/distribuitor/axa cu cama?
Daca curge undeva se vede . Daca e consum sa nu te mire foarte tare . Vara consuma mult mai mult decat pe frig daca o turezi . Asa e si a mea de cand o am . Completez periodic cat timp e cald afara.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 18-06-11, 15:00   #3
alinush_90s

Stage 3
 
alinush_90s's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 143
Member of:
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Daca curge undeva se vede . Daca e consum sa nu te mire foarte tare . Vara consuma mult mai mult decat pe frig daca o turezi . Asa e si a mea de cand o am . Completez periodic cat timp e cald afara.

m-am uitat sub ea sa vad daca lasa pete...si nu lasa dar daca se prelinge...ma gandesc ca, cu mizerie mazga apa si toate cele se omogenizeaza si ramane pe sub baie pe galerii si n'ar avea cum sa curga...
aprox cam la cat completezi? vara
alinush_90s is offline   Reply With Quote
Old 18-06-11, 15:19   #4
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: consum mare de ulei

Nu are cum sa ramana 1 l de ulei omogenizat pe bloc. Parerea mea e ca ai uzura la motor. Cati km ai ? In cat timp ti-a consumat cati litri?
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 18-06-11, 22:20   #5
alinush_90s

Stage 3
 
alinush_90s's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 143
Member of:
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Nu are cum sa ramana 1 l de ulei omogenizat pe bloc. Parerea mea e ca ai uzura la motor. Cati km ai ? In cat timp ti-a consumat cati litri?
cand am luat-o m-am uitat des la ulei...si nu avea pierderi. de cand am schimbat evacuarea, am schimbat frecvent in ture mari acuma realizez ca vede des si zilnic 4000+...si vara. are destul de multi km si aprox 3 litri in 3000km
alinush_90s is offline   Reply With Quote
Old 18-06-11, 22:27   #6
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: consum mare de ulei

Fumu ce zice? Miroase? Ce culoare e?
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 00:44   #7
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

Cam mult 3l/3ooo km . Teoretic zic mecanicii ca pana la 1l/1000 km e oarecum normal sa consume o masina in turatii . Ce ulei ai?
!41! is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 01:58   #8
alinush_90s

Stage 3
 
alinush_90s's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 143
Member of:
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

nu fumega decat cand o calc (6500rpm) si de mirosit..miroase a benzina/noxe dinalea obosite ca nu am catalizator. Pai asta zic ca o papat cam mult dar avand in vedere regimu in care a mers motoru ... nush ce sa zic. Plus de asta, m-am uitat mai atent..se vede rugina si posibil sa fie fisurata baia
alinush_90s is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 01:59   #9
alinush_90s

Stage 3
 
alinush_90s's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 143
Member of:
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

eneos 10w40
alinush_90s is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 05:28   #10
TM92VIC

Stage 5
 
TM92VIC's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 753
Member of:
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

Iti recomand Motul synergi 6100 10w40
TM92VIC is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 11:03   #11
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: consum mare de ulei

Daca se vede rugina nu e de la baie, poate fi in cel mai rau caz de la bloc sau chiulasa sau garnitura, dar nu prea cred, ca atunci ai avea probleme cu racirea.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 19:45   #12
alinush_90s

Stage 3
 
alinush_90s's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 143
Member of:
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Daca se vede rugina nu e de la baie, poate fi in cel mai rau caz de la bloc sau chiulasa sau garnitura, dar nu prea cred, ca atunci ai avea probleme cu racirea.
Ii de la bloc sau baie...tind sa cred ca ii blocu motor. Am verificat zilnic uleiu si azi am avut surpriza sa vad ca ii putin peste minim si masina era pe o platforma relativ dreapta. Oricum a papat ceva ulei dar nu atat de mult precum credeam
alinush_90s is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 13:32   #13
razva_civic

Stage 4
 
razva_civic's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 191
Member of:
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

Quote:
Originally Posted by alinush_90s View Post
Ii de la bloc sau baie...tind sa cred ca ii blocu motor. Am verificat zilnic uleiu si azi am avut surpriza sa vad ca ii putin peste minim si masina era pe o platforma relativ dreapta. Oricum a papat ceva ulei dar nu atat de mult precum credeam
In concluzie? Cam cat ulei a "papat"?
razva_civic is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 13:39   #14
alinush_90s

Stage 3
 
alinush_90s's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 143
Member of:
[Honda]
Default Re: consum mare de ulei

Quote:
Originally Posted by razva_civic View Post
In concluzie? Cam cat ulei a "papat"?
pai nush cat sa zic..au intrat 4litri de ulei si acuma uleiu ii la 1/4 - 1/3 peste minim si deja am 3000km cu uleiu asta
alinush_90s is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 18:34   #15
ganeai

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 10
Default consum mare de ulei

Am vazut aceasta discutie in legatura cu consumul mare de ulei, am si eu aceiasi problema dar la un mercedes, anul trecut am avut un ghinion fantastic. Am alergat ceva drum pe autostrada si am tinut-o in turatii pana la 4000 de ture vreo 30 de kilometrii dupa care nu mai aveam pedala la acceleratie, deci nu se mai accelera cum trebuie. Dupa ce am parcat masina pe dreapta cu motorul la relanti, am deschis capota si am observat trebidatii mari ale motorului, ca si cum ar fi lucrat in trei pistoane, am sunat mecanicul care mi-a spus ca a cazut un injector, mi-a zis sa o tin turata la 2500-3000 de ture poate isi revine. Insa ghinionul este ca a inceput sa se tureze peste limita, turometrul a ajuns la maxim si am zis ca explodeaza motorul in acel moment, am scos cheile din contact iar motorul tot functiona, credeti-ma ca m-au trecut fiori pe sira spinarii la felul in care se auzea motorul (ziceai ca este motor cu reactie si mai are putin sa explodeze), am fost inspirat sa o bag in treapta a doua si sa dau drumul la ambreiaj. Fumul din spatele masinii era asa de dens incat participantii la trafic erau nevoiti sa mearga cu 20 de kilometri la ora sa vada autostrada. Problema a fost turbina care a bagat ulei in capul pistoanelor. Dupa ce am facut motorul anul trecut ma confrunt acum cu un consum de 1 litru la mia de kilometri. Sa fie supape, sa fie turbina?
ganeai is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -