Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-13, 16:25   #256
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
ala e euro 3 100%, garantat pun pariu pe orice !!
prietene iti umplu topicul de link-uri...calmeaza-te...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 16:26   #257
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

mai bine ti-ar confirma cei de pe topic ca la toti ce le-am raspuns asa a fost !!
umple topicul cu carti pe romania cu e46 euro2 !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 16:31   #258
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
mai bine ti-ar confirma cei de pe topic ca la toti ce le-am raspuns asa a fost !!
umple topicul cu carti pe romania cu e46 euro2 !!
da ma frate nu te-am contrazis,ti-am aratat ca exista masini din germania euro 3....si au fost probleme la r.a.r cand au iesit la noi euro 2,niciodata euro 4....nemtii aia nu sunt prosti si au alte norme de poluare....mult mai bune ca la noi....la ei o masina euro 3,e euro 3,la noi vii cu o masina euro 4 si ti-o scoate euro 3....cum am patit eu.....au fost oameni care si-au luat masini din germania euro 3,nu d3 sau e3 si le-au scos euro 2.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 16:34   #259
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

pai cum nu m-ai contrazis cand ziceai ca bmw 320d din 98 nu iese euro 3, iese euro 3 100% pariez pe orice !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 16:35   #260
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

iti fac poza la C.I.V la 320d care l-am inscris in feb sa vezi din 99 euro 3
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 16:48   #261
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
iti fac poza la C.I.V la 320d care l-am inscris in feb sa vezi din 99 euro 3
da ma frate stiu ca exista,sunt si 320 d din 98 euro 3....te-am contrazis cand ti-am spus ca nu toate masinile ies euro 3.....si ti-am si aratat....ai 4 link-uri puse de mine in care ti-am aratat contrariul ca sunt si bmw euro 2 ca sunt si tdi euro 3.....exista si variantele spuse de mine si cele spuse de tine.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 15:15   #262
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
....ai 4 link-uri puse de mine in care ti-am aratat contrariul ca sunt si bmw euro 2 ca sunt si tdi euro 3.....exista si variantele spuse de mine si cele spuse de tine.....
Nu poti sa dai crezare la tot ce spun nemtii in anunturile de vanzare pt ca multi din ei confunda D3 cu EURO 3. Sunt anunturi cu masini de la inceputul anului 2000 pt care ei declara ca sunt EURO 4, dar mint din nestiinta sau din interesul de a atrage fraieri De exemplu, sunt multe Audi cu motor 1,6 benzina de 74 kw fabricate in 2000, dar alea sunt motoare EURO 2. Motoarele EURO 4 sunt cele de 75 kw, si s-au pus pe unele Audi dupa iunie 2000, iar seria masinii este cu an 2001.

Alt exemplu ar fi in cazul unor VW Passat 1,9 TDI de 66 kw si 81 kw, fabricate in 1997-98-99, pe care vanzatorii le declara EURO 3, dar motoarele alea sunt EURO 2, si cine nu stie poate lua plasa

In brosura Peugeot 206 din 2001 figurau mai multe motorizari 1,4 cu cod diferit, fabricate in 2000-2001; codul motor era pe unele EURO 2, alt cod motor era EURO 3, si culmea, Peugeot inca avea in fabricatie in 2000-2001 motoare NON-EURO , fara catalizator, probabil destinate pietei din Africa de Nord (Egipt, Iraq, Algeria, Tunisia, etc) si America Centrala si de Sud.

In brosura Ford Focus din 2002 in lista cu motorizarile pe benzina apare inca EURO 3 alaturi de EURO 4, diferenta intre motoarele respective se putea stabili tot dupa codul motor, nu dupa anul fabricatiei...

http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=100000
http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=100000
http://suchen.mobile.de/auto-inserat...ionClass=EURO4
http://suchen.mobile.de/auto-inserat...ionClass=EURO4
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	EURO Focus.jpg
Views:	287
Size:	92.6 KB
ID:	2754883  
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 16:00   #263
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Nu poti sa dai crezare la tot ce spun nemtii in anunturile de vanzare pt ca multi din ei confunda D3 cu EURO 3. Sunt anunturi cu masini de la inceputul anului 2000 pt care ei declara ca sunt EURO 4, dar mint din nestiinta sau din interesul de a atrage fraieri De exemplu, sunt multe Audi cu motor 1,6 benzina de 74 kw fabricate in 2000, dar alea sunt motoare EURO 2. Motoarele EURO 4 sunt cele de 75 kw, si s-au pus pe unele Audi dupa iunie 2000, iar seria masinii este cu an 2001.

Alt exemplu ar fi in cazul unor VW Passat 1,9 TDI de 66 kw si 81 kw, fabricate in 1997-98-99, pe care vanzatorii le declara EURO 3, dar motoarele alea sunt EURO 2, si cine nu stie poate lua plasa

In brosura Peugeot 206 din 2001 figurau mai multe motorizari 1,4 cu cod diferit, fabricate in 2000-2001; codul motor era pe unele EURO 2, alt cod motor era EURO 3, si culmea, Peugeot inca avea in fabricatie in 2000-2001 motoare NON-EURO , fara catalizator, probabil destinate pietei din Africa de Nord (Egipt, Iraq, Algeria, Tunisia, etc) si America Centrala si de Sud.

In brosura Ford Focus din 2002 in lista cu motorizarile pe benzina apare inca EURO 3 alaturi de EURO 4, diferenta intre motoarele respective se putea stabili tot dupa codul motor, nu dupa anul fabricatiei...

http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=100000
http://suchen.mobile.de/auto-inserat...Mileage=100000
http://suchen.mobile.de/auto-inserat...ionClass=EURO4
http://suchen.mobile.de/auto-inserat...ionClass=EURO4


sunt multe chestii care nu se pupa cu momentul in care ajungi la noi la R.A.R....au fost probleme multe cu masinile aduse de afara si inca sunt,mai nou sunt probleme cu normele de co2,nu corespund cele din actele masinii cu ce au ei.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 18:43   #264
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

co2-ul la rar sa stii ca nu se ia din actele de import ale masinii , la fel si norma de poluare , se iau din date furnizate de producatorii de autovehicule. cum a iesit masina din fabica
daca nu iese co2-ul dat de producator nu iti trec ei alt co2 ci te respinge la noxe pana remediezi problema !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 20:39   #265
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
co2-ul la rar sa stii ca nu se ia din actele de import ale masinii , la fel si norma de poluare , se iau din date furnizate de producatorii de autovehicule. cum a iesit masina din fabica
daca nu iese co2-ul dat de producator nu iti trec ei alt co2 ci te respinge la noxe pana remediezi problema !!
Prietene masina e 2011 are 80.000 km,la motor de 1.7 diesel are in acte 119 co2 km...aia trebuie sa treaca in carte nu ce vrea el.....am impresia ca ai o boala sa te contrazici tot timpul...mai sunt si altii care au masini pe acest forum, nu esti singurul
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 20:38   #266
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
sunt multe chestii care nu se pupa cu momentul in care ajungi la noi la R.A.R....au fost probleme multe cu masinile aduse de afara si inca sunt,mai nou sunt probleme cu normele de co2,nu corespund cele din actele masinii cu ce au ei.....
Eu nu stiu cazuri de masini la care sa nu corespunda norma EURO de la RAR cu ce este trecut in briful nemtesc...De fapt stiu cazul a doua masini (un Ka si un Passat) la care se schimbasera motoarele in Germania cu altele (de aceiasi cilindree dar alt cod motor) si din cauza ca nu erau conforme cu originalul nu mai era valabila norma EURO. In rest, din cate masini am adus si din ce am auzit la altii, nu s-a intamplat sa zica RAR-ul altceva decat briful !

La nemti, si nu numai la ei, exista posibilitatea unor modificari after-market care imbunatatesc parametrii motorului si-l fac mai putin poluant, iar chestia asta e acceptata de ''RAR''-ul de la ei si, probabil se trece in acte cantitatea de CO2 in urma unei omologari care nu este acceptata in toate tarile . Chestia asta e ceva asemanator cu jantele de alte dimensiuni decat cele de fabrica pt care RAR-ul nu accepta decat ce s-a pus original pe masina
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 20:50   #267
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Eu nu stiu cazuri de masini la care sa nu corespunda norma EURO de la RAR cu ce este trecut in briful nemtesc...De fapt stiu cazul a doua masini (un Ka si un Passat) la care se schimbasera motoarele in Germania cu altele (de aceiasi cilindree dar alt cod motor) si din cauza ca nu erau conforme cu originalul nu mai era valabila norma EURO. In rest, din cate masini am adus si din ce am auzit la altii, nu s-a intamplat sa zica RAR-ul altceva decat briful !

La nemti, si nu numai la ei, exista posibilitatea unor modificari after-market care imbunatatesc parametrii motorului si-l fac mai putin poluant, iar chestia asta e acceptata de ''RAR''-ul de la ei si, probabil se trece in acte cantitatea de CO2 in urma unei omologari care nu este acceptata in toate tarile . Chestia asta e ceva asemanator cu jantele de alte dimensiuni decat cele de fabrica pt care RAR-ul nu accepta decat ce s-a pus original pe masina
Am prieteni care in 2007-2008 aduceau saptamanal din germania 318-320-325i...an fab 1991-1995 ursii si pisici...a fost un urs 320 din 92 care a iesit euro 2 si o pisica 318 din 1993 care a iesit euro 1....la RAR in voluntari....si am patit-o eu cu volvo s60 2.4 diesel care era in acte euro 4,filtru de particule...si domnul inginer de la RAR a avut bunavointa si mi-a aratat ca la ei masina mea iese euro 3 fara filtru de particule....am venit cu certificat de conformitate de la volvo si nu au avut incotro....daca nu aveam de unde sa iau acel certificat,ma ardeam...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 09:57   #268
bluelyon

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 2
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Salut. As vrea sa cumpar un Astra G fabricat in 12.2002, inmatriculat in 2003, motor Z16se, 8V, 1.6, 84cp. Imi puteti spune ce norma ar fi? Eu cred ca este euro 4. Multumesc anticipat!
bluelyon is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 10:25   #269
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

euro 4 100%
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 10:56   #270
dautopor

Stage 5
 
dautopor's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 708
Default Re: Tabel cu motoare si norme de poluare recunoscute de RAR

Salutare, un vw golf 3 intre 1995-1998 1.9 tdi are sanse sa iasa E3?
dautopor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -