Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alte discutii Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-06, 15:48   #1
Marioso

Stage 1
 
Marioso's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 16
Default Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

Vreau sa stiu daca este vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed pe acest forum.Nu prea stiu multe despre cutia aceasta in ceea ce priveste fiabilitatea(si despre motor)...daca este cineva care cunoaste sau stie desprea ea va rog spuneti-mi... va multumesc
Marioso is offline   Reply With Quote
Old 05-03-06, 10:44   #2
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

Eu am facut o tura acum 3 zile cu una si vreau s-o cumpar. Masina e teroare...
CrAzY is offline   Reply With Quote
Old 03-07-06, 17:02   #3
hermens

Stage 1
 
hermens's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 11
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

Quote:
Originally Posted by Marioso
Vreau sa stiu daca este vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed pe acest forum.Nu prea stiu multe despre cutia aceasta in ceea ce priveste fiabilitatea(si despre motor)...daca este cineva care cunoaste sau stie desprea ea va rog spuneti-mi... va multumesc
eu am alfa 156 selespeed e super tare sunt multumit de ea , singurul loc unde poti face o reparatie e alfa romeo ( reprezentanta) si e o cutie clasica manuala numai ca schimbarea se face cu 1 ambreaj hidrauli in functie de turatia motorului sau schimbarea care o faci tu
dar ce am auzit si eu sunt f putine in romania
hermens is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 12:43   #4
aemv

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 13
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

Eu am aceasta masina. Daca vrei sa stii ceva despre ea, iti spun eu. Daca e mai veche de 5 ani, vinde-o inainte sa o cumperi. Crede-ma, ca o am de ceva timp si pe cat e de frumoasa, sexy si puternica, iti creeaza destul de multe batai de cap.
aemv is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 14:03   #5
hermens

Stage 1
 
hermens's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 11
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

eu am alfa si e super masina , nu vreau sa jicnesc pe nimini dar daca stii sa mergi cu ea e super masina...
hermens is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 21:45   #6
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

Quote:
Originally Posted by hermens View Post
eu am alfa 156 selespeed e super tare sunt multumit de ea , singurul loc unde poti face o reparatie e alfa romeo ( reprezentanta) si e o cutie clasica manuala numai ca schimbarea se face cu 1 ambreaj hidrauli in functie de turatia motorului sau schimbarea care o faci tu
dar ce am auzit si eu sunt f putine in romania
Nu sunt deloc putine in tara salespeed si daca vreti mai multe relatii in legatura cu respectiva cutie intrebati si voi unde trebe
HOT is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 09:21   #7
hermens

Stage 1
 
hermens's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 11
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

fi mai explicit? unde sa intrebam???
hermens is offline   Reply With Quote
Old 12-11-07, 15:54   #8
b31the
Audi Driver

Stage 3
 
b31the's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 88
Member of:
[AUDI]
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

Quote:
Originally Posted by Marioso View Post
Vreau sa stiu daca este vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed pe acest forum.Nu prea stiu multe despre cutia aceasta in ceea ce priveste fiabilitatea(si despre motor)...daca este cineva care cunoaste sau stie desprea ea va rog spuneti-mi... va multumesc
nu i-ti lua asemenea masina e extrem de proasta yo am una din 2001 si vreau sa zic ca numai probleme am avut cu ea,partea electrica e la pamant ,mai nou acuma nu stiu ce are la cutie ca dc o dau in R i-mi arde siguranta iar lucru cel mai misto e ca geamurile de pe fata sunt legate cu cutia printr-o siguranta de 10A.e ras frate masina .apropo dc poate sa ma ajute cineva si pe mine ce poate avea cutia ,deci inainte merge bine schimba vitezele ok insa cand o dau in R arde sigurante
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF3027.JPG
Views:	385
Size:	2.98 MB
ID:	388938   Click image for larger version

Name:	DSCF3028.JPG
Views:	263
Size:	2.93 MB
ID:	388939   Click image for larger version

Name:	DSCF3035.JPG
Views:	237
Size:	2.95 MB
ID:	388940  

b31the is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 08:08   #9
vladpurge

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

du-te si tu la un service sa vezi ce iti zic aia
masina nu e praf
eu am 147 selespeed si am avut ce-i drept probelme cu ea dar acum rupe tot
discuta si tu cu niste oameni care sunt pasionati de alfa romeo si care o sa te ajute cu cea mai mare placere
asta doar daca iti schimbi un pic atitudinea(adica sa nu ai impresia ca masian ta e cea mai proasta si ami ales regula generala ca orice alfa romeo e proasta)
bafta multa
vladpurge is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 10:03   #10
B 10 TNG

Stage 2
 
B 10 TNG's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 57
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

bai nene eu am alfa romeo selespeed , masina e super dar nu pt aglomeratia din buc, un singur om poate sa te ajute , nea florin de la serv din bujoreni, e profesor omu, numai el se pricepe la tipul acesta de schimbator
__________________
Linia dubla continua nu este un ZID.
https://img96.imageshack.us/slideshow...51937816e.smil
B 10 TNG is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 23:16   #11
b31the
Audi Driver

Stage 3
 
b31the's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 88
Member of:
[AUDI]
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

Quote:
Originally Posted by vladpurge View Post
du-te si tu la un service sa vezi ce iti zic aia
masina nu e praf
eu am 147 selespeed si am avut ce-i drept probelme cu ea dar acum rupe tot
discuta si tu cu niste oameni care sunt pasionati de alfa romeo si care o sa te ajute cu cea mai mare placere
asta doar daca iti schimbi un pic atitudinea(adica sa nu ai impresia ca masian ta e cea mai proasta si ami ales regula generala ca orice alfa romeo e proasta)
bafta multa
astazi am aflat ce are masina.stopurile,are scurt cand bag in r si se aprind becurile.Atitudinea nu o sa mi-o schimb pt ca stiu ce inseamna alfa pana in 2006,anu trecut masina alfa romeo nu mai e alfa romeo e schimbata total si aici ma refer la motor,cutie,amortizoare si bucsaraie,cica ar fi mult mai bune,ex: 159 e o masina care mie i-mi place foarte mult si o sa ma risc sa-mi i-au una sa vad ce este de capu iei.Revenind la atitudinea mea cum am mai spus nu am cu sa o schimb si asta din proprie experienta.La 18 ani aveam alfa 164 3.0 v6 super masina era ful extra la vremea ei bine inteles problema la partea electrica,geamurile+inchiderea centralizata ca la juma de an sa cada calculatoru(buna masina ),apoi am achizitionat o alfa spider an 2000 ce sa zic fita masina in la fel alte probleme era foarte rigida am tinut-o un an timp in care mai aveam si un bmw 525 model e34,la alfa la 6luni era imposibil sa nu schimb o bucsa pe fata cel putin pacand la bmw intr-un an am bagat bani in ulei,benzina si un capat de bara atat,tin sa mentionez ca sunt o persoana care are foarta multa grija de masini.Deci in concluzi eu nu am cum sa-mi schimb atitudinea din moment ce am avut numa probleme cu alfa ,e o masina deosebit de frumoasa,insa proasta,ca pantofi italienesti sunt frumosi da i-i porti odata si se rup.Considerati-va niste norocosi ca nu aveti probleme cu alfele voastre si va asigur ca in situatia mea sunt multi.
TOT RESPECTU POSESORILOR DE ALFA
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF3028.JPG
Views:	161
Size:	2.93 MB
ID:	390159  
b31the is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 07:23   #12
vladpurge

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

imi pare rau ca ai patit atatea si acum te inteleg
si eu am avut ceva probleme dar acum merge boboc masina.
numai bine
vladpurge is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 11:20   #13
Oby1alin

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

tinere b31the, de cand tiam citit primul post cu prooblema ta mi-am dat seama de ceea ce inseamna pentru tine o masina - stopuri modificate bla bla bla, m-am si gandit ca ai scurt pe frumusetile alea de stopuri... nu inteleg de ce iti tot mai cumper marca asta daca iti face atatea probleme, si eu am avut de la 16 ani un 164 3.0L V6, si apoi inca una, si acum un 156 si nu am avut probleme cu nici una, oare sunt eu prea norocos ??... probleme nu am avut decat cu prima dar tot din vina mea , am fost prea prost si mam pus la mintea unui 3.0L V6 si am daramat un copac... altceva nimic. Bineinteles probleme pot sa apara dar nu consider o problema a masini faptul ca eu am schimbat stopurile si le-am pus in scurt sau alte chestii de genul asta...

Last edited by Oby1alin; 15-11-07 at 11:23.
Oby1alin is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 19:46   #14
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

Nu am avut SeleSpeed, dar o cunosc f bine. Parerea mea e ca sunt masini bune, dar acum depinde cum a fost intretinuta de fostul/fostii propietar/i - depinde si de tine, daca o forjezi la maxim aproape tot timpul si o mai bagi si in liniute ... normal ca ai multe probleme cu ea. Eu am un vecin care are un SeleSpeed din '99 cu aprox. 300.000 km, si inca mai merge cu ea. Deci sunt destul de bune dar mai au mici probleme ca oricare alta masina! Cu respect !
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 22:33   #15
FLORIN821

Stock
 
FLORIN821's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 2
Default Re: Vreun posesor de Alfa Romeo Alfa 156 2.0 16V Selespeed??

salut...frate in legatura cu B 67 CWV....dami si mie un mesaj la 0767822246 sau lasami un mesaj cva....k am kumparat eu masina asta ...si ma intereseaza sa stiu mai multe despre ea...sa stiu ce am de fkt...cu tot respectul..
FLORIN821 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -