Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Zona tehnica Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-09, 15:14   #1
cristialex80

Stage 4
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 215
Exclamation Bec aprins la airbag-uri(nu se mai stinge) si consum ridicat !! un sfat va rog !!!

Intr-o zi normala s-a aprins becul destinat airbag-urilor si nu s-a mai stins...ce poate avea?
Consul e mare mare mare...sau oricum..va spun k in oras ia cam 13-14 (trafic de Bucuresti si neforjata) iar afara ia cam 8,5..cum vi se pare si cum se poate regla acest consum?
va multumesc
cristialex80 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 00:52   #2
ChitZu

Stock
 
ChitZu's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 6
Default Re: Bec aprins la airbag-uri(nu se mai stinge) si consum ridicat !! un sfat va rog !!

1.Vreun contact imperfect se rezova din tester(airbag-ul)....
ChitZu is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 19:11   #3
haky01
Opel Driver

 
haky01's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 231
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Bec aprins la airbag-uri(nu se mai stinge) si consum ridicat !! un sfat va rog !!

cica e o problema frecventa asta cu becul de la airbag si eu o am la a mea dar nu are nimic, cel putin asa zice mecanicul sef de la reprezentanta unde ii fac intretinerea. cat despre consum e normal nu poti sa ii mai faci nimic.
haky01 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 21:02   #4
cristialex80

Stage 4
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 215
Default Re: Bec aprins la airbag-uri(nu se mai stinge) si consum ridicat !! un sfat va rog !!

Da haky..cred ca asa e ...faza cu becul am rezolvat-o odata..o stergi din tester..dar acum in urma unui mic impact iar a aparut...o s-o sterg din nou.. cat despre consum..am sa schimb in 1 saptamana bujiile si poate o mai scadea nitel(am inteles ca si de la ele poate fi).
cristialex80 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 17:53   #5
alfa4ever

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 17
Default Re: Bec aprins la airbag-uri(nu se mai stinge) si consum ridicat !! un sfat va rog !!

la faza cu becul de la airbag este foarte frecventa la alfa dar nu sunt probleme functioneaza indiferent poate fi mufa de sub scaun in situatia daca ai in 3 usi sau daca nu in partea dreapta spate pe langa tripla este o mufa care se mai umezeste si mai da cate o eroare nui nimic o usuci si o bagi din nou si sa fii si mai sigur prinzi si o faseta dinaia din plastic si nu ar trebui sa mai ai probleme dar dupa ce faci astea tre sa o resetezi din tester pt k daca ai remdiat problema orcum iti ramane aprins becul iar referitor la consum daca ai twin spark indiferent de motor a trebui sa schimbi bujiile dar costa enorm de mult pt k sunt 2 pe cap de piston adica are 8 bujii 4 mai mari 4 mai mici de asta ai spune twin spark si costa in italia in jur de 300 de euro in tara nus
alfa4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 12:52   #6
tica_146

Stage 3
 
tica_146's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 153
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Bec aprins la airbag-uri(nu se mai stinge) si consum ridicat !! un sfat va rog !!

Quote:
Originally Posted by alfa4ever View Post
la faza cu becul de la airbag este foarte frecventa la alfa dar nu sunt probleme functioneaza indiferent poate fi mufa de sub scaun in situatia daca ai in 3 usi sau daca nu in partea dreapta spate pe langa tripla este o mufa care se mai umezeste si mai da cate o eroare nui nimic o usuci si o bagi din nou si sa fii si mai sigur prinzi si o faseta dinaia din plastic si nu ar trebui sa mai ai probleme dar dupa ce faci astea tre sa o resetezi din tester pt k daca ai remdiat problema orcum iti ramane aprins becul iar referitor la consum daca ai twin spark indiferent de motor a trebui sa schimbi bujiile dar costa enorm de mult pt k sunt 2 pe cap de piston adica are 8 bujii 4 mai mari 4 mai mici de asta ai spune twin spark si costa in italia in jur de 300 de euro in tara nus
se gasesc si in tara, dar alea mici is cam 100ron/buc, iar celelalte vreo30roni si in it am gasit pe la 180EURO
si io vreau sa le schimb
tica_146 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -