Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alte discutii Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-08, 21:52   #46
silvester

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 20
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

imi zice si mie cineva de cand are motorul de 1,9 JTD Euro 4? ca vreau si eu.... ms!
silvester is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 13:31   #47
Zapp

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 12
Question Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

Quote:
Originally Posted by syncron View Post
da lucrez de ceva timp daca aveti necazuri poate va pot ajuta
Salut... am si yo mai multe intrebari pe care ma astept sa imi poti raspunde dak poti..... nu prea petrec mult timp pe forum k nu am timp.. da pe id de mess yo_zapp_1307 ma potzi gasi .. as vrea sa discutam mai multe cu privire la o alfa romeo 156
Zapp is offline   Reply With Quote
Old 24-12-08, 04:15   #48
k-lung

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 3
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

salut. am o alfa 159 1998 de1.9 jtd. am o nelamurire. am inteles ca furtunul dintre turbo si intercooler e una din bubele lor. este o problema majora? al meu arunca ulei da nu foarte mult. cineva mia zis ca ar putea fi turbo pe duca, ca imi baga ulei in motor este adevarat? si care stie pe cineva care se pricepe de partea electrica la alfa romeo sa ma anunte si pe mine ca nu am gasit pe nimeni sa stie
k-lung is offline   Reply With Quote
Old 24-12-08, 04:21   #49
k-lung

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 3
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

k
hhhhh
k-lung is offline   Reply With Quote
Old 25-12-08, 01:48   #50
k-lung

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 3
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

imi poate da si mie cineva un raspuns sigur pt furtunu dintre turbo si intercooler? imi arunca ulei pe acolo cand e turata. este o problema la turbo? mia zis un mecanic ca baga ulei pe turbo si e pe duca turbo. asa este???????
k-lung is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 23:15   #51
Cucotzu'

Stage 4
 
Cucotzu''s Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 180
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

in legatura cu motoarele alfa romeo...eu unul sunt foarte multumit!!!! sa spun asa...am o talpa mai grea...il cam cocosez...intradevar se aude putin mai tare motorul...dar eu unul sunt foarte multumit!!! da cand am masina...o alfa 156 1.9 jtd 115 cp...nu am bagat nici un banut in ea!!! si o am de 1 an si jumatate!!!suspensia e mai rigida...si din cauza drumurilor se strica bucsele destul de repede...dar alte defecte nu am avut!!!...personal...eu as opta pt o alfa 1.9 JTDm de 140 cp... nu ma prea pricep eu...dar cu o resoftare la motor ai ajunge pe la 170 cp aprox...si cuplu de aprox 390 - 400 Nm... si iti garantez ca o sa iti placa sa te uiti la toata lumea in oglinda retrovizoare!!!!!
Cucotzu' is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 15:13   #52
shm3ny

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 665
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

salutare: ma bag si eu in seama pe topicul colegului: am o oferta de un alfa romeo 156 motor 1.9jtd din noiembrie 2000 cam asta e tot ce stiu despre ea , cine ma poate ajuta cu sfaturi se merita nu se merita daca e so iau cam ce sa verific pe la ea , etc ar avea cam 140000km la bord (reali habar nam) , app in momentul de fata am un seat toledo an 2000 motor 1,6SR sunt foarte multumit de el dar alfa aia ar avea un consum mai mic sau asa cred
shm3ny is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 20:39   #53
CYUPRY

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

am un 156 2.4 jtd din 99...sunt bune ca masini dar trebuie sa ai mare grija cu gropile....daca are genti de 16 lasa-le cum sunt nu te baga la 17-18 ca te doare capul de cate ori schimbi suspensia....ai grija la ulei ca daca nu il schimbi la timp ii omori turbina...cel putin modelul meu mananca turbina...in rest e totul bine...iti recomand 19,140 de cai sau 2.4,175 de cai...eventual un GTA...
CYUPRY is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 20:41   #54
shm3ny

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 665
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

nu stiu exact cati cai are a respectivului dar jentiile sunt de 17 , daca nu ma insel are 116cp (eu ma uit mult dupa consum in ultima vreme)
shm3ny is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 21:47   #55
CYUPRY

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

e pe duca turbina frate...am patit si eu la fel cu a mea
CYUPRY is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 14:55   #56
BMW330xi

Stage 1
 
BMW330xi's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 14
Default Re:

o masina mai buna,comparand consum fiabilitate putere si stil nu cred ca exista!!!eu am plecat de la bmw,mercedes,chrysler,audi,vw....m-am ferit mereu de alfa romeo din cauza unor nestiutori care vb din auzite!!!!sunt fericitul posesor a unei alfe 156JTD 1.9 140cp 6 trepte si sunt foarte multumit de ea! motoru e foarte puteric,fiabil si econom in acelasi timp!pana sa imi iau alfa aveam o parere foarte proasta!gandestete ca ai o medie de 5-6% si 140cp!!!!bucse si pivoti cad la toate masinile!intradevar e putin mai rigida da nu e de speriat! eu am 152.000km si nu scoate un gram de fum sau sa consume ulei comparativ cu skoda si vw masina comunistilor romani!daca vecinu are vw de ce sa nu am si eu si asa mai departe!de 2 ani trag de ea ca de una pe benzina si nici o problema!mananca 4.500 5.000rpm zilnic!dai ulei si filtre la fiecare 10.000km si o ai pe viata!
BMW330xi is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 17:26   #57
Cucotzu'

Stage 4
 
Cucotzu''s Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 180
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by BMW330xi View Post
de 2 ani trag de ea ca de una pe benzina si nici o problema!mananca 4.500 5.000rpm zilnic!dai ulei si filtre la fiecare 10.000km si o ai pe viata!
DA DA...SUNT DE ACORD PE DEPLIN CU CE ZICI TU!!!
Cucotzu' is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 13:00   #58
Adriano251982

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 17
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

Salut,eu am avut o Alfa Romeo 156,1600 cmc benzina din 2000,am cumparato din Germania,cand am cumparato bineinteles am si probato,am mers cu ea pe un drum national chiar si pe autostrada si chiar ma bucurasem ca am avut ocazia sa vad cum se comporta la viteza mare,masina s-a prezentat foarte bine..chiar am fost foarte multumit din punct de vedere tehnic cat si estetic,vreau sa spun ca nu avea nici un martor aprins la bord si nici o simptoma ca ar avea ceva defect..deci masina era OK,am cumparato,am plecat cu ea spre Romania,am ajuns cu ea in regula acasa..totul bine si frumos.Dupa cateva zile de circulat cu ea mi-am dat seama ca ar consuma mai mult decat trebuie (consumul normal al acestei masini este intre 9-11% asta va pot spune cu siguranta) deci era peste 11% asa ca am fost la un tester la care mi-a spus ca e dus debitmetrul de aer si sonda lambda..asta inseamna 150 euro debit.de aer si vreo 400 lei sonda lambda deci am platit asa din prima vreo 300 euro..misto.nu??.Dupa toate astea m-am gandit sa schimb si distributia(curea+pompa de apa) care a mai costat vreo 400 de lei+manopera..deci acum masina ar fi trebuit sa fie ok nu?asa a si fost..dupa vreo doua sapt...surpriza..probleme cu relantiul..ce credeti ca era...bineinteles motorasul de relanti care nou costa vreo 900 lei..misto iar..nu??..pe asta nu l-am mai schimbat,am mai schimbat discurile si placutele de frana,am bagat niste aditiv in rezervor pt curatarea"motorului"....am mai tinuto cam o luna de zile dupa care i-am facut viteza.Acum sa va spuna sincera mea parere despre aceasta masina..este o masina frumoasa,se aseaza f.bine pe strada,la drum lung e ok,nu e obositor de condus,e fiabila,interior elegant(eu am avut varianta sport aia rosie volan si schimbator invelit in piele,scaune negre sport,lumini bord portocalii),tot ce tine de directie(brate,planetare,telescoape,etc)nu am avut probleme.Deci in prealabil masina asta este f buna dar daca ai norocul sa fie buna cand o cumperi pt a nu baga bani in ea.Am avut si momente cand am fost foarte multumit de masina si momente cand i-mi venea sa-i dau foc..dar dupa toate astea vreau sa va spun ca acum vreau sa-mi cumpar aceasta masina..am schimbat multe masini de cand am dat Alfa dar..stiti cum e gusturile nu se disculta! Mult succes si atentie mare la achizitionarea unui autoturism Alfa Romeo!!!!
Adriano251982 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 01:37   #59
alfa15616v

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 2
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

Am o alfa romeo 156, anul 2005, 1.9 Jtd 16v, 155 cp. plus centralina, de 35 cp ... scuze, daca mai scap cate un cuvant in italiana, dar locuiesc in italia de ceva timp...
Deci, nici o masina in lume (ma refer la masini de zi cu zi) ... nu se compara cu aceasta... Nu am avut probleme cu partea mecanica, electrica, confort, etc.
Normal, tinand cont, ca doamna Alfa, este o masina destul de pretentioasa, nu poti sa faci anumite lucruri cu ea...
Dar, la viteza, si confort, nota 10 ... stabilitate in curbe, nota 8 ...
Cei care nu detin o alfa, nu au cum sa comenteze... Dupa o ora cu o alfa romeo, (sei inamorato) ...
Alfa este o traditie italiana, si sa tinem cont, este singura masina Italiana care tine piept celor Germane...exceptii (ferarri si restul din clasa ei)...
Este primul meu comm. pe acest site, deci sper sa nu fi jicnit pe cineva...
Mi-am facut contul, deoarece am vazut comentariile unui individ, la adresa unei Alfa Romeo! ...
alfa15616v is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 20:17   #60
Adriano251982

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 17
Default Re: alfa romeo 156 1.9 jtd

Salut individule...cu Alfa 156 1.9 jtd...daca nu ai observat bine..din toata discutia mea desprea Alfa reiese ca Alfa este o marca buna si drept dovada acum caut sa-mi cumpar o noua Alfa..ma bucur sa gasesc pe cineva care are o parere foarte buna despre Alfa Romeo in special 156...mult noroc si sa ave-ti parte mult timp de Alfe..cei care le detineti!!
Adriano251982 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -