Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-08, 16:24   #46
83 kys

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 332
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

primul film e cutremurator,dar nu cred ca va schimba ceva pe sosele din romania aceasta campanie,sunt prea multi inconstienti pe soselele noastre
83 kys is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 17:19   #47
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

daca ar fi o tara organizata cu piste de amatori n`ar mai fi atatea accidente cauzate de viteza excesiva
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 18:36   #48
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
pana nu se rezolva problema infrastructurii in romania, campaniile pot fi oricat de bine intentionate, de socante, si de agresiv promovate, efectul lor tinde spre zero, cu siguranta.
pistele nu au nicio legatura cu numarul accidentelor, accidentele provocate din cauza liniutelor sunt extrem de reduse ca procent, la modul real vorbind, si nu luandu-ne dupa reportajele idioate si pline de clisee de la televizor.
autostrazi, sosele expres(cu banda de siguranta pe margine adica) centuri adevarate de ocolire a localitatilor, parcari decente pentru a te odihni pe drum, macar pret de o cafea si o toaleta decenta, sa nu mergi stresat si obosit, drumuri paralele in sate pentru carute si utilajele agricole, semnalizari si marcaje rutiere vizibile si clare, astea ar scadea numarul accidentelor cu procente de 2 cifre, nu campanii inutile cu procente de 2 unitati, si alea ipotetice...
Subscriu!Ai foarte mare dreptate!
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 18:53   #49
MSPK

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 101
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

ce ? hahahaha astia vor sa nu mai fie morti intai sa repare drumurile sa faca autostrazi sa o terminbe cu toate babele si mosii care se plimba pe marginea (mijlocu) drumului si dupa aia sa vada cu cat se vor reduce numarul victimelor
din cauza unor dobi..ci intri in parnaie si cand ii claxonezi se iau la cearta pai stai asa sa-ti dau asa
MSPK is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 21:00   #50
marius_WDI

Stage 3
 
marius_WDI's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 152
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

eu zic decat sa dea 500.000 E pe campania asta care nu prea rezolva nimic mai bine mai puneau bani si rezolvau alte probleme :indicatoare mai bune ,panori de avertizare , drumuri,camere si tot felul de chestii pt.siguranta ca nu prea rezolva nimic cu campania asta

Last edited by aleks; 01-08-08 at 02:46.
marius_WDI is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 23:36   #51
VWluci

Stage 5
 
VWluci's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 952
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

Nu..deci filmuletele sunt geniale..dar nu va avea nici un impact. Va asigur eu..mai ales oprirea curselor ilegale. Acestea nu vor inceta atat timp cat nu vor exista piste etc... Si in primul rand oamenii sunt de vina, si iresponsabilitatea lor la volan.
VWluci is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 23:49   #52
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

Filmuletele astea sunt precum imaginile de pe pachetele de tigari. Cutremuratoare, dar fara niciun rezultat. O sa mearga cineva mai incet fiindca o vede p-aia cu cusaturi si copci pe fata?... pfff cine merge tare, merge ori ca are masina si bani si il doare in pix si pe cine loveste si ce amenda ia ori mai sunt niste cursisti in devenire, care incurca pista cu soseaua sau scaunul de bar cu scaunul de sofer.

Nu viteza ucide, prostia ucide, lipsa de educatie ucide. Esti smecher, ai bani, bei si te urci la volan...nu-ti pasa de ce "politai" dai, amenda o platesti, carnetul a doua zi il ai inapoi.

Exemplu: Niste "tineri" se intorceau de la discoteca, bar etc; soferul bineinteles sub influenta alcoolului "ii da blana" unei supernove, pierde controlul si intra pe contrasens intr-o alta masina. Ocupantii masinii, tatal, mama si copilul sunt omorati. Cei din supernova scapa cu spitalizare doar. Intamplarea este reala, femeia din masina lovita este (a fost) colega de serviciu a mamei mele.

Auzi, sa dai 500.000 de euro pentru o campanie inutila, cand puteau sa faca multe alte lucruri folositoare cu ei, ca de exemplu sa mai repare niste strazi, sau de ce nu sa doteze niste spitale, ca in ziua de azi mori in ambulanta pana gasesti un spital sa aiba tot ce ii trebuie.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 04:14   #53
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

Mie scarba si nu de filmulete de toti TZARANI SI COCALARI care nu ar fi trebuit sa aiba niciodata permis de conducere si mai sunt soferii...aia care conduc de nevoie si care sunt plini de "reflexe" in fata unui incident neplacut(stiti bine despre ce fel de soferi vorbesc,aia de nu stiu decat drept),cum ma lovit pe mine unu cu un focus nou si imi spune ca are masina doar de 2 luni si nu sa acomodat cu ea.(peste vreo 2 ani poate)
Si daca am avea sosele bune ce credeti ca ar disparea retardati de care vorbeam mai sus.De ce nu incearca sa vada ce fel de soferi provoaca accidentele grave,ce medie de varsta au?de cat timp au permis?din ce clasa sociala provin,degeaba au masini de 10 de miii de euro ca tot Dacii au avut toata viata dar de au vandut un teren si......inca odata mie scarba de TZARANI SI COCALARI.
__________________
Id de mes: Draganstefanzen
Nr de tel: 0727 545 706
0767 350 914
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 01:34   #54
mishu415

Stage 3
 
mishu415's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 163
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

si mie mi e scarba de ei(tarani si cocalari),asta nu inseamna ca ma refer la toti oamenii de la "tara" si tiganii, sunt unii care ne dau clasa din multe puncte de vedere, ma refer la leprele din cele doua categorii care se stie cum conduc.
Citeam o stire zilele astea cum ca bmw o sa produca x5 si x6 in varianta //M; mi e frica sa ma gandesc pe mana cui o sa ajunga astfel de masini in Romania.Ador BMW dar in Romania e o marca neinteleasa de multi, lafel si Porsche.Zic asta fiindca am patit o in sintesti:mi a taiat fatza urat un tiganush intr un X5 4.8i care nu cred ca avea mai mult de 14 ani.

Reclamele sunt foarte misto facute, dar, personal consider ca principala cauza a accidentelor e lipsa educatiei,1. nesimtirea din trafic, 2. experintza aprope zero dupa terminarea "scolii de soferi"
mishu415 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 23:40   #55
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

Doamne fereste nici eu nu vb de oameni de la tzara sau de toti tziganii,eu vorbeam de acei tzarani de Bucuresti si "cocalari"(aia de sunt prin trafic de merg cu manelele la maxim si ochelari armani la ochii luati din talcioc)
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 23:53   #56
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

ochii luati din talcioc?
putina atentie la scris te rog, si renunta la tz, sh, etc...
da un click pe linkul din semnatura mea, referitor la regulile de scriere, pt mai multe detalii
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 00:59   #57
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

In mai toate tarile din Europa, Austria, Elvetia, Germania, etc. nimeni nu trece peste limitarile de viteza, (avand in vedere ca la ei nu te vanazeaza politia cu radarul) chiar si pe autostrazile care lipsesc in Romania . Motivul ? pentru 10-20 km/h in plus amenzile sunt de sute de euro, adica iti arde de distractie si "adrenalina" ? platesti, iar daca repeti miscarea asta de cateva ori, chiar iti dispare cheful de viteza. Inconstienta si viteza excesiva, pe buna dreptate sunt unule din motivele principale pentru producerea majoritatii accidentelor, de ex. sunt multi care se lanseaza in depasiri la risc, la viteze foarte mari, fara sa se asigure in prealabil iar de multe ori se intampla ca pe contrasens sa vina cineva lansat la fel de tare. Trist dar adevarat.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 15:46   #58
SpYk3
Dacia Driver

Stage 5
 
SpYk3's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,076
Member of:
[DACIA]
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

sunt de aceeasi parere ca si multe persoane care au scris inaintea mea.Se pot face n'shpe mii de campanii de genul acesta.Nu prea o sa aiba efect.Marea problema la noi este infrastructura.Bun,n-avem autostrazi ,dar macar drumurile nationale si europene sa fie de buna calitate.La noi azi se asfalteaza 100m peste 5 zile pe aceeasi portiune gasesti 10 gropi.La noi daca iesi cu masina de pe sosea intri in ditamai santu' de 2m ca na se toarna 10 straturi de asfalt unul mai prost ca celalalt.
SpYk3 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 18:00   #59
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

Articol.

Titlul articolului si ce se discuta acolo are legatura si cu comentariile noastre de pe aici ? Sau pur si simplu sunt si alti oameni dezghetati care inteleg pericolele reale, asa cum sunt si unii printre noi?
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 19:54   #60
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Campanie de 500.000 euro impotriva vitezei

eu nu stiu ce sa zic...decat nimic,e bine si asa.pe mine m-a atins putin.si mie imi place sa conduc,dar nu ma avant.
mai adaug la ceea ce a zis aleks,principalul motiv cred ca e lipsa de educatie, si destul de mare e lipsa asta.
zicea cineva ca Romania ucide.prostii.e prea frumoasa tara asta pentru unii dintre locuitori.

numai bine!
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -