Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Zona tehnica Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 08-05-09, 09:11   #1
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default probleme alfa 146

Salutare tuturor.De ceva timp,au inceput sa apara si la masinuta mea ,unele probleme si anume:la inceput,s-a aprins la bord un bec rosu care simbolizeaza un injector.Am dus masina la tester la reprezentanta ,unde cei de acolo,mi-au spus ca din cauza esapamentului,care era spart,mi-a dat eroare la sonda lambda,care cred eu ca mi-a dereglat si consumul.Ok,am sudat esapamentul,dar becul tot nu s-a stins.Apoi am schimbat filtrul de benzina ,care avea ceva de culoarea cafelei in el(benzina),am curatat si galeria de admisie,care avea ulei in interior,dar de cind am curatat admisia,masina a inceput sa smuceasca cind se incalzeste motorul.Daca scot mufa de pe debitmetru,nu mai smuceste,dar nu tine relantiul cind e motorul rece.Recunosc ,ca filtrul de aer nu l-am schimbat;oare ala poate fi cauza?Alta problema e ca am vrut sa-mi schimb placutele de frina,dar nu am reusit din cauza ca pistonasul din etrier nu vrea sa intre mai inauntru si nu pot sa-l montez cu placutele noi..Ma poate ajuta careva ?THANKS.
__________________
NU STII SA INJURI CU ADEVARAT,PINA NU INVETI SA CONDUCI UN AUTOVEHICOL .

Last edited by alfaro146; 08-05-09 at 18:12.
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 05:56   #2
gefedeu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 15
Default Re: probleme alfa 146

acelasi bec se aprinde si la mine...injector!alfa 146 1.6-boxer ... si masina mea nu se conecteaza cu nici un tester...nu are debitmetru de aer...nu are turbo ...nu are carburator ... NU TRAGE SI CONSUMA.nu gasesc solutie de 4-5 luni!!!
AM SEGMENTAT...am schimat ...bulb tem. APA...sonda lambda...catalizator... si multe altele(lucrez la piese auto import
daca stiti vreo solutie va rog...
gefedeu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 10:23   #3
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: probleme alfa 146

Salutare,

Partea cu placutele am rezolvat-o.Pe spate,aveam etriere "Lucas",foarte complicate.In interior.....uzina.Trebuie cheie speciala,dar am reusit cu o cheie fixa de 14.Merge prin insurubare.Pe fata...simplu.Ca la dacie,cu presa pt. pistonas.Gefedeu,am vazut in topicul lui alexmirica,in care prezenta "Tiganca"(Alfa 147),ca avea un consum de 15 si ceva ,a schimbat sonda lambda,a facut resetare la computer si a scos un consum de 12... Poti sa-mi spui (daca lucrezi in domeniul pieselor),cit costa o sonda lambda pentru 146 1,7 16v boxer,an '95?
alfaro146 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -